Kiedy jechać do Birmingham?

Tagi , , , ,

Położone zaledwie półtorej godziny jazdy pociągiem od Londynu, przemysłowe miasto Birmingham tętni życiem w zasadzie cały rok. Nie brakuje tutaj otwartych non stop barów i restauracji, wzrok turystów kuszą wystawy miejscowych sklepów, a miłośnicy zwiedzania mają przed sobą wiele wrażeń związanych z wizytą w okolicznych muzeach i zabytkowych budynkach. Pokuśmy się jednak o wyłonienie zwycięzcy w kategorii: najlepszy czas, Kiedy jechać do Birmingham. W poniższym tekście przeanalizujemy poszczególne sezony roku, wskażemy na atrakcje, które akurat mają miejsce w tym mieście i jego okolicach, a także uwzględnimy ową ważną zmienna, jaką bez wątpienia jest angielska aura i pogoda. Nieco podpowiadamy, ale ostateczny wybór pory wyjazdu zostawiamy czytelnikom…   

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wiosna w Birmingham – co warto zobaczyć?

Wydaje się, ze od razu trafiamy w dziesiątkę! Wiosna to jak najbardziej dobry czas, aby odwiedzić Birmingham. Klimat jest wówczas łagodny, a liczyć można nawet na pewną ilość zupełnie słonecznych dni, co przecież ostro kontrastuje z naszymi wyobrażeniami na temat niesławnej angielskiej pogody. Oczywiście te pogodne dni zawsze będą przemieszane z chłodniejszą i mokrą aurą. Temperatura w mieście jest optymalna między marcem a majem i wynosi średnio od 10 do 16 stopni Celsjusza.  

Wiosną zawsze warto wybrać się na spacer po Birmingham, połączony ze zwiedzaniem lokalnych atrakcji. Czeka nas sporo chodzenia, przypomnijmy że jest to drugie po Londynie miasto pod względem wielkości w Anglii, ale wysiłek ten jest jak najbardziej rekompensowany widokami. Birmingham to taka angielska Wenecja – miasto przecina sieć kanałów, co już samo w sobie stanowi ciekawe tło do spacerowania. Skierujmy koniecznie nasze kroki w kierunku XIX-wiecznej Katedry Saint Chad’s, nie pomińmy również niewielkiego zoo Birmingham Wildlife Conservation Park czy parku zabawy dla dzieci w Lickey Hills Country, położonego niedaleko miasta. Wiosną oczywiście przyroda budzi się do życia, nie można zatem zapomnieć o  Winterbourne House and Garden, urokliwym publicznym ogrodzie, w którym znajdują się liczne gatunki kwiatów, krzewów i drzew. I jeszcze jedno – jest ciepło i komfortowo, a turystów na pewno mniej niż w pełni letniego sezonu.  

Kiedy jechać do Birmingham? Może latem?

Od czerwca do sierpnia średnia temperatura w ciągu dnia wynosi w mieście od 18 do 22 stopni Celsjusza. Czyli jest całkiem przyjemnie latem. Istnieje możliwość wystąpienia kilku dni naprawdę upalnych, ale te są w mniejszości. 

Dlaczego jednak warto przyjechać tutaj latem? Słoneczna, bardziej łagodna niż w ciągu innych pór roku pogoda, sprzyja wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu. Można zatem wybrać się z lokalnymi mieszkańcami na różne imprezy sportowe, wziąć udział w festiwalach i paradach. Dużym zainteresowaniem cieszą się koncerty rockowe – Birmingham to w końcu kolebka światowego heavy metalu, to tutaj rodziły się legendy Black Sabbath i Led Zeppelin. W lipcu odbywa się tutaj doroczny Wireless Festival Birmingham. Co do samego lata, jak prawie wszędzie, problemem może być nieco większy tłum turystów, co wiązać się może także z wyższymi cenami za różne atrakcje.  

Jesień w Birmingham

Oj, niedobrze… Znacznie krótsze dni, zaciągnięte chmurami niebo i spore opady deszczu – oto słynna angielska jesień. Generalnie, nie jest to z tego powodu najlepszy czas na odwiedzanie Birmingham. Klimat co prawda nadal jest umiarkowany i występują komfortowe warunki termiczne (temperatura w granicach 15 stopni), ale ten deszcz…   

Warto jednak pamiętać, że w chłodniejsze dni ulice miasta pustoszeją, więc zwiedzanie zabytków i innych atrakcji turystycznych może być wówczas nieco łatwiejsze. Warto wtedy wrócić do odwiedzanych wiosenną porą parków przyrodniczych, te naprawdę potrafią zachwycić cała gamą jesiennych barw. Wizyta w pobliskim lesie Moseley Bog and Joy’s Wood to czysta przyjemność sama w sobie. Przemierzanie jednak uliczek industrialnego Birmingham w ponurą, jesienną aurę może wydać się nieco depresyjne. Są tacy, którzy lubią taki klimat…   

Kiedy jechać do Birmingham? Atrakcje zimową porą

W tym czasie mogą wystąpić w Birmingham opady śniegu i może się znacznie ochłodzić, chociaż bez przesady – nie ma co liczyć na naprawdę siarczyste mrozy. Od grudnia do lutego średnia temperatura w ciągu dnia wynosi od 6 do 8 stopni Celsjusza.

Dni zimą są tutaj najkrótsze, więc mało czasu na zwiedzanie. Ale o tej porze roku, szczególnie przed Świętami i przy spadającym śniegu miasto potrafi zachwycić! Wbrew pozorom jest co robić. Chociażby odwiedzić świąteczne stragany na miejskim targu. Dwa wydarzenia wpisały się poza tym na stałe w zimowe kalendarium Birmingham. Tuż przed Świętami warto odwiedzić słynne i najstarsze w Anglii, działające kino „The Electric Cinema” (startowało w 1909 roku!). Przed Gwiazdką wyświetlane są tutaj co roku maratony świątecznych filmów z całego świata. Z kolei w lutym do Birmingham zjeżdżają najsłynniejsi kreatorzy świata mody. Targi pod znamienną nazwą „Moda” prezentują wiodące brytyjskie i międzynarodowe marki.  

Ostateczny werdykt – kiedy jechać do Birmingham?

Tak jak na wstępie zaznaczyliśmy, możemy tylko nieco podpowiadać czytelnikom najlepsze rozwiązanie. Prawda jest taka, że Birmingham charakteryzuje się umiarkowanym klimatem morskim z zazwyczaj ciepłymi, a nie gorącymi latami i chłodnymi, a nie mroźnymi zimami. Pogoda tutaj rzadko jest ekstremalna, co oznacza, że Birmingham można odwiedzać przez cały rok. Nie brakuje tez licznych aktywności, którym się można oddać. Każdy sezon ma swoje plusy i minusy. Na pewno wiosną czy zimą jest tutaj mniej turystów, a to zawsze poważny plus.   

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Na co należy zwrócić uwagę na Merrion Square?

Wybrzeże Dun Laoghaire – przystań i promenada z widokiem na Dublin Bay

Następny

Dodaj komentarz