Katedra w Manchesterze (Manchester Cathedral) – przewodnik

Tagi , , , ,

Katedra w Manchesterze to zabytkowa, średniowieczna katedra, która stoi w centrum Manchesteru. Jest jednym z jego najcenniejszych zabytków oraz obowiązkowym punktem podczas zwiedzania miasta. Jaka jest historia tej wiekowej budowli i co warto w niej zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Katedra w Manchesterze (Manchester Cathedral)?

Manchester Cathedra czyli zabytkowa, kamienna katedra w Manchesterze znajduje się w samym sercu miasta. Wejście główne zlokalizowane jest przy Victoria Street. Budowla mieści się tuż obok parku pamięci Glade of Light, w sąsiedztwie National Football Museum. Średniowieczna katedra stoi nad brzegiem rzeki Irwell, w otoczeniu współczesnej zabudowy i wysokich wieżowców, co tylko dodaje jej uroku.

Jak dojechać do Katedry w Manchesterze (Manchester Cathedral)

Do katedry bez problemu można dotrzeć na pieszo podczas zwiedzania miasto, można też skorzystać z komunikacji miejskiej. Najbliższa stacja kolejowa to oddalona kilka minut spacerem Manchester Victoria, w podobnej odległości znajdują się przystanki tramwajowe Victoria, Exchange Square oraz Shudehill. Mozna też skorzystać z popularnych w Manchesterze autobusów „hop on, hop of”, w pobliżu katedry znajduje się kilka przystanków autobusowych. Jako że katedra stoi w ścisłym centrum miasta, dojazd samochodem może być utrudniony. Decydując się na ten środek transportu najlepiej pozostawić auto na parkingu poza centrum. Najbliższy parking to Q-Park Deansgate North przy Chapel Street.

Dlaczego warto odwiedzić katedrę?

Manchester Cathedral to średniowieczna katedra, która w 2021 roku obchodziła swoje 600-lecie. Budowla jest jednym z piętnastu budynków na mapie Manchesteru, które znajdują się na liście zabytków I stopnia w Wielkiej Brytanii. Poza piękną, kamienną fasadą katedra może się pochwalić imponującym wnętrzem, które zachwyca mimo braku typowego dla kościołów przepychu. To prawdziwa oaza spokoju ukryta pośrodku jednej z najbardziej ruchliwych dzielnic Manchesteru.

Historia i ciekawostki

Manchester Cathedral to potoczna nazwa katedry, oficjalna nazwa to The Cathedral and Collegiate Church of St Mary, St Denys and St George in Manchester. Budowla została wzniesiona w 1421 roku i prawdopodobnie stanęła w miejscu pierwszego kościoła w Manchesterze. Jednak nie od początku wyglądała tak, jak obecnie. Zbudowano ją z wapienia i piaskowca, jej styl reprezentuje późną fazę architektury gotyckiej. Obecny wygląd to efekt kilkukrotnej rozbudowy i licznych remontów, które miały miejsce na przełomie wieków. Większa część katedry, wraz z główną bryłą budowli, powstała w czasach urzędowania Jamesa Stanleya. Reprezentuje Perpendicular Style, w epoce wiktoriańskiej kościół gruntownie odnowiono i rozbudowano.

Katedra kilkukrotnie niszczonoso, m.in. podczas bombardowania na początku II wojny światowej oraz po wybuchu bomby z ataku IRA w 1997 roku. Na szczęście nigdy nie ucierpiała na tyle poważnie, by nie udało się jej odbudować. Choć katedra pełni funkcję kościoła anglikańskiego, to w jej murach organizuje się rozmaite wydarzenia, takie jak targi czy koncerty – m.in. ze względu na doskonałą akustykę.

Co warto zobaczyć?

Atrakcją Manchester Cathedral są nie tylko piękne mury, ale przede wszystkim ciekawe wnętrze katedry. Po przekroczeniu progu katedry można podziwiać przestronny hol, który oświetlają okna ozdobione pięknymi witrażami, zabytkowe drewniane meble i płaskorzeźby oraz imponujące organy. Na uwagę zasługuje również kamień z wizerunkiem anioła, który jest najstarszym obiektem w katedrze.

Godziny otwarcia

Wnętrze Manchester Cathedral można zwiedzić w dowolnej chwili. Bramy katedry są otwierane codziennie, od poniedziałku do soboty w godzinach 09:30-16:00 oraz w niedziele od 12:00 do 16:00. Wstęp do katedry, a także możliwość zwiedzenia jej wnętrza są bezpłatne, na miejscu można skorzystać z przewodnika.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Imperial War Museum North (IWM) w Manchesterze, zwiedzanie i bilety

Czy w Liverpoolu jest drogo?

Następny

Dodaj komentarz