Foynes Flying Boat & Maritime Museum – zwiedzanie, bilety

Tagi , , , ,

Foynes Flying Boat & Maritime Museum to nie jedyna, ale z pewnością jedna z ciekawszych atrakcji, jakie czekają na odwiedzających miejscowość Limerick w Irlandii. To miejsce, w którym prezentowana jest historia lotnictwa i żeglugi. Ale eksponaty prezentowane w ramach muzealnych wystaw pewnością zainteresują nawet tych, którym obca jest ta tematyka.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Foynes Flying Boat & Maritime Museum?

Foynes Flying Boat & Maritime Museum jest zlokalizowane w środkowo-zachodniej Irlandii, tuż przy ujściu rzeki Shannon – najdłuższej rzeki w Irlandii. Znajduje się na obrzeżach niewielkiej, malowniczo położonej miejscowości portowej o nazwie Foynes, w zachodniej części hrabstwa Limerick, w odległości ok. 30 minut jazdy od miast Limerick i Adare. Muzeum mieści się we wnętrzach oryginalnego budynku terminalu dawnego portu lotniczego w Foynes. Lotniska, które jako pierwsze obsługiwało komercyjne loty pasażerskie łączące Europę z USA.

Jak dojechać?

Choć dawniej Foynes było popularnym portem lotniczym, to od lat nie działa – najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Shannon. Stąd bez problemu można dostać się do Foynes busem lub samochodem. Miejscowość Foynes jest położone na trasie drogi oznaczonej numerem N69 nazywanej popularnie „Wild Atlantic Way „, przy odcinku łączącym Limerick i Tralee. Przez Foynes przebiega trasa krajowego przewoźnika Bus Eireann 314, który oferuje regularne połączenia z Limerick. 

Dlaczego warto odwiedzić Foynes Flying Boat & Maritime Museum?

Wizyta w muzeum to niepowtarzalna okazja do zobaczenia ekspozycji prezentujących oryginalne eksponaty z lat 30. i 40. XX wieku, a przy okazji możliwość cofnięcia się w czasie do okresu, kiedy odbywały się pierwsze loty transatlantyckie. Muzealne wystawy pozwalają również odkryć bogate dziedzictwo morskie Irlandii oraz zrozumieć rolę, jaką odegrało lotnisko Foynes w uruchomieniu lotów pasażerskich przez Atlantyk. Muzeum dzieli się na dwie części – tę prezentująca historię lotnictwa i tę dotyczącą dziejów żeglugi. Każda z nich jest pełna historycznych i interaktywnych eksponatów oraz pamiątek.

Zwiedzanie Foynes Flying Boat & Maritime Museum

Odwiedzając museum można m.in. zobaczyć na własne oczy pierwszą na świecie łódź latającą Airforce One. Ponadto można wejść na pokład repliki samolotu Boeing 314 Flying Boat czy obejrzeć wystawę oraz pokazy łodzi komercyjnych i rekreacyjnych. Można również wcielić się w rolę pilota i spróbować swoich sił w lataniu na symulatorze lotów. Ponadto można obejrzeć oryginalny sprzęt nawigacyjny używany podczas pierwszych lotów transatlantyckich przed pojawieniem się technologii GPS.

Dzięki licznym wystawom można też poznać pionierów lotnictwa i słynnych pilotów oraz znanych ludzi ze świata, którzy na przestrzeni lat odwiedzili lotnisko Foynes. Dodatkową atrakcją jest kameralna sala kinowa w stylu retro. W sali prezentowane są największe hity kinowe oraz punkt widokowy na szczycie wieży kontrolnej, z którego można podziwiać panoramiczny widok na Foynes i ujście rzeki Shannon.

Historia i ciekawostki na temat Foynes Flying Boat & Maritime Museum

  • Muzeum rozpoczęło swoją działalność w 1989 roku, a jego patronką stała się Maureen O’Hara. Była amerykańską aktorką i piosenkarką irlandzkiego pochodzenia oraz ikoną kina Hollywood. Ukłonem w stronę patronki muzeum jest wystawa poświęcona jej twórczości prezentowana w jednej z muzealnych sal.
  • Podczas II Wojny Światowej Irlandia byłą państwem neutralnym, a lotnisko Foynes stało się w tym okresie drogą ucieczki dla uchodźców przed wojną panującą w Europie. Wówczas wielu pasażerów podróżowało posługując się fałszywymi dokumentami, z kolei wojskowi musieli odbywać podróż w cywilnych strojach.
  • Samoloty i łodzie odegrały znaczącą rolę w narodzinach Irish Coffee, która narodziła się w Irlandii. Rozgrzewający napój na bazie kawy i whiskey serwowano zmarzniętym podróżnym, a za stworzenie jego receptury odpowiedzialny był szef kuchni tutejszej restauracji – Joseph Sheridan. Co więcej, restauracja i kawiarnia działająca w budynku terminalu Foynes zyskała miano jednej z najlepszych w kraju.

Godziny otwarcia

Muzeum jest czynne dla odwiedzających od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00. Kasy biletowe są czynne do godziny 15:00. Dla wycieczek grupowych (powyżej 10 osób) potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja.

Bilety

Bilety wstępu do Foynes Flying Boat & Maritime Museum kosztują od 6 do 28 Euro. 6 Euro dla dzieci i młodzież poniżej 17 lat. Natomiast 10 Euro dla studentów i seniorów powyżej 66 roku życia. Zapłacimy 12 Euro dla dorosłych i 28 Euro dla rodzin (2 osoby dorosłe i maksymalnie 4 dzieci). Dzieci poniżej 5 roku życia nie płacą za wstęp. 

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Co warto zjeść w Cork?

Najbardziej instagramowe miejsca w Birmingham – sprawdź i zrób niezapomniane zdjęcia!

Następny

Dodaj komentarz