Dlaczego warto jechać do Cork?

Tagi , , , , , ,

Cork, jako drugie największe miasto w Irlandii oferuje odwiedzającym turystom wiele urozmaiconych atrakcji. Gdzie konkretnie wybrać się będąc w tej części Irlandii? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć dlaczego warto jechać do Cork? Zaprezentujemy najciekawsze atrakcje dostępne w Cork i niedalekiej okolicy miasta, a także najlepsze restauracje i hotele dla osób o różnych preferencjach i możliwościach finansowych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto jechać do Cork? Popularne atrakcje

Crawford Art Gallery

Crawford Art Gallery to z pewnością jedna z najciekawszych atrakcji w Cork. Początki aktywności kulturalnej w tym miejscu sięgają roku 1850, kiedy to na terenie obecnej galerii powstała szkoła Cork School of Design. Kolejnym istotnym przedsięwzięciem było zaangażowanie rodziny Crawford, która przyczyniła się do rozbudowy placówki, przekazując znaczne sumy pieniężne. Szczególną uwagę w tym miejscu warto poświęcić Williamowi Horatio Crawfordowi. Duża część jego kolekcji dzieł sztuki, znajduje się obecnie w nazwanym jego nazwiskiem Crawford Art Gallery.

Zbiory obecne w galerii obejmują odlewy klasycznych rzeźb greckich i rzymskich autorstwa neoklasycystycznego włoskiego rzeźbiarza Antonio Canovy. Nie brakuje w tym miejscu również dzieł irlandzkich artystów, w tym rzeźbiarzy, twórców witraży i malarzy. Miejsce to jest zatem swoistym skrzyżowaniem różnych nurtów artystycznych, łącząc w sobie zarówno dziedzictwo antyczne, jak i współczesną sztukę irlandzką.

English Market

Zaledwie trzysta metrów od Crawford Art Gallery znajduje się English Market. Prawdopodobnie najbardziej znany rynkek w Cork, usytuowanym w samym sercu miasta. Rynek zachwyca już samą swoją, wyjątkową architekturą. Uwagę przyciąga przede wszystkim charakterystyczne wnętrze, składające się z dwuspadowej wnęki, łuków i kolorowych witraży. Pomimo pożarów, które dotknęły English Market w latach 80. ubiegłego wieku, intensywne prace renowacyjne pozwoliły na szybkie przywrócenie architektury w stylu wiktoriańskim.

English Market to również miejsce, gdzie można poznać prawdziwą, lokalną, irlandzką kuchnię. Będąc tutaj z pewnością natrafisz na takie specjały jak drisheen (rodzaj kaszanki), spiced beef (peklowana wołowina) czy tradycyjne buttered eggs (jajka pokryte masłem). Warto również podkreślić, że English Market gościł w przeszłości wielu znamienitych gości, w tym królową Wielkiej Brytanii Elżbietę II oraz obecnego króla Karola III.

Blarney Castle

Zaledwie dziesięć kilometrów na północny zachód od centrum Cork znajduje się zamek Blarney Castle. Choć pierwsze, drewniane umocnienia zostały wzniesione w tym miejscu już w XI wieku, początki obecnej, kamiennej struktury sięgają roku 1446.

Miejsce to było świadkiem wielu burzliwych wydarzeń. Zamek ten był oblegany między innymi podczas konfliktu Irish Confederate Wars, uznawanego za najkrwawszy w historii Irlandii. W drugiej połowie XIX wieku w bliskiej okolicy zamku powstała rezydencja Blarney House, zapewniająca widok na malownicze jezioro Blarney Lake.

Współcześnie Blarney Castle jest popularną atrakcją turystyczną, szczególnie znaną dzięki obecności tajemniczego kamienia, zwanego Blarney Stone lub Kamieniem Elokwencji. Legenda głosi, że pocałunek tego kamienia obdarza darem elokwencji i przekonywania. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to jednak proste. Ponieważ kamień umieszczony jest poniżej linii blanków, osoba chcąca go pocałować musi być odwrócona do góry nogami i utrzymywana za nogi. Istnieje również wiele wersji pochodzenia kamienia Blarney Stone. Według jednej z nich, należy go łączyć z Lia Fáil, kamieniem koronacyjnym monarchów irlandzkich.

Co więcej, w okolicach zamku znajdują się urokliwe ogrody, w których można podziwiać piękne i niebezpieczne rośliny, takie jak: tojad lisi, rącznik pospolity, konopie czy opium.Blarney Castle jest zatem miejscem, które zapewnia fascynującą, historyczną podróż w czasie, połączoną z niezwykłym doświadczeniem związanym z niezwykłą przyrodą. Jeśli zainteresowała Cię ta atrakcja, odwiedź koniecznie oficjalną stronę zamku Blarney Castle. Klikając w tym miejscu, będziesz mógł zarezerwować wizytę.

Jak dostać się do Blarney Castle?

Z centrum Cork do Blarney Castle można dostać się między innymi autobusem linii 215, ze stacją docelową w Cloghore, wysiadając na przystanku Blarney Church. Dojedziemy tym środkiem transportu w nieco ponad pół godziny.

Dlaczego warto jechać do Cork? Warte odwiedzenia restauracje

Ekskluzywne restauracje

 • Paradiso, Adres: 16 Lancaster Quay, Cork T12 AR24
 • Greenes Restaurant, Adres: 48 Maccurtain Street, Cork T23 F6EK
 • Orchids Restaurant at Hayfield Manor, Adres: Perrott Avenue College Road, Cork

Lokalne jedzenie

 • Market Lane, Adres: 5/6 Oliver Plunkett Street, Cork T12 T959
 • Liberty Grill, Adres: 32 Washington Street, Cor
 • Quinlans Seafood Bar, Adres: 14 Princes Street Centre, Cork T12 K2HW

Posiłki w przystępnych cenach

 • The River Club, Adres: Western Road, Cork T12 X2AH
 • Elbow Lane Brew and Smokehouse, Adres: 4 Oliver Plunkett Street, Cork
 • South County Bar and Cafe – Douglas, Adres: Douglas West Douglas village, Cork T12 CKD6

Dlaczego warto jechać do Cork? Noclegi w Cork – najlepsze hotele i apartamenty

Najlepszy hotel dla rodzin z dziećmi – The River Lee Hotel a member of The Doyle Collection

Adres: Western Road, Cork

Dostępność pokoi: w hotelu dostępnych jest kilka rodzajów apartamentów: z jednym, bądź dwoma łóżkami podwójnymi, z trzema pojedynczymi, a także z jednym podwójnym i jednym pojedynczym.

Udogodnienia:

 • dostęp do dwóch restauracji, w których zjemy tradycyjne dania kuchni irlandzkiej
 • kryty, bezpłatny basen
 • centrum wellness z salą fitness, łaźnią parową, sauną i jacuzzi
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • dostęp do tarasu i mebli ogrodowych
 • Ceny za noc w sezonie letnim (lipiec): od 1216 zł
 • Ceny za noc w sezonie zimowym (luty): od 901 zł

Najlepszy hotel w przystępnej cenie – Leonardo Hotel Cork – Formerly Jurys Inn

Adres: Anderson’s Quay, Cork

Dostępność pokoi: można zarezerwować w tym miejscu pokój z jednym łóżkiem podwójnym, a także z jednym podwójnym i jednym pojedynczym, bądź rozkładaną sofą.

Udogodnienia:

 • darmowy Internet
 • restauracja
 • możliwość porozumienia się w języku polskim
 • obecność zaplecza bankietowego
 • lokalizacja blisko centrum miasta i wielu atrakcji Cork
 • Ceny za noc w sezonie letnim (lipiec): od 1128 zł
 • Ceny za noc w sezonie zimowym (luty): od 503 zł

Najlepszy luksusowy hotel – Hayfield Manor

Adres: Perrott Avenue, College Road, Cork

Dostępność pokoi: dostęp do apartamentów z jednym łóżkiem pojedynczym, jednym podwójnym, bądź dwuosobowych z możliwością wyboru między jednym łóżkiem podwójnym, a także dwoma pojedynczymi.

Udogodnienia:

 • dostęp do dwóch lokali gastronomicznych na miejscu: Perrotts Garden Bistro i Orchids Restaurant
 • bezpłatny, kryty basen dla osób w każdym wieku
 • rozbudowane centrum wellness, oferujące szeroki wachlarz usług pielęgnacyjnych
 • bezpłatny, prywatny parking
 • ogród na terenie kompleksu hotelowego
 • Ceny za noc w sezonie letnim (lipiec): od 2419 zł
 • Ceny za noc w sezonie zimowym (luty): od 1379 zł

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Co kupić w Cork i jakie pamiątki przywieźć?

Wynajęcie samochodu w Cork – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz