Co kupić w Cork i jakie pamiątki przywieźć?

Tagi , , ,

Cork to miasto w Irlandii, które ma w sobie magię. Magię tę trudno opisać, ale można zabrać ze sobą pamiątki, które będą przypominały tę irlandzką miejscowość. Jeśli planujesz odwiedzić Cork w Irlandii, z pewnością pojawi się pytanie co przywieźć do Polski. Znajdziesz tu szeroki wachlarz dostępnych bibelotów, smakołyków oraz artykułów dekoracyjnych, który może być nieco przytłaczający. Być może zastanawiasz się, jakie co kupić w Cork. W naszym artykule opisujemy kilka ciekawych propozycji pamiątek z Cork, które z pewnością ucieszą ukochaną osobę, rodzinę lub przyjaciół.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Miód

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na terenie całej Irlandii, w tym w hrabstwie Cork jest wiele prywatnych farm pszczelich. Od najdawniejszych czasów w kraju tym hodowane są pszczoły miodne. Na terenie hrabstwa Cork można kupić różne rodzaje miodu, w tym te z nutą kwiatową, niektóre słodkie, a niektóre bardziej cierpkie. Miód stanowi doskonałą pamiątkę, którą można przywieźć do domu. Oprócz tego posiada wyjątkowe właściwości i ma pyszny smak. Zakup miodu pomaga także utrzymać rozwój farm pszczół miodnych w całym Cork i na całej wyspie. 

Co kupić w Cork? Irish Whiskey i Gin

Jeśli zamierzasz odwiedzić Cork, warto zwiedzić jedną z irlandzkich destylarni whiskey. Istnieje również kilka destylarni ginu, które również warto odwiedzić. Podczas takiej wycieczki z pewnością będziesz mieć okazję degustacji i zakupu whiskey lub ginu pod koniec zwiedzania. Możesz kupić coś w takiej destylarni lub na lotnisku, aby skorzystać z zakupów bezcłowych.Niektóre z najlepszych whiskey z Republiki Irlandii to Jameson, Paddy czy Teeling. Dlatego też jedną z najlepszych pamiątek z Irlandii może być whiskey ze słynnego Bushmills. Zwróć uwagę na limitowane edycje, na przykład 15-letnie whiskey lub zestawy upominkowe, które zawierają mniejsze butelki kilku odmian z konkretnej marki lub destylarni.

Ballymaloe Relish

Ballymaloe Relish to dodatek do jedzenia, który będzie doskonałą pamiątką dla miłośników irlandzkiej kuchni. Produkuje ją firma Ballymaloe Foods Business, która znajduje się w hrabstwie Cork. Jest to wyśmienita przyprawa do burgerów, steków, frytek oraz potraw z grilla. Ballymaloe Relish produkowany jest od ponad 30 lat, na podstawie oryginalnej receptury składającej się z pomidorów, rodzynek sułtańskich i starannie dobranej mieszanki przypraw. Jest to nie tylko doskonały dodatek do serów, wędlin i sałatek, ale także podstawowy składnik wielu lokalnych przepisów. Niezależnie od tego, czy użyjesz go jako dodatek do śniadania, czy jako składnik marynaty to jego smak sprawi, że przypomnisz sobie smaki Irlandii a w szczególności Cork.

Co kupić w Cork? Waterford Crystal

Jedną z ciekawszych pamiątek może być także szkło wyprodukowane w Waterford Crystal. Kryształy z Waterford są jedną z najpopularniejszych pamiątek z Cork i z Irlandii. Co ciekawe, szkło z Waterford Crystal jest tradycyjnym prezentem ślubnym, który Irlandczycy dają nowożeńcom. Kryształ nie jest tani, ale należy się tego spodziewać po tak prestiżowej i słynnej na całym świecie marce. Nieco tańszymi pamiątkami mogą być na przykład: kryształowe kieliszki, zegary, ramki do zdjęć, wazony czy karafki.

Rzeźby wykonane z Irish Bog Oak

Jedną z najlepszych pamiątek do kupienia w Cork i w całej Irlandii są oryginalne rzeźby wykonane z irlandzkiego dębu bagiennego – Bog Oak. Bog Oak to naturalny materiał powstały z drzew tysiące lat temu na bagnach Irlandii. Drzewa zostały pochłonięte przez torfowisko i zachowały się dzięki dużej ilości torfu o niskiej zawartości tlenu. Ten doskonale zakonserwowany materiał jest odzyskiwany i suszony przez dwa lata, a następnie poddawany rzeźbieniu i polerowaniu w celu uzyskania niesamowitych kształtów. Rzeźby te są certyfikowane z szacowanym wiekiem dębu bagiennego, zwykle datowanym na tysiące lat. Pamiątki w formie rzeźby z Bog Oak są oszałamiające i dość kosztowne. Świetnie nadają się także na prezent ślubny.

Co kupić w Cork? Pościel i koronki wykonane w Cork 

Pamiątkami, które warto kupić w Cork są także produkty lniane. Warto wiedzieć, że uprawa lnu w Irlandii ma długą historię. Irlandzkie produkty lniane obejmują ściereczki do herbaty, obrusy, chusteczki do nosa i inne produkty. Z pewnością będą one pięknym prezentem, który można przywieźć z Cork na pamiątkę pobytu. To także kolejny świetny pomysł na prezent ślubny, jeśli chcesz podarować nowożeńcom coś z Irlandii.

Irlandzka ceramika i wyroby garncarskie

Kolejną piękną pamiątką z Cork może być irlandzka ceramika. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić fantazyjny czajniczek, czy po prostu kubek to irlandzka ceramika będzie pięknym dodatkiem do każdego domu. Jedną z najbardziej znanych irlandzkich marek ceramiki jest Belleek. Firmę założono ponad 160 lat temu w hrabstwie Fermanagh. Obecnie Belleek produkuje najlepszą porcelanę i ceramikę, w tym zastawę stołową, artykuły gospodarstwa domowego i inne upominki. Warto wiedzieć, że każdy element jest ręcznie dekorowany. Belleek Pottery posiada również centrum dla zwiedzających, które organizuje wycieczki po obiekcie.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Czy w Bradford jest drogo?

Dlaczego warto jechać do Cork?

Następny

Dodaj komentarz