Glasgow to jedno z większych miast Szkocji, które uznawane jest za komercjalną stolicę kraju. Dawniej, Glasgow pozostawało w cieniu Edynburga, aczkolwiek obecnie coraz więcej turystów właśnie tam planuje swoje wakacje. Jest to miasto, które tętni życiem i praktycznie nigdy nie zasypia. Faktycznie, nie ma tam tak wielu zabytków jak we wspomnianym już wcześniej Edynburgu, aczkolwiek Glasgow ma również wiele, ciekawych atrakcji do zaoferowania. Jednak dla Ciebie, jako przeciętnego turysty, istotną kwestią może być budżet, który musisz przygotować. Wobec tego, czy w Glasgow jest drogo i z jakimi cenami możesz się tam spotkać?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Czy w Glasgow jest drogo? Z jakimi cenami spotkasz się w Glasgow?
Glasgow często przez turystów uważane jest za miasto dość drogie. Wynika to poniekąd z obowiązującej tam waluty. Mieszkańcy Glasgow posługują się funtem szterlingiem, którego przelicznik do polskiego złotego jest dość niekorzystny. Obecnie jeden funt szterling to około 4,84 złotego. Faktem jest więc, że ceny życia w Glasgow są wyższe niż te, do których mogłeś przyzwyczaić się w Polsce. Jednak zanim zaplanujesz swoją podróż, powinieneś nieco bliżej przyjrzeć się wydatkom, jakie na Ciebie czekają. Wobec tego, jak prezentują się ceny poszczególnych atrakcji, noclegów i żywności w Glasgow?
Ceny noclegów w Glasgow
Noclegi w Glasgow paradoksalnie będą dla Ciebie jednym z największych wydatków, z jakimi się spotkasz. Jednocześnie koszt miejsca noclegowego w Glasgow zależy w dużej mierze od jego lokalizacji, a także od standardu, który najbardziej Cię interesuje. Zgodnie ze statystkami, średnia cena zakwaterowania w mieście wynosi obecnie 391 złotych za noc. Z kolei ceny poszczególnych obiektów noclegowych – w przybliżeniu – prezentują się następująco:
- za noc spędzoną w hostelu w Glasgow będziesz musiał zapłacić około 140 złotych;
- za noc w pensjonacie w Glasgow będziesz musiał zapłacić około 155 złotych;
- za noc spędzoną w hotelu jednogwiazdkowym w Glasgow będziesz musiał zapłacić około 266 złotych;
- za jedną noc spędzoną w hotelu dwugwiazdkowym w Glasgow będziesz musiał zapłacić około 400 złotych;
- za jedną noc spędzoną w hotelu trzygwiazdkowym w Glasgow zapłacisz około 490 złotych;
- ceny za hotel czterogwiazdkowy w Glasgow wynoszą obecnie około 515 złotych za jedną noc;
- za noc spędzoną w luksusowym hotelu pięciogwiazdkowym w Glasgow będziesz musiał zapłacić około 1076 złotych.
Pamiętaj, że rezerwując noclegi w Glasgow z odpowiednim wyprzedzeniem, możesz liczyć na jeszcze bardziej atrakcyjne ceny noclegów. Co więcej, z reguły hotele, które są zlokalizowane nieco dalej od ścisłego centrum miasta, oferują nieco tańsze zakwaterowanie. Dodatkowo, musisz uwzględnić, że ceny noclegów w Glasgow w sezonie turystycznym zawsze nieznacznie wzrastają.
Ceny w restauracjach w Glasgow
Wybierając się do Glasgow musisz także uwzględnić koszty wyżywienia. Oczywiście, nie możesz odmówić sobie spróbowania szkockiej kuchni w jednej z lokalnych restauracji. Ceny w lokalach gastronomicznych w Glasgow prezentują się w następujący sposób:
- za posiłek w taniej restauracji lub lokalnej knajpie będziesz musiał zapłacić około 80 złotych – taki posiłek zwykle składa się z jednego dania oraz napojów;
- za posiłek dla dwóch osób, składający się z dwóch dań oraz przystawek, w prestiżowej restauracji będziesz musiał zapłacić już około 319 złotych;
- za typowy zestaw w restauracji typu fast-food zapłacisz około 32 złote.
Jak więc możesz zauważyć, ceny w restauracjach w Glasgow utrzymują się na dośc wysokim poziomie, szczególnie jeśli porównasz je do cen, które obowiązują w Polsce.
Ceny produktów spożywczych w Glasgow
Wielu turystów szuka oszczędności podczas pobytu w Glasgow i decyduje się na samodzielne przygotowywanie posiłków. Faktycznie, jest to jedno z ekonomiczniejszych rozwiązań. Jeśli więc ty również planujesz robienie zakupów spożywczych na własną rękę, to koniecznie zapoznaj się z cenami obowiązującymi w sklepach spożywczych. Prezentują się one w następujący sposób:
- za świeży chleb będziesz musiał zapłacić około 5,50 złotych;
- za litr mleka będziesz musiał zapłacić około 5,20 złotych;
- za 12 sztuk jajek będziesz musiał zapłacić około 12 złotych;
- za butelkę wody niegazowanej o pojemności 1 litra zapłacisz w Glasgow około 4,30 złotych;
- za kilogram jabłek w Glasgow będziesz musiał zapłacić około 9,70 złotych;
- za kilogram pomarańczy w Glasgow będziesz musiał zapłacić około 9,50 złotych;
- za kilogram piersi z kurczaka zapłacisz około 33 złote.
Jak więc widzisz, ceny produktów spożywczych w Glasgow są wyższe niż te, do których mogłeś przyzwyczaić się w Polsce. Jednak w dalszym ciągu, samodzielne przygotowywanie posiłków prezentuje się znacznie taniej.
Ceny piwa importowanego i lokalnego w Glasgow
Ceny piwa w Glasgow zależą od tego, czy zdecydujesz się je zakupić w pobliskiej restauracji, czy może jednak skusisz się na piwo sprzedawane w lokalnym markecie spożywczym. Natomiast ceny trunku lokalnego i importowanego również się od siebie różnią. Za piwo lokalne, kupione w sklepie spożywczym zapłacisz około 8,80 złotych. Z kolei za piwo importowane ze sklepu spożywczego zapłacisz około 10 złotych. Ceny w restauracji zaś wynoszą: około 21 złotych za lokalne piwo beczkowe i około 20 złotych za piwo importowane. Dodatkowo, średnia cena paczki papierosów w Glasgow wynosi około 68 złoty.
Czy więc w Glasgow jest drogo?
Ceny życia i utrzymania w Glasgow faktycznie są wyższe niż ceny, do których mogłeś przyzwyczaić się w Polsce. Jednocześnie musisz mieć na uwadze to, że ceny w Glasgow są wprost proporcjonalne do stawek, które zarabiają mieszkańcy miasta. Faktem jest więc, że dla Ciebie, jako dla przeciętnego turysty z Polski, ceny w restauracjach oraz sklepach spożywczych w mieście będą nieco wyższe. Wpływ na to ma z pewnością także dośc niekorzystny kurs polskiego złotego, do funta szterlinga. Musisz więc przygotować się na to, że wakacje w Glasgow będą nieco droższe, aczkolwiek jeśli tylko będziesz rozsądnie planował swoje wydatki, wówczas wyjazd nie powinien być dla Ciebie aż tak dużym obciążeniem budżetowym.
Autor: Daria Gajewska