Crawford Art Gallery Cork, zwiedzanie, co zobaczyć, bilety

Tagi , , ,

Crawford Art Gallery w Cork to miejsce w którym znajdziemy kolekcję dzieł sztuki, które otwierają odwiedzającym bramę do poznania historii. W tym artykule będą omówione kwestie związane z lokalizacją tego miejsca, możliwościami dojazdu oraz historią galerii. Zostaną tutaj również przedstawione wskazówki dotyczące zwiedzania i powodów dla których warto tam się udać. Nie zabraknie również praktycznych informacji, dotyczących godzin otwarcia i cen biletów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Crawford Art Gallery Cork

Crawford Art Gallery Cork znajduje się w centrum miasta, niedaleko rzeki Lee.

Adres: 1 Emmett Pl, Centre, Cork, T12 YHN7

Jak dojechać do Crawford Art Gallery Cork?

Aby dostać się z lotniska do galerii sztuki możemy skorzystać z przejazdu liniami autobusowymi 225 i 226. Podróż zajmie nam dwadzieścia minut. Na lotnisku w Cork można również skorzystać z usług jednej z firm wynajmującej samochody i przebyć podróż w nieco krótszym czasie.

Historia i ciekawostki

Crawford Art Gallery w Cork to instytucja kultury o długiej i fascynującej historii. To, co dziś stanowi galerię sztuki, pierwotnie było budynkiem urzędu celnego w Cork, wybudowanym w 1724 roku. Miejsce to zmieniło swoje przeznaczenie w latach 30. XIX wieku. Właśnie wtedy opisywany gmach stał się siedzibą Royal Cork Institution (RCI), które odegrało kluczową rolę w otwarciu Cork School of Design na tym terenie w 1850 roku. Była to niezwykle istotna inicjatywa, która wspomogła rozwój edukacji artystycznej w Cork.

Wczesne lata 80. XIX wieku przyniosły dalszy rozwój instytucji, dzięki funduszom i mecenatowi członków rodziny Crawford, miejscowych właścicieli ziemskich i browarników. Dzięki ich hojności szkoła została przemianowana w Crawford School of Art w 1885 roku, co stanowiło ważny krok w historii tego miejsca.

W 1979 roku szkołę artystyczną przeniesiono do innej placówki, a budynek Crawford stał się przede wszystkim galerią i muzeum sztuki. W roku 2000 miała miejsce gruntowna rozbudowa kompleksu muzeum, która jeszcze bardziej umocniła jego pozycję na kulturalnej arenie miasta Cork.

Zwiedzanie Crawford Art Gallery Cork, co warto zobaczyć, atrakcje

Istnieje wiele fascynujących atrakcji i dzieł sztuki, które warto zobaczyć będąc w galerii w Cork. Stała kolekcja galerii obejmuje ponad dwa tysiące prac. Znajdziemy tutaj zarówno dzieła słynnych rzeźbiarzy, malarzy czy fotografów irlandzkich (pochodzące z XIX i XX wieku), jak i niezwykły zbiór odlewów rzeźb greckich i rzymskich, przywiezionych do Cork w 1818 roku z Muzeum Watykańskiego.

Dlaczego warto odwiedzić Crawford Art Gallery Cork

Warto odwiedzić galeria z wielu powodów. Galeria ta pełni bardzo ważne funkcje edukacyjne i kulturalne, które są niezwykle cenne zarówno dla mieszkańców Cork, jak i dla gości. Jest to miejsce, gdzie sztuka spotyka się z edukacją, co czyni je niezwykle atrakcyjnym dla szerokiego grona odbiorców.

Galeria oferuje bogaty program dydaktyczny, dzięki któremu każdy odwiedzający może rozszerzyć swoją wiedzę o sztuce. Projekt ten obejmuje wykłady, warsztaty oraz fascynujące wycieczki, które pozwalają na głębsze zrozumienie sztuki i jej znaczenia.

Dodatkowo, galeria regularnie organizuje tymczasowe i objazdowe wystawy, dzięki którym zawsze można znaleźć coś nowego i ekscytującego do zobaczenia. Galeria nieustannie inspiruje swoich gości i zachęca do odkrywania różnych aspektów sztuki, zarówno tych klasycznych, jak i współczesnych.

Godziny otwarcia

W czwartki galeria jest otwarta od godziny dziesiątej rano do dwudziestej, a w niedziele od jedenastej do szesnastej. W pozostałe dni miejsce to jest czynne od dziesiątej do siedemnastej.

Bilety

Wstęp do Crawford Art Gallery Cork jest darmowy.

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Zima w Bradford – Pogoda i temperatury, na które należy się przygotować.

Ceny w Manchesterze i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz