Co zabrać na wycieczkę do Birmingham?

Tagi , , ,

Birmingham jest jednym z ciekawszych miast do zwiedzania na terenie Wielkiej Brytanii. Ta słynąca z przemysłu i heavy metalu w znaczeniu nieprzemysłowym. Tutaj rodziły się kultowe grupy muzyczne Led Zeppelin czy Black Sabbath. Ma do zaoferowania wiele ciekawych obiektów, zabytkowych kościołów i muzeów. O ile jednak każdy turysta może we własnym zakresie ustalić sobie plan samej wycieczki i kolejność odwiedzanych miejsc, o tyle do takiej eskapady warto podejść też w nieco bardziej praktyczny sposób. W poniższym artykule wyjaśniamy co zabrać na wycieczkę do Birmingham.   

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pewne formalności, o których trzeba pamiętać – dokumenty

Obecnie do wjazdu na teren Anglii nie jest potrzebna wiza. Dotyczy to jednak tylko osób, które  wjeżdżają tam w celach turystycznych lub w podróż służbową, a czas ten jest krótszy niż 6 miesięcy. Zatem wybierając się tam na krótką wycieczkę, tą sprawę mamy z głowy. O ile jednak jeszcze przed Brexitem można było swobodnie wjechać z Polski na wyrobiony tutaj dowód osobisty, teraz nie wolno zapominać o posiadaniu ważnego paszportu! Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli mamy „settled status” i podpięty pod niego dowód osobisty – wówczas możemy swobodnie przekraczać granicę na dowód jeszcze do dnia 31 grudnia 2025 roku. Jest to status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Przyda się polskie prawo jazdy. Nadal jest tutaj respektowane, jeśli na przykład chcemy wynająć na miejscu samochód. Do tego ubezpieczenie OC i zielona karta. Przy okazji, dobrą praktyką jest wykonanie kserokopii ważnych dokumentów i wrzucenie ich do podręcznej walizki. 

Pamiętajmy przy tym, iż warto zawsze wykupić ubezpieczenie zdrowotne obejmujące ewentualne przetransportowanie z miejsca wypadku. Taki dokument był jeszcze do niedawna wymagany przy pobytach, które przekraczały 48 godzin – taka dłuższa wycieczka z postojem się kwalifikowała. Na pewno należy zabrać ze sobą wszystkie przyjmowane leki i ksero recepty wystawionej od lekarza, która potwierdza ich zażywanie. Leki są różne i niektóre mogą zostać uznane przez urzędnika celnego za niebezpieczne narkotyki. Dopełnieniem niech będzie podręczna apteczka.   

Co zabrać na wycieczkę do Birmingham? Co spakować do walizki? 

Ok. Zrobiło się trochę poważnie na początku, ale wyjeżdżamy przecież do Birmingham w celach turystycznych i rozrywkowych, prawda? W Birmingham trzeba się przygotować na sporo chodzenia i zwiedzania. Niezbędnikiem turysty z prawdziwego zdarzenia jest zawsze dobry sprzęt do fotografowania. To prawda, w dzisiejszych czasach wystarczy zwykły telefon komórkowy z funkcją klikania sweet foci i selfie. Jeżeli jednak zabieramy ze sobą aparat fotograficzny z górnej półki lub kamerę filmowa, nie zapominajmy o dorzuceniu do walizki dobrego powerbanku. Dbałość, aby nasz sprzęt elektroniczny był zawsze naładowany i gotowy do użycia to podstawa! Może nie każdy wie, ale gniazdka elektryczne w Anglii mają inną końcówkę.

Dysk przenośny do zapisywania dużej ilości zdjęć i filmików – też, jak najbardziej. O innych rzeczach osobistych czy kosmetykach pierwszej potrzeby turysta już sam dobrze wie… Co do waluty, to w większości wypadków nie ma problemów aby w Birmingham zapłacić bezgotówkowo. Ale warto zawsze mieć w zaskórniaku parę angielskich funciaków. Mogą się przydać na przykład podczas odwiedzania jakiegoś małego, lokalnego sklepu z upominkami lub bazaru. Zbierajmy ze sobą rachunki z zakupów, a będziemy mogli sobie od nich odliczyć na granicy podatek Vat.      

Pogoda w Birmingham. Co zabrać na wycieczkę do Birmingham?

Pozostaje jeszcze kwestia stroju, o jaką powinien zadbać zawszasu każdy szanujący się turysta. Wybierając się na wycieczkę, choćby najkrótszą, do miasteczka Birmingham pamiętajmy, iż  brytyjski klimat potrafi być naprawdę nieprzewidywalny i zwodniczy. Innymi słowy, o każdej porze roku może zdarzyć się tutaj mogą zimne, wietrzne i mokre dni.

Prawda jest taka, że nawet w najcieplejszych porach roku temperatura rzadko przekracza tutaj 30 stopni Celsjusza na plusie, a w chłodnych miesiącach zimowych może łatwo spadać poniżej zera. Oznacza to, że na pobyt w Wielkiej Brytanii będziemy potrzebować ciepłej i wodoodpornej odzieży. Zatem nawet jeśli jesteśmy fanami hawajskich koszul czy krótkich spodenek w środku lata, nie zapominajmy aby spakować do walizki podręcznej nieprzemakalnego płaszcza. Taki strój można oczywiście łatwo kupić po przybyciu na miejsce, ale lepiej być przygotowanym od razu. Dopełnieniem niech będzie idealny na „typową angielską aurę” parasol. Do samego zwiedzania miasta (nie brakuje w Birmingham ciekawych obiektów – kościołów, muzeów i młynów) najlepsze będą luźne i przewiewne ubrania, a do tego sportowe obuwie – dłuższe spacery nie lubią ciężkich, obciążających strojów. Warto jednak dorzucić również i bardziej formalne ubranie – może się okazać przydatne, jeżeli będziemy chcieli brać udział w niektórych wydarzeniach kulturalnych.  

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Dlaczego warto jechać do Glasgow?

Ceny w Glasgow – Ile kosztuje wycieczka do Glasgow, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz