Zwiedzanie Muzeum Brytyjskiego (The British Museum)

Tagi , , , , , , ,

Muzeum Brytyjskie zlokalizowane w Londynie jest jedną z największych atrakcji tej dynamicznie rozwijającej się metropolii. Co ciekawe, jest to także największe muzeum w Wielkiej Brytanii, któremu udało się zgromadzić pokaźną ilość różnorodnych eksponatów. Odwiedzenie stałych i czasowych wystaw w tym muzeum, jest jednym z obowiązkowych punktów każdej wycieczki po Londynie. Co więc powinieneś o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Muzeum Brytyjskiego (The British Museum) w Londynie

The British Museum jest jednym z największych muzeów na Wyspach Brytyjskich. W czasie swoje działalności udało mu się zgromadzić ponad 8 milionów eksponatów. Muzeum to posiada zbiory z różnych zakresów tematycznych, jednak największym zainteresowaniem zawsze cieszą się wystawy poświęcone etnografii i archeologii. Co ciekawe, inicjatywa powstania The British Museum przypisywana jest lekarzowi i przyrodnikowi – Hansowi Sloane. To on w pierwszej kolejności rozpoczął kolekcjonowanie różnorodnych eksponatów w czasie swojej podróży po Jamajce, a następnie przywiózł je ze sobą na Wyspy Brytyjskie. Za sprawą swojego małżeństwa zyskał znacznie środki finansowe, co dało mu możliwość skupowania eksponatów od innych kolekcjonerów i stałego powiększania swoich zbiorów.

W momencie śmierci przyrodnika, jego zbiory liczyły około 71 tysięcy przedmiotów. Jednocześnie w swoim testamencie zaznaczył on chęć utworzenia miejsca, w którym jego kolekcja może być bezpiecznie przechowywana i to właśnie w ten sposób powstało The British Museum. Angielski Parlament przyjął ustawę o utworzeniu muzeum w 1753 roku, a budynek został otwarty dla publiczności sześć lat później – w roku 1759. Początkowo muzeum składało się jedynie z trzech działów, jednak w związku z dynamicznym rozwojem jego działalności, zakresy tematyczne eksponatów stale się poszerzały. Interesujący jest także sam budynek, który w swojej fasadzie posiada kolumny charakterystyczne dla greckiego porządku architektonicznego.

Gdzie znajduje się Muzeum Brytyjskie?

The British Museum znajduje się z jednej z centralnej części Wielkiego Londynu, a dokładniej w dzielnicy Bloomsbury. Gmach zajmuje również jej centralną część. Dokładny adres to Great Russel Street. Dojazd do muzeum jest wyjątkowo prosty, gdyż w najbliższej okolicy znajduje się stacja metra, a także wiele przystanków autobusowych.

Najbliższe stacje metra przy Muzeum Brytyjskim (The British Museum)

W niedalekiej odległości od The British Museum funkcjonuje stacja metra Holborn. Została ona otwarta 1900 roku i zastąpiła istniejącą ówcześnie stację, która swoją nazwę zaczerpnęła od gmachu muzeum. Stacja metra zlokalizowana jest dokładnie na skrzyżowaniu ulic High Holborn oraz Kingsway. Jest to centralna linia metra, która znajduje się w pierwszej strefie biletowej.

Jak dojechać do Muzeum Brytyjskiego?

Dojazd do Muzeum Brytyjskiego jest wyjątkowo prosty. Możesz skorzystać ze wspomnianej już stacji metra, która znajduje się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Co więcej, w okolicy The British Museum znajduje się także wiele przystanków autobusowych jak chociażby British Museum czy Montague Street. Możesz także dojechać do Brytyjskiego Muzeum za pośrednictwem taksówki lub wypożyczonego samochodu.

Ile czasu trwa zwiedzanie Muzeum Brytyjskiego?

Zwiedzanie Muzeum Brytyjskiego, szczególnie dla pasjonatów, będzie procesem wyjątkowo czasochłonnym. Obszerna kolekcja i wystawy liczą ponad 8 milionów eksponatów. Zwykle turyści spędzają w tym muzeum nawet do 3 godzin, aczkolwiek wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Wystawy w Muzeum Brytyjskim (The British Museum)

Wystawy w The British Museum dzielą się na czasowe i stałe. Najważniejsze staje sie jednak zobaczenie wystawy poświęconej starożytnemu Imperium Rzymskiemu, a także obejrzenie słynnego kamienia z Rosetty. Pozostałe wystawy są poświęcone różnym kulturom jak np. antycznej Grecji. Możesz także zdecydować się na podziwianie reliktów i hieroglifów pochodzących ze starożytnego Egiptu. W kontekście wystaw czasowych, musisz sprawdzi je na oficjalnej stronie The British Museum.

Starożytny chiński smok w Muzeum Brytyjskim w Londynie - Wielka Brytania
Starożytny chiński smok w Muzeum Brytyjskim w Londynie – Wielka Brytania, licencja: shutterstock/By Voda+Daniel

Czy warto odwiedzić w Muzeum Brytyjskim?

The British Museum to jedno z największych muzeów na Wyspach Brytyjskich, które może pochwalić się imponującą kolekcją eksponatów. Dzięki takiej wycieczce szybko przeniesiesz się do starozytności i poznasz zwyczaje i wierzenia ówczesnych kultur. Dodatkowko możesz zobaczyć wystawy, które odwołują się do dziedzictwa narodowego oraz sztuki. Zyskasz także niesamowitą okazję do podziwiania szklanego dachu Wielkiego Dworu, który uznawany jest za dzieło sztuki samo w sobie. Będziesz mógł także podziwiać oryginalną i nietuzinkową architekturę z zewnątrz gmachu, która z pewnością na długo zapadnie Ci w pamięć. Jednym słowem – nie możesz pominąć Muzeum Brytyjskiego podczas swojej podróży do Londynu!

Godziny otwarcia Muzeum Brytyjskiego

Muzeum Brytyjskie w Londynie jest otwarte dla zwiedzających każdego dnia czyli od poniedziałku do niedzieli. Co więcej, godziny otwarcia tego gmachu są względnie stałe. Do muzeum możesz udać się każdego dnia od godziny 10:00 do godziny 17:00. Wyjątkiem jest piąte, kiedy to muzeum otwierane jest od godziny 10:00 aż do godziny 20:30. 

Bilety do Muzeum Brytyjskiego, Ile kosztuje wejście? 

The British Museum w Londynie jest jednym z darmowych muzeów, które możesz odwiedzić w mieście. Niemniej jednak obowiązuje to jedynie w kontekście wystaw stałych. W przypadku, kiedy będziesz chciał zwiedzić wystawy czasowe, wówczas będzie obowiązywał Cię bilet wstępu, którego cena waha się w przedziale od 10 do 15 funtów. Muzeum Brytyjskie możesz zwiedzić także w towarzystwie przewodnika, co jest rekomendowanym rozwiązaniem. Bilety na taką wycieczkę możesz kupić chociażby na tej stronie. Dzięki nim będziesz miał szansę na dokładniejsze zapoznanie się z historią budynku, a także zgromadzonymi w nim eksponatami. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się w małych grupach.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

London Eye (Londyńskie Oko) – jak dojechać, bilety, cena

Pałac Westminsterski i Opactwo Westminster, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz