London Eye (Londyńskie Oko) – jak dojechać, bilety, cena

Tagi , , , ,

London Eye to koło obserwacyjne (nazywane także diabelskim młynem), które znajduje się w samym sercu zabytkowego Londynu. Jest to także jedna z najpopularniejszych atrakcji tego miasta, ponieważ daje możliwość podziwiania panoramicznych widoków Londynu i okolicy. Co warto wiedzieć przed przejażdżką London Eye? Ile kosztują bilety i gdzie je zakupić? Jak dojechać do Londyńskiego Oka? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis London Eye

Mierzące 135 metrów Londyńskie Oko jest największym na świecie kołem obserwacyjnym na wspornikach. Zaprojektowała je firma Marks Barfield Architects.  Koło Londyńskie Oko budowano etapami. Co więcej, wiele części było transportowanych rzeką Tamizą. Otwarcia  w dniu 31.12.1999 roku dokonał brytyjski premier Tony Blair. Natomiast dla turystów uruchomiono je w 2000 roku. Co ciekawe, Londyńskie Oko jest jedną z trzech budowli zbudowanych z okazji nowego tysiąclecia. Pozostałe budowle to hala widowiskowa The O2 Arena i most The Millennium Bridge. Zdobyło ono ponad 85 nagród za promocję krajowej i międzynarodowej turystyki oraz osiągnięcia inżynieryjne. Jest ono także najpopularniejszą płatną atrakcją turystyczną w Wielkiej Brytanii. W 2020 roku obchodziło ono swoje 20. urodziny, dlatego też warto odwiedzić bezpłatną wystawę poświęconą historii London Eye znajdującą się w hali biletowej!

Gdzie znajduje się Londyńskie Oko?

London Eye znajduje się na południowym brzegu Tamizy, naprzeciwko Big Bena, budynku Parliamentu i obok London Eye Waterloo Pier. Natomiast kasa biletowa znajduje się w County Hall, budynku położonym bezpośrednio obok London Eye. Dokładna lokalizacja London Eye: Budynek Riverside, County Hall, Westminster Bridge Road, Londyn SE1 7PB.

Najbliższe stacje metra przy London Eye

Waterloo to stacja metra położona najbliżej London Eye. Stacja metra Waterloo znajduje się w odległości około 5 minut spacerem od koła, w strefie 1. Warto wiedzieć, że jest ona także dobrze skomunikowana z linią Bakerloo (brązowa), linią Jubilee (szara), linią Northern (czarna) oraz City (turkusowa). Aby dojść do Londyńskiego Oka musisz wyjść ze stacji i kierować się znakami na South Bank.Stacje Embankment, Charing Cross oraz Westminster (na północnym wybrzeżu Tamizy) także znajdują się w odległości krótkiego spaceru od London Eye. Musisz jednak poświęcić około 10-15 minut aby dojść do Londyńskiego Oka. Stacja metra Westminster znajduje się blisko Big Bena i budynku Parlamentu. Ze stacji metra Westminster należy wyjść pierwszym wyjściem i kierować się znakami na molo Westminster.

Jak dojechać do London Eye?

Londyńskie Oko usytuowane jest na południowym brzegu Tamizy. Najłatwiej dotrzeć tam metrem do stacji Waterloo, która jest obsługiwana przez linie metra  Bakerloo, Jubilee, Northern, Waterloo oraz City. Ze stacji Waterloo można dojść do Londyńskiego Oka pieszo w około 5-10 minut. Jeśli planujesz podróż linią District lub Circle możesz wysiąść na stacji Westminster i udać się na spacer po malowniczym moście Westminster Bridge. Wokół Londyńskiego Oka znajdziesz także wielu ulicznych artystów, liczne stragany z jedzeniem oraz atrakcje w Jubilee Gardens.

Jaka jest wysokość London Eye?

London Eye nazywane także Kołem Milenijnym – Millennium Wheel ma wysokość całkowitą 135 metrów. Jest to doskonałe miejsce do podziwiania panoramy Londynu. 

Ile czasu trwa zwiedzanie London Eye?

Pełny obrót trwa 30 minut. W tym czasie możesz spokojnie robić zdjęcia lub nagrywać filmy. 

Czy warto odwiedzić Londyńskie Oko?

30-minutowa przejażdżka w jednej z 32 szklanych, klimatyzowanych kapsuł oferuje panoramiczne widoki na Londyn i okolicę. Podczas okrążenia koła można podziwiać z góry atrakcje Londynu, takie jak na przykład: Katedrę Świętego Pawła (St Paul’s Cathedral) oraz Pałac Buckingham. Cała konstrukcja obraca się w dość powoli, dzięki czemu można swobodnie chodzić po kapsule, aby robić zdjęcia i nagrywać widoki ze wszystkich stron.

Przy dobrej pogodzie i widoczności, można dostrzec okolicę położoną około 40 km od centrum Londynu. Podczas obrotu koła zobaczysz większość londyńskich zabytków: budynek Parlamentu, słynny Big Ben, Westminster Abbey, Pałac Buckingham, Shard, oczywiście Tamizę, Tower, Tower Bridge, katedrę św. Pawła, londyńskie parki oraz ogrody i wiele więcej atrakcji.Z ponad 3,5 milionami odwiedzających rocznie, kolejki do kapsuł bywają  dość długie, szczególnie latem. Dlatego też wcześniejsza rezerwacja biletu online na stronie www.tiqets.com to najlepszy sposób na maksymalne wykorzystanie czasu spędzonego w stolicy Anglii. Podróżni ceniący luksus mogą zdecydować się na popijanie szampana podczas 30 – minutowej przejażdżki. Masz do wyboru także wycieczki, które łączą London Eye z innymi popularnymi atrakcjami Londynu, takimi jak na przykład: wycieczka autobusowa hop-on, rejs po Tamizie lub wycieczka po mieście, która obejmuje najważniejsze miejsca, w tym Tower of London oraz słynny dom London Dungeon.

Godziny otwarcia Londyńskiego Oka

Na przejażdżkę diabelskim młynem można wybrać się codziennie w godzinach od 10:00 do 20:30 z wyjątkiem piątków, kiedy to koło czynne jest w godzinach 11:00- 18:00.

Bilety do Londyńskiego Oka, Ile kosztuje wejście?

Bilety może i nie należą do najtańszych, ale z pewnością warto skorzystać z tej atrakcji. Warto je zakupić na stronie. Ceny zaczynają się od 190,00 zł /osoba, za około 30 – minutową przejażdżkę. 

London Eye – atrakcje w pobliżu

Londyńskie Oko oferuje niesamowite widoki na najciekawsze zabytki znajdujące się w centrum Londynu. W pobliżu znajduje się atrakcyjne nabrzeże Tamizy,  Big Ben oraz Parlament. Gigantyczne koło obserwacyjne o wysokości 135 metrów zbudowano z okazji tysiąclecia w 2000 roku i szybko stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, w pogodny dzień można także dostrzec na horyzoncie przepiękny zamek Windsor.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie Pałacu Buckingham w Londynie, bilety

Zwiedzanie Muzeum Brytyjskiego (The British Museum)

Następny

Dodaj komentarz