Pałac Westminsterski i Opactwo Westminster, zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Londyn to wyjątkowo dynamiczna i spektakularna metropolia na Wyspach Brytyjskich. Przyciąga ona turystów swoimi zabytkami, ale także wyjątkowo szybkim tempem życia, które fascynuje. Jednymi z najważniejszych zabytków i atrakcji wydają się być Pałac Westminsterski wraz z Opactwem Westminster. Co musisz o nich wiedzieć i dlaczego powinieneś je odwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Pałacu i Opactwa Westminsterskiego

Pałac Westminsterski jest zabytkową budowlą w stylu neogotyckim, która stała się symbolem Londynu. Jest on siedzibą brytyjskiej Izby Lordów, a w 1987 roku wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybudowano go z inicjatywy Knuta Wielkiego w 1016 roku. W swojej historii służył on głównie jako siedziba monarchów. Pałac obecnie składa się z trzech skrzydeł, choć on momentu powstania był wielokrotnie przebudowywany, by dopasować do do obowiązujących norm. W 1834 roku Pałac Westminsterski został całkowicie strawiony przez pożar, aczkolwiek sześć lat później zdecydowano się go odbudować.

Opactwo Westminster nazywane jest także Kolegiatą św. Piotra w Westminsterze. Jest to jedna z najważniejszych świątyń anglikańskich. Dawniej była ona miejscem koronacji angielskich królów. Dokładna data powstania Opactwa Westminster bazuje głównie na legendach, niż na źródłach historycznych. Zgodnie z nimi, świątynia miała powstać już w 616 roku. Z uwagi na ścisłe związki ówczesnego władcy z papieżem, świątynię przebudowano zgodnie z jego sugestią. Opactwo Westminster wyróżnia się dwoma, neogotyckimi wieżami, które stały się jego symbolem. Z uwagi na liczne zniszczenia i katastrofy świątynia była wielokrotnie rekonstruowana, a także odbudowywana.

Gdzie znajduje się Pałac Westminsterski i Opactwo Westminster?

Zarówno Pałac jak i Opactwo Westminster znajdują się w Londynie, stolicy Wielkiej Brytanii. Znajdują się one w dystrykcie City of Westminster,  tuż nad rzeką Tamizą. Pałac Westminsterski dokładnie znajduje się przy ulicy Abingdon Street. Dokładnie przy tej samej ulicy znajduje się Opactwo Westminster. Punktem orientacyjnym, który ułatwi Ci dotarcie do tych zabytków może być słynny Most Westminsterski na Tamizie. Znajduje się on jedynie kilkanaście metrów od zabytków.

Najbliższe stacje metra przy Pałacu Westminsterskim

W okolicy Pałacu Westminsterskiego znajduje się jedna stacja metra: Westminster. Jest to stacja kolei podziemnej, którą otwarto w 1866 roku. Dysponuje ona sześcioma peronami, a w 2018 roku z nieznanych przyczyn została zamknięta na dłuższy czas. Pozostałe stacje metra dostępne w dzielnicy City of Westminster znajdują się w dalszej odległości od wspomnianych zabytków.

Jak dojechać do Pałacu i Opactwa Westminsterskiego?

Dojazd do Pałacu i Opactwa Westminsterskiego nie jest skomplikowany. Londyn jest miastem świetnie skomunikowanym. Możesz zdecydować się na wspomniane już metro, które szybko dowiezie Cię na miejsce. Dodatkowo możesz zdecydować się także na tradycyjny transport publiczny. W pobliżu znajduje sie wiele przystanków autobusowych jak np. Pairlament St/Westminster Abbey czy Abingdon Street. Jeśli zależy Ci głównie na wygodzie, możesz także skorzystać z londyńskich taksówek.

Ile czasu trwa zwiedzanie Opactwa Westminsterskiego?

Czas zwiedzania Opactwa Westminsterskiego zależy od indywidualnego tempa i możliwości. Niektórzy turyści spędzają tam około 60 minut, a niektórzy poświęcają na zwiedzanie nawet 90 minut. Ważne jest także to, co dokładnie planujesz zwiedzić w Opactwie Westminster. Dla przykładu, połączenie zwiedzania świątyni z House of Pairlament może zająć Ci znacznie więcej czasu.

Wystawy

Zwiedzanie Pałacu Westminsterskiego najlepiej zaplanować z przewodnikiem, który zabierze Cię w fenomenalną podróż po dostępnych wystawach. Oczywiście najważniejsze jest dokładne zwiedzenie budynków parlamentu, które zwykle cieszą się wśród turystów największym zainteresowaniem. Ciekawym wydarzeniem jest także słynna zmiana warty przed pałacem, którą warto zobaczyć na własne oczy. Zwykle przygotowywane ekspozycje nie są trwałe i zmieniają się w zależności od okoliczności. Przed wizytą sprawdź więc na stronie głównej Pałacu Westminster, czego możesz spodziewać się w danym dniu zwiedzania.

Czy warto odwiedzić Opactwo Westminsterskie?

Opactwo Westminster jest jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich. Jego zwiedzenie, to nie tylko duchowe przeżycie, ale także moment na przyjrzenie się z bliska fenomenalnej architekturze neogotyckiej. Dzięki wizycie w Opactwie Westminster będziesz miał szansę na dostrzeżenie niezwykłych detali, a także na zapoznanie się z wyjątkową historią tej budowli sakralnej. Nie bez powodu to właśnie tam zmierza większość turystów podróżujących do Londynu.

Godziny otwarcia Opactwa Westminsterskiego

Opactwo Westminsterskie dostępne jest dla zwiedzających przez cztery dni w tygodniu tj. w poniedziałek, środę, piątek i sobotę. W pozostałe dni: wtorek, czwartek i niedzielę, świątynia pozostaje zamknięta. Godziny otwarcia są względnie stałe. W poniedziałek i piątek Opactwo Westminster otwarte jest od godziny 10:00 do godziny 13:00. W środę budynek możesz odwiedzić od godziny 15:00 do godziny 19:00. Natomiast w sobotę Opactwo Westminster czynne jest od 9:00 do godziny 15:00.

Bilety wstępu do Opactwa Westminsterskiego, ile kosztuje wejście?

Chcąc zwiedzić Opactwo Westminsterskie musisz zakupić bilet wstępu. Możesz dokonać tego za pośrednictwem strony internetowej. Znajdziesz tam wiele opcji biletowych, które możesz rozważyć. Zazwyczaj pojedyncze wejście do Opactwa Westminster będzie Cię kosztowało około 50-60 złotych. Możesz jednak zdecydować się na zakup Londyn Pass, który umożliwia Ci zwiedzenie kilku atrakcji na podstawie jednej wejściówki. Zapoznaj się z opcjami biletowymi udostępnionymi na powyższej stronie oraz z ich cenami. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie, które umożliwi Ci zwiedzanie Opactwa Westminsterskiego, a także wejście do innych zabytków z których zasłynęła stolica Wysp Brytyjskich.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Zwiedzanie Muzeum Brytyjskiego (The British Museum)

Katedra św. Idziego w Edynburgu, zwiedzanie, bilety, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz