Zwiedzanie Birmingham Museum and Art Gallery – historia, bilety, atrakcje

Tagi , , , ,

Birmingham Museum and Art Gallery jest niezaprzeczalnie jedną z ciekawszych atrakcji na mapie miasta i z pewnością zaciekawi nie tylko miłośników sztuki. Wewnątrz można podziwiać wyjątkowe dzieła sztuki europejskiej i światowej oraz skarby i artefakty całego hrabstwa Staffordshire. Jaka jest historia popularnego muzeum sztuki i co można w nim zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i ciekawostki

Birmingham Museum and Art Gallery (BMAG) to połączenie muzeum i galerii sztuki. Budynek, w którym się mieści liczy sobie ponad 150 lat. Prace przy budowie rozpoczęły się w 1874 roku i trwały do 1879 roku. Muzeum powstało w 1885 roku i w pierwszych latach swojego istnienia zyskało miano jednego z najlepszych muzeów sztuki w Wielkiej Brytanii. W 1900 roku kolekcja dzieł sztuki w muzeum uznano za jedną z najlepszych i najpiękniejszych w kraju.

Powstanie placówki było możliwe dzięki dotacji przemysłowca Richarda Tangye. Do 1946 roku muzeum funkcjonowało głównie dzięki hojności osób prywatnych. Początkowo zarządzała nim Rada Miasta Birmingham. Obecnie jest częścią Birmingham Museums Trust i jednym z 9 miejsc prezentujących historię i kulturę Birmingham oraz dzieła sztuki brytyjskiej, europejskiej i światowej. 

Zwiedzanie Birmingham Museum and Art Gallery – co warto zobaczyć, atrakcje

Jest dziś największym muzeum miejskim w całej Anglii. Imponujące, muzealne zbiory każdego roku podziwiają setki tysięcy turystów z całego świata. W muzealnych zbiorach znajdują się głównie kolekcje malarstwa i sztuki użytkowej, ale też eksponaty historyczne, archeologiczne i etnograficzne.

Gdzie znajduje się Birmingham Museum and Art Gallery?

Birmingham Museum and Art Gallery znajduje się wewnątrz zabytkowego, wiktoriańskiego budynku zwieńczonego okazałą wieżą zegarową. Budynek znajduje się w samym sercu miasta i od samego początku pełni funkcję siedziby Rady Miasta. Budowla z końca XIX wieku stoi w sąsiedztwie placów Chamberlain oraz Victoria Square, tuż obok biblioteki, słynnej opery Town Hall a także imponującej fontanny River Fountain. Natomiast od 1952 roku jest wpisana na krajową listę zabytków. 

Adres: Council House, Victoria Square, Birmingham

Dlaczego warto odwiedzić Birmingham Museum and Art Gallery?

W muzeum można podziwiać wspaniałą kolekcję dzieł sztuki liczącą ponad 2000 eksponatów podzielonych na ponad 40 wystaw. Są wśród nich obrazy olejne, gobeliny, witraże i ceramika autorstwa takich artystów jak Edward Burne-Jones, William Morris czy Dante Gabriel Rossetti. Największą atrakcją jest bogata kolekcja obrazów prerafaelitów, które są częścią największej publicznej kolekcji prezentującej twórczość prerafaelitów na świecie. Poza stałymi ekspozycjami, na terenie muzeum bardzo często pojawiają się wystawy czasowe – warto śledzić aktualności i oczywiście kalendarz wystaw.

Godziny otwarcia

Muzeum można odwiedzać codziennie, także w niedziele, jednak na czas remontu nie ma możliwości zwiedzania. Ponowne otwarcie bram muzeum planowane jest na początek 2024 roku.

Do tej pory muzeum było otwarte dla zwiedzających w następujących godzinach: od poniedziałku do czwartku 10:00 do 17:00, w piątki od 10:30 do 17:00. Natomiast w soboty od 10:00 do 17:00 a także w niedziele od 12:30 do 17:00.

Bilety

Na co dzień wejście do muzeum i zwiedzanie regularnych wystaw jest całkowicie bezpłatne, co powinno jeszcze bardziej zachęcić do odwiedzin. Natomiast bilety wstępu należy kupić jedynie podczas większych wydarzeń i wystaw czasowych, które są organizowane w budynku.

Jak dojechać do Birmingham Museum and Art Gallery?

Jako że muzeum mieści się w samym sercu miasta, nietrudno do niego dotrzeć. Do centrum można się dostać na pieszo, samochodem a także korzystając z komunikacji miejskiej. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się kilka kroków od muzeum, przy budynku Town Hall, a przystanki autobusowe przy ulicach Great Charles Street a także Suffolk Street. Główne wejście do muzeum znajduje się od strony placu Chamberlain, poniżej wieży zegarowej nazywanej lokalnie „Big Brum”.

Gdzie zaparkować?

Ci, którzy zdecydują się na przyjazd do centrum autem, mogą skorzystać z pobliskich parkingów – najbliższe to:

  • parking miejski Town Hall Park,
  • parking piętrowy Q-Park Brindleyplace,
  • parking piętrowy NCP Birmingham Newhall Street.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Czy w Birmingham jest drogo?

Bullring & Grand Central – zakupy i rozrywka w Birmingham

Następny

Dodaj komentarz