Zwiedzanie Big Ben w Londynie, co wiedzieć, ciekawostki

Tagi , , , , ,

Big Ben to prawdopodobnie najsłynniejszy zegar na świecie. Ta ikoniczna budowla z dzwonem jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na świecie. Od momentu wybudowania Big Bena panowało w Wielkiej Brytanii kilku monarchów i ponad 40 premierów, odkąd dzwony po raz pierwszy wybiły swoją melodię w Westminsterze. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem Big Bena w Londynie? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Big Bena w Londynie

Wieżę zegarową zbudowano w Westminster w 1288 roku i w tym czasie miała zupełnie inny wygląd. W 1834 roku w Pałacu Westminsterskim wybuchł straszny pożar i wszystko spłonęło. Został on odbudowany praktycznie od nowa przez Charlesa Barry’ego, który wraz z architektem Augustusem Welby Puginem zaprojektowali obecną wieżę zegarową w stylu neogotyckim. W 1859 roku, kiedy zbudowano wieżę, mechanizm resetowania zegara uruchomiono po raz pierwszy i do dziś pokazuje dokładny czas. Istnieją dwie wersje pochodzenia nazwy tego londyńskiego zegara. Pierwsza wersja mówi, że wieża otrzymała swoją nazwę na cześć Benjamina Halla, tego, który zbudował Big Bena, a dokładniej, który kierował jego budową. Inżynier miał dość dużą posturę, więc z tego powodu często nazywano go Big Benem. Inna wersja nazwy wieży zegarowej nawiązuje do popularnego boksera wagi ciężkiej Bena Caunta.

Big Ben: dzwon

Zegar na wieży Big Ben w Londynie jest zdecydowanie największym na świecie. Średnica tarczy wynosi 7 metrów. Długość wskazówek wynosi 2,7 i 4,2 metra. Mechanizm zegara uważa się za niezwykle dokładny i jego całkowita waga wynosi 5 ton. Zegarmistrz Edward John Dent był odpowiedzialny za montaż mechanizmu, nad którym prace ukończono w 1854 roku. Stworzono całkowicie nowy trzystopniowy system, który pozwala na lepszy podział wahadła i pięciotonowego mechanizmu zegarowego. Niezawodność zegara udowodniono nawet podczas II wojny światowej, kiedy niemieckie bombardowania uszkodziły dwie tarcze i dach wieży, ale zegar nie przerwał swojej pracy. W rezultacie Big Ben w Londynie stał się symbolem dokładności i niezawodności. Dodatkowo, na dole każdej tarczy znajduje się napis „Boże chroń naszą królową Wiktorię I”, który również jest niezwykle wymownym symbolem.

Gdzie znajduje się Big Ben w Londynie?

Big Ben to charakterystyczna wieża zegarowa w sercu Westminster w Londynie. Dokładny adres to 

Londyn SW1A 0AA, Wielka Brytania.

Najbliższe stacje metra

Stacja metra Westminster znajduje się w strefie 1 i kursują tu linie metra: District, Jubilee oraz Circle.

Jak dojechać do Big Ben w Londynie?

Obok Big Bena kursuje kilka londyńskich linii autobusowych. Natomiast stacja metra Westminster znajduje się po drugiej stronie ulicy i jest obsługiwana przez linie Jubilee, Circle oraz District. Molo Westminster znajduje się obok wieży i jest obsługiwane przez kilka tramwajów wodnych. Następujące linie autobusowe przejeżdżają w pobliżu Big Bena: 26, 88, 148, 24, 211 oraz 453.  

Jaka jest wysokość Big Ben w Londynie?

Wieża Elizabeth ma ponad 96 metrów wysokości. Do dzwonnicy prowadzą 334 schody, a do Ayrton Light na samym szczycie wieży 399 schody.

Ile czasu trwa zwiedzanie Big Ben w Londynie?

Całkowity czas trwania zwiedzania trwa zazwyczaj 90 minut, natomiast toalety są dostępne tylko na początku zwiedzania. Ze względu na ograniczenia wieży, zwiedzanie nie jest przeznaczone dla osób, które mają problemy z chodzeniem. 

Czy warto odwiedzić Big Ben w Londynie?

Houses of Parliament oraz Elizabeth Tower, powszechnie uważa się za jedne z najbardziej znanych londyńskich zabytków. Nazwa wieży została przemianowana na Elizabeth Tower w 2012 r. na cześć 60. jubileuszu królowej. Wieża zegarowa wygląda szczególnie spektakularnie w nocy, gdy cztery tarcze zegara są przepięknie podświetlone.

Najciekawsze fakty

  • Każda tarcza ma siedem metrów średnicy
  • Wskazówki minutowe mają długość 2,7 i 4,2 metra i ważą około 100 kg
  • Cyfry mają około 60 cm długości
  • Specjalne światło nad tarczami zegara jest podświetlane, gdy obraduje parlament
  • Każda tarcza zegara składa się z 312 kawałków szkła
  • Big Ben rzadko się zatrzymywał, nawet po tym, jak bomba zniszczyła Izbę Gmin podczas II wojny światowej. Wieża zegarowa przetrwała, natomiast Big Ben nadal wybijał godziny
  • Kuranty Big Bena zostały po raz pierwszy wyemitowane przez BBC 31 grudnia 1923 roku
  • Łaciński napis pod tarczą zegara brzmi: DOMINE SALVAM FAC REGINAM NOSTRAM VICTORIAM PRIMAM, co oznacza dosłownie „O Panie, strzeż naszej królowej Wiktorii Pierwszej”
  • W czerwcu 2012 r. Izba Gmin ogłosiła, że wieża zegarowa zostanie przemianowana na Elizabeth Tower na cześć diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II.

Godziny otwarcia

Big Ben poddaje się pracom konserwatorskim od 2017 roku, co jest największym projektem konserwatorskim w jego historii. Obecnie pozostaje tymczasowo zamknięty dla zwiedzających, natomiast jego ponowne otwarcie planowane jest na koniec 2023 roku. 

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Hotele Killarney – lista TOP rekomendowanych noclegów

Najlepsze miejsca do surfowania w Wielkiej Brytanii

Następny

Dodaj komentarz