TOP 10 najpiękniejszych miasteczek Wielkiej Brytanii

, , Tagi , , , ,

Wielka Brytania jest destynacją, do której udaje się wielu turystów, ale także ludzi, którzy chcą właśnie tam wyemigrować ze swojego kraju. Jest to państwo wyspiarskie w Europie Zachodniej, w skład którego wchodzą: Anglia, Szkocja, Walia, a także Irlandia Północna, która leży w Irlandii. Wielką Brytanię otaczają Ocean Atlantycki, Morze Północne, kanał La Manche, a także Morze Irlandzkie. Poznajmy więc najpiękniejsze miasteczka w Wielkiej Brytanii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Brixham

Jest to miasteczko w hrabstwie Devon istniejące na terenie Wielkiej Brytanii. Leży ono dokładnie na południowym końcu zatoki Torbay. Na terenie miasteczka zobaczyć można m.in. mały port rybacki, a także replikę statku Francisa Drake’a. Na terenie Brixham istnieje port lotniczy, a także wiele dworców autobusowych i kolejowych, dzięki którym turyści będą mogli szybko i sprawnie dostawać się do wyznaczonych miejsc miasteczka oraz innych na terenie Wielkiej Brytanii.

Brixham jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym, dlatego warto z większym wyprzedzeniem rezerwować tam noclegi. Jest to miejsce niesamowicie malownicze i intrygujące, sprzyjające sportom wodnym oraz aktywności na świeżym powietrzu przy cudownych widokach. Poznajmy kilka najciekawszych atrakcji na terenie miasta:

 • Berry Head – jest to półwysep, który przyciąga wielu turystów widokami. W tym miejscu znajduje się dodatkowo ustanowiony w roku 1973 Berry Head National Nature Reserve, a także Local Nature Reserve, czyli coś w stylu naszych polskich parków narodowych. Wysokość tego miejsca liczy sobie 49 m n.p.m.
 • Shoalstone Pool – miejsce to widnieje na Shoalstone Beach i jest to basen z morską wodą. Jest to miejsce postawione od razu koło dużego zbiornika wody, jednak oddzielone tak, aby utworzyła się mniejsza powierzchnia do pływania. Świetny wybór na relaks w wodzie!
 • Churston Woods – las ten składa się z dwóch części, którymi są The Grove oraz Ball Copse. Znajduje się on obok miasteczka Brixham i w pobliżu wsi Churston Ferrers. 

Miasteczka w Wielkiej Brytanii – Shaftesbury

Miasteczko to leży w hrabstwie Dorset, położone jest dokładnie na jego północy. Jego dokładne usytuowanie znalazło się ok. 200 metrów nad poziomem morza, na zboczu wzgórza kredowego, które należy do łańcucha Cranborna Chase. Ciekawostką jest, iż jest to jedno z najstarszych wysoko położonych miast Anglii. Shaftesbury ma swoją niesamowitą historię, o której nie tylko turyści, ale także mieszkańcy chętnie słuchają. Założone zostało ono bowiem w czasach saksońskich. Część nazwy „bury” pochodzi od saksońskiego słowa „burgh”, co oznacza „fort”. Na terenie miasteczka fortyfikacje oczywiście powstały, na zlecenie Alfreda Wielkiego.

W średniowieczu miejsce to było miastem handlowym. Na przełomie dwóch wieków Shaftesbury słynęło z przemysłu, którym było wytwarzanie guzików. Miasteczko to ma swoje miasto partnerskie – jest to Lindlar, którego położenie znajduje się w Niemczech. Poznajmy najlepsze atrakcje na terenie tego miasteczka Wielkiej Brytanii:

 • Shaftesbury Town Hall – jest to budynek miejski, a dokładnie ratusz, który jest budynkiem zabytkowym klasy II. Nadal pełni on oczywiście funkcję miejsca spotkań Rady Miasta Shaftsbury. Turystów przyciąga do niego jednak chęć zobaczenia starego budownictwa i architektury, a z pewnością zrobienie zdjęcia temu majestatycznemu, staremu budynkowi.
 • Gold Hill – jest to wysadzona brukiem ulica w miasteczku, z której szczytu widok opisany został jako „jeden z najbardziej romantycznych widoków w Anglii„. Na szczycie tej ulicy znajduje się XIV-wieczny kościół St. Peter’s Church. Obok kościoła zachowane zostały również takie budynki jak stary Dom Księdza, w którym obecnie mieści się sklep.
 • Angel Inn – jest to postawiony na terenie miasteczka Shaftesbury pomnik, który turyści odwiedzają, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Tobermory

Jest to główne miasto na wyspie Mull w Szkocji. Jest ono pełnym koloru oraz życia miasteczkiem. Powstało ono jako port rybacki w 1788 roku. Ten właśnie port skrywa w sobie legendę, którą mieszkańcy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Ciekawostką jest również to, iż było ono jednym miastem na wyspie Mull do 1973 roku. Nazwa miasteczka pochodzi prawdopodobnie od kultu Matki Boskiej, był on mocno rozwinięty w tym miejscu w czasach antycznych. Tobermory to po galicku dokładniej „Tobar Mhoire”, co przetłumaczyć można na „Well of Mary”, czyli na polskie tłumaczenie – „Studnia Marii”.

Legenda miasteczka polega na tym, iż jeden z hiszpańskich galeonów po przegranej bitwie z Anglikami w roku 1588, zawinął do zatoki, aby uzupełnić zapotrzebowanie. Mówi się, iż podczas negocjacji z mieszkańcami na statku wybuchł pożar, który doprowadził do jego zatonięcia. Można powiedzieć, że zatoka była świadkiem zatonięcia jednego z największych skarbów hiszpańskiej armady, gdyż nie tylko statek był sam w sobie bezcenny, znajdowało się na nim również miliony złotych monet. Skarb oczywiście próbuje znaleźć wielu, jednak dotychczas nikomu się to jeszcze nie udało. Atrakcje w okolicy Tobermory:

 • pole golfowe – znajduje się ono na wzgórzach ponad miastem. Podczas gry można ujrzeć niesamowite i zapierające dech w piersiach widoki, co z pewnością będzie świetnym dodatkiem dla fanów sportu.
 • wyprawa na wyspy Staffa i Iona – możliwość na wycieczkę taką daje właśnie port, który znajduje się na terenie miasteczka. Podczas całodniowego zwiedzania turyści odkryją sekrety podwodnego świata wybrzeża Szkocji.

Whitby

Jest to miasto, które swoje położenie znalazło w północno-wschodniej Anglii, w hrabstwie North Yorkshire. Leży ono nad ujściem rzeki Esk do Morza Północnego. Miasteczko dodatkowo otacza park narodowy North York Moors. Miasto dokładniej można opisać jako kameralny kurort. Na jego terenie spotkamy nie tylko turystów z różnych stron świata, ale również mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy chcą uciec od zgiełku większych miast i napawać się naturą oraz relaksem. Whitby ma niesamowitą historię, o której prawie wszyscy z chęcią słuchają. Poznajmy najlepsze atrakcje na terenie miasteczka:

 • Opactwo w Whitby – są to ruiny opactwa benedyktyńskiego. Inspiracją do napisania „Drakuli” był właśnie ten zrujnowany budynek, więc miejsce to jest świetnym punktem do zwiedzenia przez fanów tej opowieści.
 • Captain Cook Memorial Museum – miejsce to jest muzeum historycznym, a dokładniej domem, Walker’s House, który należał do kapitana Johna Walkera. To właśnie u niego w roku 1746 roku znalazł się kapitan James Cook. Mieszkał tam wówczas jako praktykant, dopóki nie udał się na swój pierwszy rejs. Kiedy z niego wrócił od razu powrócił do Walker’s House.
 • Falling Foss – jest to atrakcja turystyczna dla każdego miłośnika natury. Wodospad ten znajduje się w północno-wschodniej części parku narodowego North York Moors. Jego wysokość obliczono na 20 metrów.

Miasteczka w Wielkiej Brytanii – Rye

Miasteczko to znajduje się w hrabstwie East Sussex. Leży nad rzeką Rother. Przyciąga ono turystów z pewnością swoją autentycznością i pięknymi budynkami. Na jego terenie turyści zobaczyć mogą stare budownictwo oraz architekturę, przykładowo fortyfikacje, czy kościół. Najciekawsze atrakcje na terenie Rye to m.in.:

 • Great Dixter – jest to dom, który zbudowany został w latach 1910-1912. Stworzył go architekt Edwin Lutyens, który sprytnie połączył istniejący już w tym miejscu XV-wieczny dom wraz z podobną konstrukcją przywiezioną z Benenden oraz dodatkami własnego pomysłu. Budynek ten wpisany jest na listę zabytków klasy I. Na terenie tego obiektu znajduje się również niesamowity i zadbany ogród rodem z powieści fantastycznej. On z kolei wpisany został do rejestru National Register of Historic Parks and Gardens.
 • Rye Castle Museum – obiekt ten znany jest również jako Wieża Ypres. Do jego zbudowania doszło w XIII lub XIV wieku. Jest to budynek, który został uznany za zabytek klasy I oraz budynek starożytny. 
 • St Anthony of Padua – w tłumaczeniu na polski jego nazwa brzmi „Kościół Św. Antoniego z Padwy”. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny. Został on zbudowany w latach 1927-1929. Uznano go za zabytek klasy II.

Tenby

Miasto to znajduje się w południowo-zachodniej Walii, w hrabstwie Pembrokeshire. Leży ono na zachodnim wybrzeżu zatoki Carmarthen, na terenie parku narodowego Pembrokeshire Coast. W lokalnej gospodarce istotną rolę odgrywa tutaj oczywiście turystyka, ale także rybołówstwo. Historia tego miejsca sięga aż XII wieku, kiedy na jego terenie osiedli Normanowie. Cywilizacja ta wzniosła w Tenby zamek oraz mury miejskie – obiekty te zachowały się do dnia dzisiejszego. Najlepsze atrakcje miasta Tenby:

 • rybackie domy – przyciągają one wielu turystów, są bowiem utrzymane w wielu kolorach, co miasteczku nadaje malowniczości i życia.
 • ruiny zamku – leżą one na cyplu i mają nieziemski widok!
 • Tenby Museum and Art Gallery – obiekt ten również swoje miejsce znalazł na cyplu, jest on idealnym punktem zwiedzania dla miłośników historii oraz sztuki.

Shanklin

To malownicze i niesamowicie ciekawe w budownictwie miasteczko znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Wight. Miejsce to słynie najbardziej z piaszczystych plaż, na których turyści mogą odpocząć i zapomnieć o troskach codzienności. Najważniejsze atrakcje Shanklin:

 • Shanklin Chine – jest to obiekt geologiczny, najczęściej odwiedzany przez turystów w tym terenie wyspy. Miejsce to powstało całkowicie dzięki ingerencji Matki Natury przez wiele tysięcy lat. Jest to najstarszy obiekt turystyczny na terenie wyspy.
 • Dinosaur Isle – jest to muzeum dinozaurów, czyli atrakcja dla całej rodziny! Obiekt ten został zaprojektowany w kształcie pterozaura.
 • Sandown Fort – jest to jeden z fortów, które zostały zbudowane na wyspie w celu ochrony przed inwazją francuską. Znajduje się on od razu obok ZOO w Shanklin.

Lynton and Lynmouth

Te bliźniacze miasta swoje położenie znalazły w Devon, w dystrykcie North Devon. Znajdują się one dodatkowo nad Kanałem Bristolskim, na górnej części klifu, przy ujściu rzeki Lyn. Turystów miejsce to przyciąga z pewnością dzięki niesamowitym widokom oraz zapierającym dech w piersiach budynkom. Atrakcje Lynton and Lynmouth:

 • Foreland Point – jest to półwysep, a dodatkowo najdalej wysunięty na północ przylądek na wybrzeżu Devon i Exmoor. Wybrzeże to wznosi się w najwyższym punkcie na wysokość 89 metrów.
 • Lynton and Lynmouth Cliff Railway – jest to kolejka linowa napędzana wodą, która łączy bliźniacze miasta Lynton and Lynmouth. Między tymi dwoma miastami znajduje się klif, który utrudnia przejście ludziom, dlatego pod koniec XIX wieku zaczęto myśleć nad budową kolejki lub windy klifowej. Budowę kolejki wodnej rozpoczęto w 1887 roku.
 • Wind Hill – w tym miejscu znajduje się ogrodzenie z epoki żelaza lub „ostrogowy” fort górski. 

Miasteczka w Wielkiej Brytanii – Crail

Miasto to znajduje się we wschodniej Szkocji, a dokładniej w hrabstwie Fife. Leży ono na północnym brzegu zatoki Firth of Forth, dzięki której głównie stało się ono kurortem dla turystów oraz mieszkańców Wielkiej Brytanii. Niezwykle widoki oraz przystań rybacka to idealne atrakcje dla wszystkich. Początki istnienia tego miejsca sięgają IX wieku. Najbardziej interesujące atrakcje Crail:

 • Crail Museum and Heritage Centre.
 • Scotland’s Secret Bunker.

Miasteczka w Wielkiej Brytanii – Weymouth

Miasto leży w hrabstwie Dorset, w dystrykcie Weymouth and Portland. Znajduje się ono również nad ujściem rzeki Wey do kanału La Manche. Jest to główny ośrodek Wybrzeża Jurajskiego. Miejsce to zadziwia nie tylko widokami oraz pięknymi budynkami, ale także rozwiniętym życiem oraz uprzejmymi ludźmi na ulicach, którzy zawsze skorzy są pomóc wszystkim turystom, co często ułatwia wycieczkę. Najlepsze atrakcje na terenie Weymouth to m.i.n.:

 • Weymouth Beach – jest to idealne miejsce na relaks oraz na aktywność fizyczną w wodzie, czy po prostu zabawy w niej wraz ze swoimi bliskimi!
 • Fantasy Island Fun Park – obiekt świetny dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko! Coś dla siebie znajdzie tutaj każdy odwiedzający. Znajduje się tutaj wiele atrakcji, różnego rodzaju karuzele, huśtawki, stoiska z jedzeniem.
 • Jubilee Clock – wieża, która znajduje się na Esplanade. Jest to dokładnie wolnostojąca wieża zegarowa, przy której turyści uwielbiają robić wiele pamiątkowych zdjęć. Została ona zbudowana w 1888 roku. Powstała ona dla uczczenia złotego jubileuszu królowej Wiktorii. Została ona wpisana na listę zabytku klasy II.
Poprzedni

Wycieczka Belfast – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Szpitale w Dublinie – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz