Muzeum Nauki – Science Museum w Londynie oferuje niezliczoną liczbę interesujących naukowych eksponatów, z których wiele jest interaktywnych. Jest to doskonałe miejsce na spacer z dziećmi. Poniżej znajdziesz wszystkie praktyczne informacje potrzebne do zaplanowania wizyty w londyńskim Science Museum.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia i opis Muzeum Nauki w Londynie
Muzeum Nauki jest najczęściej odwiedzanym muzeum nauki i technologii w Europie. Na wystawie znajduje się ponad 15 000 obiektów. W tym światowej sławy obiekty, takie jak statek kosmiczny Sojuz TMA-19M, który zabrał astronautę Tima Peake’a z powrotem na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz fragment skał z Księżyca. Zarówno Muzeum Nauki, jak i Muzeum Wiktorii i Alberta były pierwotnie znane jako Muzeum South Kensington, które po raz pierwszy otwarto w 1858 roku. Muzeum Nauki oddzieliło się od Muzeum South Kensington w 1909 roku. Siedziba muzeum przeniesiono natomiast do obecnego budynku w 1919 roku. Pierwszą „Galerię dla dzieci” otwarto w grudniu 1931 roku. Od tego czasu muzeum cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Popularny w Muzeum Nauki obszar Launchpad, gdzie dzieci mogły wziąć udział w różnych eksperymentach, został zastąpiony przez Wonderlab, płatną atrakcję z 50 interaktywnymi eksponatami i pokazami na żywo.
Gdzie znajduje się Muzeum Nauki w Londynie?
Główne wejście do muzeum znajduje się przy Exhibition Road w South Kensington. Do muzeum najlepiej dojechać komunikacją publiczną, ponieważ w pobliżu jest mało miejsc parkingowych i lokalne parkingi są bardzo zapełnione. Jeśli jednak chcesz przyjechać autem to na Prince Consort Road oraz Queen’s Gate znajdują się płatne parkingi.
Najbliższe stacje metra przy Science Museum w Londynie
Najbliższa stacja metra to South Kensington, która znajduje się zaledwie pięć minut spacerem od muzeum. Dojedziesz tu liniami District, Piccadilly oraz Circle.
Jak dojechać do Muzeum Nauki w Londynie?
Autobusem i pociągiem
Autobusy linii 14, 70, 49, 74, 360, 345, 414, 430 oraz C1 zatrzymują się przed stacją metra South Kensington. Skąd można dojść do muzeum na piechotę. Victoria to najbliższa główna stacja kolejowa, która oddalona jest o dwa przystanki od South Kensington. Na stacji Victoria musisz przesiąść się do metra District lub Circle jadącego w kierunku zachodnim.
Rowerem
Jeśli planujesz przyjechać do muzeum rowerem to musisz wiedzieć, że w muzeum nie ma dedykowanych stojaków rowerowych. Jednak składane rowery można zostawić w szatni na parterze. Stacje dokujące rowerów miejskich są dostępne przed muzeum na Exhibition Road oraz na Thurloe Place w pobliżu stacji metra South Kensington.
Pieszo
Londyńskie Muzeum Nauki znajduje się w centrum Londynu, w odległości krótkiego spaceru od stacji metra South Kensington. Jeśli chcesz dostać się tu pieszo to musisz pokonać zaledwie 10 minut spacerem od Hyde Parku.
Ile czasu trwa zwiedzanie Muzeum Nauki?
Wszystko zależy od tego jak bardzo zainteresują Twoje dzieci i Ciebie muzealne eksponaty i wystawy. Średnio zwiedzanie zajmuje około 2 godzin.
Wystawy w Science Museum w Londynie
Piwnica
Najważniejszą wystawą znajdującą się w piwnicy jest tzw. „Garden”. Jest to w pełni interaktywna przestrzeń, stworzona specjalnie dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Mali odkrywcy mogą dowiedzieć się o unoszeniu się i tonięciu, cieniach i odbiciach oraz o tym, jak przenosi się dźwięk.
Parter
Na parterze znajduje się wystawa „Making The Modern World”, na której można zobaczyć m.in.: moduł dowodzenia Apollo 10, rakietę Stephensona oraz pierwszy komputer Apple. Na parterze usytuowane jest także kino IMAX (za które trzeba dodatkowo zapłacić).
Pierwsze piętro
Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa „Who Am I?”. Możesz dowiedzieć się tu, jak będzie brzmiał Twój głos jako przedstawiciel płci przeciwnej i zobaczyć, jak będziesz wyglądać za kilkanaście lat.
Drugie piętro
Miłośnicy technologii najwięcej czasu spędzą w „Information Age”, która świętuje ponad 200 lat innowacji w technologiach informacyjnych oraz komunikacyjnych. Możesz tu poznać niezwykłe momenty w historii człowieczeństwa, począwszy od pierwszej audycji radiowej BBC w 1922 roku do początków telewizji cyfrowej. Do pobrania jest również aplikacja, która jest idealna dla nastolatków, dając im wiele zabawnych sposobów interakcji z muzealnymi eksponatami.
Trzecie piętro
Trzecie piętro to miejsce, niezwykle atrakcyjne dla dzieci w każdym wieku. Za niektóre atrakcje trzeba dodatkowo zapłacić. Warto zobaczyć tu na przykład Wonderlab – nową płatną wystawę oferującą eksperymenty naukowe i pokazy na żywo. Fly Zone to przestrzeń z symulatorami, które podnoszą poziom adrenaliny. Możesz poczuć się jak pilot odrzutowca RAF, dołączyć do Red Arrows lub zasiąść za sterami Fly 360. Bezpłatny wstęp jest do galerii Flight, która pozwala podziwiać wspaniałe maszyny latające.
Czy warto odwiedzić Muzeum Nauki?
Muzeum Nauki to miejsce wypełnione technologią i niesamowitych atrakcji naukowych. Dlatego też warto wybrać się tu szczególnie jeśli zwiedzasz Londyn z rodziną.
Godziny otwarcia Science Museum w Londynie
Muzeum jest otwarte codziennie od 10:00 do 18:00 (do 19:00 w wakacje). Ostatnie wejście odbywa się o 17:15, natomiast galerie są zamykane o 17:30. Science Museum nie jest dostępne dla odwiedzających od 24 do 26 grudnia. Przewodniki można kupić w sklepie muzealnym. A jeśli jesteś tu z dziećmi, świetnym pomysłem jest kupienie im Explorer Book, aby pomóc im jak najlepiej wykorzystać wizytę w muzeum.
Bilety do Muzeum Nauki w Londynie, Ile kosztuje wejście?
Wstęp jest bezpłatny, ale w przeciwieństwie do innych londyńskich muzeów, istnieje pewna presja, aby zapłacić sugerowaną darowiznę w wysokości £ 5. Należy wziąć to pod uwagę, ponieważ zapłacisz kilka funtów również dodatkowo za zobaczenie Wonderlab (obowiązkową, jeśli mamy dzieci), wystaw czasowych, wejście do kina Imax czy za skorzystanie z symulatorów. Podczas wizyty zimą lub jesienią musisz zapłacić także za pozostawione ubrania w szatni.
Autor: Magda Łydka