Lotniska w Londynie – wszystko co musisz wiedzieć

Tagi , , , , ,

Londyn jest to miasto, a zarazem stolica Wielkiej Brytanii położone nad rzeką Tamizą. Pod względem wielkości jest największym miastem w Wielkiej Brytanii, natomiast trzecim w Europie. Londyn jest jednym z najpopularniejszych miast, jeśli chodzi o migrację. Wielu ludzi z różnych krajów decyduje się osiąść na stałe właśnie w tym mieście, jednak zdecydowana większość z nich podróżuje w poszukiwaniu pracy. Zarobki w Wielkiej Brytanii są bardzo atrakcyjne, dlatego ten kraj ma też wielu migrantów.

W przypadku atrakcji i zabytków Londyn również przoduje. Rodzina królewska mieszkająca w pałacu Buckingham jest niewątpliwie głównym celem wizyty turystów w Londynie. Chęć zobaczenia króla, królowej i ich rodziny przoduje wśród koniecznych do zahaczenia punktów na wycieczce. Z powyższych powodów, a także przez ilość osób zamieszkujących miasto, Londyn ma aż dużych 6 lotnisk, z których codziennie wylatuje kilkaset samolotów. Nazwy tych lotnisk to: Londyn-Southend, Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Londyn-Stansted, Londyn City, Londyn-Heathrow. Poniższy poradnik skupia się na informacjach o portach lotniczych w Londynie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lotniska w Londynie – lotnisko Londyn-Heathrow

Lotnisko to jest uznawane za jedno z najważniejszych w Londynie, jak i Europie i stanowi główny port lotniczy Wielkiej Brytanii. Położony jest około 24 kilometry od miasta. Aktualnie port posiada 5 terminali lotniczych. 1 terminal lotniczy w przyszłości ma zostać zburzony, aby poszerzyć terminal 2. Natomiast terminal 3 dedykowany jest pasażerom, którzy lecą liniami Sky Team. Terminal 4 obsługuje linie sojuszu Oneworld, stanowi również europejski hub linii Air Kanada, American Airlines, a także Virgin Atlantic. Terminal 5 obsługuje pasażerów linii British Airways i Iberii. Powierzchnia portu Londyn-Heathrow wynosi 12,14 kilometra.

Jak dojechać z Londyn-Heathrow do centrum miasta?

Lotnisko Londyn-Heathrow posiada dobrą komunikację z Londynem. Większość klientów portu lotniczego Londyn-Heathrow jako środek transportu, którym dostaną się do Londynu, wybiera pociąg Heathrow-Express lub Heathrow-Connect. Pierwszy z nich jest bezpośrednim połączeniem ze stacją Paddington, a przejazd trwa około 20 minut. Stacje kolejowe położone są przy terminalu 1 i 5, a szacowany koszt przejazdu to 20 funtów. Taksówki znajdują się przy każdym terminalu, a ich koszt to od 40 do 70 funtów. Do centrum miasta można również dostać się metrem London Underground’s Piccadilly Line z terminali 1, 2 lub 3, a także autobusem z terminalu 4 i 5.

Lotniska w Londynie – gdzie można wylecieć z Londyn-Heathrow?

Londyn-Heathrow jest aktualnie obsługiwane przez 90 linii lotniczych, które pozwalają na podróż do ponad 90 krajów. W przypadku Polski, z lotniska Londyn-Heathrow można polecieć liniami British Airways do Warszawy oraz Krakowa. Najpopularniejszymi państwami, do których można wylecieć z Londyn-Heathrow są: Stany Zjednoczone, Kanada, Chiny, Francja, Polska, Japonia, Rosja, Meksyk, Dubaj, Włochy, Grecja, Holandia, Chorwacja i wiele innych państwa europejskich i poza europejskich.

Jaka jest średnia ilość pasażerów w Londyn-Heathrow?

Lotnisko obsługuje ponad 68 milionów pasażerów rocznie, co jest naprawdę spektakularnym wynikiem. Port lotniczy posiada aż 5 terminali lotniczych.

Lotniska w Londynie – lotnisko Londyn-Southend

Jest oddalone od Londynu o 60 kilometrów. Port lotniczy Londyn Southend znajduje się w hrabstwie Essex, a dokładniej na wschód od Londynu. Jest to najdalej położony port lotniczy w Londynie. Lotnisko obsługuje samoloty Boeing 757, Airbus A320 i B737, jak również samoloty typu Aerospace RJ-100 i Embraer 195.

Jak dojechać z Londyn-Southend do centrum miasta?

Zdecydowanie najszybszym i najtańszym środkiem transportu jest pociąg. Pociągi przyjeżdżają na stację London Liverpool Street Station, a szacowana długość przejazdu to 53 minuty. Nieco droższym środkiem transportu są taksówki, które stacjonują obok lotniska.

Gdzie można wylecieć z Londyn-Southend?

W przyszłości planowane jest otwarcie bazy dla linii Ryanair. Miejsca, do których można lecieć z powyższego lotniska to m.in.: Hiszpania, Malta, Stany Zjednoczone, Francja, Czechy, Irlandia, Słowacja, Austria.

Jaka jest średnia ilość pasażerów w Londyn-Southend?

Rocznie port lotniczy Londyn-Southend obsługuje milion pasażerów. Ten port lotniczy jest uznawany za jeden z najmniejszych i najtańszych w Londynie.

Lotnisko Londyn-Stansted

Lotnisko zbudowano 60 kilometrów na północny-wschód od Londynu. Ten port lotniczy znajduje się obok autostrady M11. Co do wielkości lotnisko Londyn-Stansted jest na trzecim miejscu zaraz po lotniskach Heathrow i Gatwick. Lotnisko Londyn-Southend jest najnowszym lotniskiem w Londynie i nie posiada terminali, lecz trzy osobne budynki.

Jak dojechać z Londyn-Stansted do centrum miasta?

Z lotniska Londyn-Southend do centrum Londynu jest stosunkowo daleko, lecz jest wiele form transportu, które zawożą swoich pasażerów. Jednym z takich przykładów jest pociąg Stansted Express, który dojedzie na miejsce docelowe w godzinę lub autobus, którego czas dojazdu zajmuje około 1,5 godziny. Przejazd samochodem, w tym taksówką zajmuje ponad godzinę i kosztuje 100 funtów. Do centrum miasta jeżdżą również autokary, które jeżdżą do stacji: Paddington, Victoria, Waterloo, King’s Cross, Stratford oraz Liverpool Street.

Lotniska w Londynie – gdzie można wylecieć z Londyn-Stansted?

Lotnisko Londyn-Southend jest bazą dla linii lotniczych Ryanair. Z portu lotniczego Londyn-Southend można polecieć do m.in.: Albanii, Hiszpanii, Holandii, Polski, Portugalii, Włoch, Turcji, Niemiec, Islandii, Szwajcarii, Grecji i wielu innych państw.

Jaka jest średnia ilość pasażerów w Londyn-Stansted?

Lotnisko Londyn-Southend rocznie przyjmuje 27 milionów pasażerów. Obecnie nałożono na niego limit pasażerów ograniczający się do obsługi 25 milionów pasażerów rocznie.

Lotniska w Londynie – lotnisko Londyn-Luton

Zlokalizowane jest w miejscowości Luton, a dokładniej na północny zachód od Londynu. Lotnisko ma powierzchnię równą 2 milom, czyli ponad 3 kilometrom. Odległość z Londyn-Luton do Londynu wynosi 55 kilometrów.

Jak dojechać z Londyn-Luton do centrum miasta?

Z lotniska do miasta można dostać się taksówką. Przejazd trwa do godziny i kosztuje średnio 90 funtów. Z lotniska kursują pociągi i autokary. Bilety na te dwa środki transportu można uzyskać na stronach internetowych oraz w kasie stacji pociągu Thameslink.

Gdzie można wylecieć z Londyn-Luton?

Lotnisko Londyn-Luton dysponuje takimi liniami lotniczymi jak: Adria Airways, Blue Air, Easy Jet, Iberia, Fly Kiss, El Al, TAROM, Ryanair, Transavia France, Vueling Airlines, Wizz Air. Ponadto port obsługuje także czartery. Do najpopularniejszych państw, do których można lecieć z lotniska Londyn-Luton, należą: Hiszpania, Francja, Turcja, Polska, Macedonia Północna, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Litwa, Węgry, Szwajcaria i Włochy.

Jaka jest średnia ilość pasażerów w Londyn-Luton?

Rocznie Londyn-Luton obsługuje ponad 16 milionów pasażerów. W 2016 roku lotnisko w ciągu jednego dnia obsłużyło ponad 50 tysięcy osób, co wpisało się jako rekord w Londyn-Luton.

Lotnisko Londyn-Gatwick

Lotnisko jest oddalone od Londynu o 40 kilometrów. Ten port lotniczy leży na południe od stolicy Londynu, na północ od miast Crawley i Brighton i znajduje się obok autostrady M23. Powierzchnia Gatwick to 8ha. W 2005 roku lotnisko obsłużyło ponad 30 milionów pasażerów w ciągu roku. Londyn-Gatwick posiada twa terminale: północny i południowy. Pierwszy z nich otworzyła królowa Elżbieta II w 1988 roku.

Jak dojechać z Londyn-Gatwick do centrum miasta?

Najlepszym połączeniem jest pociąg. Lotnisko Londyn-Gatwick ma własną linię kolejową, która jedzie bezpośrednio do stacji Victoria. Podróż wynosi pół godziny, a pociągi odjeżdżają co 15 minut. Samochód bądź taksówka pokonuje trasę do Londynu w 55 minut. Taksówki, jak w innych portach lotniczych, stacjonują przy lotniskach. Najtańszą opcją przejazdu jest bus. Bilety rezerwuje się z wyprzedzeniem, gdyż są wtedy najtańsze, ale można jest też kupić u kierowcy.

Gdzie można wylecieć z Londyn-Gatwick?

Lotnisko Londyn-Gatwick obsługuje wiele linii lotniczych. Kraje, do których można wylecieć, to m.in.: Grecja, Irlandia, Rosja, Kanada, Maroko, Szwajcaria, Hiszpania, Łotwa, Estonia, Algarve, Białoruś, Włochy, Stany Zjednoczone, Cypr i Portugalia.

Lotniska w Londynie – jaka jest średnia ilość pasażerów w Londyn-Gatwick?

Londyn-Gatwick w ciągu roku obsługuje 45 milionów pasażerów.

Lotniska w Londynie – lotnisko Londyn City

Lotnisko znajduje się w pobliżu autostrady A13, a dokładniej na wschód od Londynu. To najpopularniejsze lotnisko w Londynie, gdyż ma najlepszą lokalizację. Znajduje się ono 14 kilometrów od centrum Londynu. To lotnisko jest dobre dla osób podróżujących po kraju. Bilety są tanie w porównaniu do innych lotnisk. Powierzchnia Londyn City to około 1,5 kilometra.

Jak dojechać z Londyn City do centrum miasta?

Z portu lotniczego Londyn City do centrum miasta można dostać się samochodem, bądź taksówką, gdzie podróż trwa około pół godziny, a koszt to 35 funtów. Ponadto lotnisko jest połączone z sieciami kolei Docklands Light Railway. Dojazd do stacji Bank DLR zajmuje 20 minut, a koszt biletu to 5 funtów.

Gdzie można wylecieć z Londyn City?

Główne linie lotnicze na lotnisku to: British Airways, KLM, LOT, Lufthansa i Swiss. Do najpopularniejszych państw, do których można wylecieć z Londyn City, należą: Włochy, Szwajcaria, Dania, Niemcy, Hiszpania, Irlandia, Czechy, Islandia, Francja, Grecja, Holandia, Portugalia, Polska, Litwa i Słowacja.

Jaka jest średnia ilość pasażerów w Londyn City?

W porównaniu do portu lotniczego Londyn-Gatwick Londyn City jest niewielkim portem. Rocznie obsługuje około 5 milionów pasażerów. Najwięcej lotów odbywa się w sezonie wakacyjnym, lecz Londyn City jest ważnym portem dla osób podróżujących służbowo.

Poprzedni

Wycieczka do Newcastle upon Tyne – co zobaczyć, hotele, noclegi

Margate – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz