Wycieczka na Wyspę Vatersey – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Tagi , , , ,

Nie da się ukryć, że dla wielu turystów tradycyjne wakacje nie są już wystarczające. Okazuje się, że szereg plaż i rajskie widoki każdemu z nas w pewnym momencie się znudzą. Zapragniemy udać się gdzieś, gdzie czeka na nas niesamowita przygoda. Właśnie dlatego możemy zaobserwować, że coraz więcej turystów wybiera się tak chętniej do Wielkiej Brytanii. Konkretniej stara się odkrywać niewielkie wysepki, które znajdują się tuż u jej wybrzeży. Archipelagi mniejszych i większych wysp zachwycają swoim pięknem, a także i tajemniczością. Obecnie nawet wysepki, które nie są zamieszkane, wzbudzają gigantyczne zainteresowanie u każdego wytrawnego podróżnika. Jedną z takich wysp jest bez wątpienia wyspa Vatersay, która znajduje się w archipelagu szkockich Hebrydów Zewnętrznych. Jak więc można zaplanować na nią podróż i co można na Vatersay zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak można dostać się na wyspę Vatersay?

Wyspa Vatersay w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych wzbudza coraz to większe zainteresowanie wśród turystów. Nie da się bowiem ukryć, że coraz chętniej decydują się oni na podróże w „nieznane”, gdzie czekają na nich niesamowite krajobrazy i cała masa tajemnic do odkrycia. Jednak wysepka jest wyjątkowo niewielka i co więcej – zgodnie z najnowszymi danymi – zamieszkuje ją jedynie 94 osoby. Wszyscy mieszkańcy skupieni są w jedynej wiosce na wyspie, która nosi tę samą nazwę. Wobec tego, wielu podróżnych może się zastanawia. w jaki sposób można się na tę wyspę właściwie dostać?

Otóż nie ma na niej lotniska, a także rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej. Niemniej jednak warto zauważyć, że wyspa Vatersay jest połączona groblą z wyspą Barra, która jest znacznie większa i znacznie gęściej zaludniona. Wobec tego jedyną możliwością dostania się na wyspę Vatersay jest nic innego, jak w pierwszej kolejności dostanie się na wyspę Barra. Kursują tam promy ze szkockiego miasteczka Oban, a także z Tobermory na wyspie Mull. Promem dostaniemy się do miasteczka Castelbay. Jest ono jednym z większych miast wyspy Barra i to właśnie w jego pobliżu znajduje się wybudowana w 1991 roku grobla, którą spokojnie możemy dostać się na niewielką wysepkę Vatersay. Promy ze wspomnianych miejscowości kursują regularnie, więc podróżni nie będą mieli problemów z rezerwacją biletów. Warto jednak zrobić to w formie online, by uniknąć ewentualnych kolejek.

Wyspa Vatersay – co można i co warto zwiedzić?

Jeśli chodzi o zwiedzanie wyspy Vatersay to tak naprawdę nie znajdziemy na niej zbyt wiele zabytków. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że wyspa ta znajduje się na przysłowiowym „krańcu świata” i nie może pochwalić się największą liczbą mieszkańców. Z tradycyjnych zabytków nie ma tu zbyt wiele. Jednak wyspa Vatersay ma do zaoferowania turystom znacznie więcej, niż tradycyjne perełki architektoniczne. To właśnie tam można podziwiać najpiękniejsze krajobrazy, skupiska owiec, a także wybrać się na rajskie plaże – oczywiście o ile pogoda będzie dopisywać. Wobec tego jakie atrakcje czekają na nas na wyspie Vatersay? Otóż:

Plaża Wschodnia

Plaża Wschodnia znajduje się w Zatoce Vatersay i z pewnością turyści powinni zdecydować się na to, by ją odwiedzić. Nieco wyróżnia się ona na tle innych plaż, chociażby z tego względu, że pokrywający ją piasek jest o wiele jaśniejszy. Oblewają ją malownicze wody morskie, a co najważniejsze, plaża ta jest całkowicie osłonięta od wiatru, więc spacer, a nawet wypoczynek na niej może być wyjątkowo przyjemny.

Traigh Siar, czyli Plaża Zachodnia

Nieopodal wspomnianej już Plaży Wschodniej znajdziemy także Traigh Siar. Jest to równie malownicza plaża, która pozwala nam podziwiać widoki na całą Zatokę Vatersay. Plaża ta jednak nie jest tak skutecznie osłonięta od wiatru, więc z całą pewnością warto zabrać na nią nieco cieplejsze ubrania. Jednak takich widoków nie będziemy żałować! Warto zauważyć, że przy Traigh Siar znajduje się również pole namiotowe, więc jeśli marzy się nam nocleg na łonie natury, to właśnie tu jest idealne miejsce.

Heishival Mor 

Heishival Mor to jeden z najwyższych szczytów, jaki znajduje się na wyspie Vatersay. Choć mierzy on ledwie 190 metrów nad poziomem morza, to jednak jest to świetny punkt widokowy. Jeśli zdecydujemy się na niego „wdrapać”, wówczas zagwarantujemy sobie panoramiczne widoki dosłownie na całą wyspę Vatersay.

Pomnik upamiętniający katastrofę statku pasażerskiego Annie Jane

Po drodze na Plażę Zachodnią warto zatrzymać się na chwilę przy pomniku, który powstał celem upamiętnienia katastrofy statku pasażerskiego Annie Jane. Rozbił się on u wybrzeży wyspy Vatersay w 1853 roku. Na statku znajdowało się wówczas około 450 osób – głównie emigrantów próbujących dostać się do Kanady. Przeżyły jedynie 102 osoby, w tym jedno dziecko.

Plaża Południowa

Plaża Południowa znajduje się około 15 minut spacerkiem od wsi Vatersay. To również jedna z większych plaż na wyspie, która zagwarantuje nam niesamowite widoki na bezkresny horyzont i lazurowe, morskie wody.

Pomnik i szczątki samolotu Catalina

Jednym z bardziej szczególnych miejsce na wyspie Vatersay jest także pomnik upamiętniający katastrofę samolotu Catalina. Zginęło w niej 9 lotników, a szczątki samolotu w dalszym ciągu znajdują się w okolicy pomnika.

Oczywiście nie zapomnijmy o odwiedzeniu samej wioski Vatersay jednak przygotujmy się na to, że nie znajdziemy tam żadnego sklepu. Warto więc zaopatrzyć się w prowiant, by zwiedzanie było jeszcze przyjemniejsze.

Czy na wyspie Vatersay można wypożyczyć samochód?

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na to, by zabrać auto na prom do Castelbay, to niestety na wyspie Vatersay nie będziemy mogli skorzystać z usług wypożyczalni. Okazuje się, że nie ma tam ani jednego sklepu, stacji benzynowej, czy nawet miejsca parkingowego. Faktem jest, że nawierzchnia asfaltowa utrzymana jest w świetnym stanie. Jeśli jednak chcemy wypożyczyć auto, by wygodnie poruszać się po wyspie Vatersay, warto to zrobić od razu po przypłynięciu do wyspy Barra. Na samej Vatersay nie znajdziemy bowiem żadnego punktu usługowego.

Kiedy jechać na wyspę Vatersay? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Wyspa Vatersay jest jedną z najdalej wysuniętych na południe w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych. Trzeba sobie więc jasno powiedzieć, że pogoda wydaje się tam być wyjątkowo surowa. Najlepszym okresem na to, by odwiedzić wyspę, jest sezon letni. Wówczas możemy spodziewać się temperatur, które wynoszą nawet 18 stopni Celsjusza. Wyspa Vatersay z natury jest wyjątkowo wietrzna i mocno deszczowa, więc warto mieć na uwadze to, by zabrać ze sobą także o wiele cieplejsze ubrania. Choć podróżni mogą wybrać się tam w każdym okresie roku, to jednak warto pamiętać, że zima i jesień to pory roku z największą ilością opadów i jednocześnie najmniejszą ilością dni słonecznych.

Gdzie można dobrze zjeść na wyspie Vatersay?

Podróżni, którzy liczą na ciepły posiłek na wyspie Vatersay, mogą się nieco rozczarować. Głównie wynika to z faktu, że na tej niewielkiej i słabo zaludnionej wysepce nie będziemy mogli skorzystać z usług żadnego lokalu gastronomicznego. Wobec tego jedyną możliwością dla podróżnych jest nic innego, jak zdecydowanie się na 15-minutową podróż do Castelbay na wyspie Barra, jeśli chcą spróbować szkockiego lunchu i dobrze zjeść.

TOP 3 najlepsze hotele i noclegi na wyspie Vatersay w przystępnej cenie

Noclegi na wyspie Vatersay również będą trudne – a wręcz niemożliwe – do znalezienia. Trzeba mieć bowiem świadomość, że nie ma tam ani hotelu, ani też pensjonatu, a jedyną możliwością jest rozbicie namiotu. Z kolei najbliższe hotele znajdziemy w Castelbay. Jeśli zdecydujemy się tam zatrzymać, wówczas możemy wybrać:

  1. Castelbay Hotel – to niewielki hotel zlokalizowany niedaleko grobli łączącej wyspę Barra z Vatersay. 
  2. The Isle of Barra Beach Hotel – to jeden z lepszych hoteli na wyspie Barra, który znajduje się przy samej plaży i blisko grobli łączącej obie wyspy. Z tego hotelu dostaniemy się na Vatersay w około 15 minut.
  3. Carigard Hotel – znajduje się on blisko portu w Castelbay. Podróż na wyspę Vatersay z tego hotelu zajmie nam jedynie kilka minut.
Poprzedni

Komunikacja miejska w Szkocji

Wycieczka na Wyspę Man – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Następny

Dodaj komentarz