Komunikacja miejska w Szkocji

Tagi , , , , ,

Szkocja już od dłuższego czasu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Przyciąga ona rzesze osób, które na własne oczy chcą zobaczyć klimatyczne zamki, piękne jeziora i wspaniałe góry w tym kraju. Planujesz wczasy w Szkocji? Koniecznie sprawdź niezbędne informacje dotyczące komunikacji miejskiej w Szkocji. Dzięki temu poruszanie się po kraju będzie o wiele prostsze. Jak wygląda transport publiczny w Szkocji? Ile kosztują bilety i karnety?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak wygląda komunikacja miejska w Szkocji?

Zastanawiasz się, czy komunikacja miejska w Szkocji jest dobra i czy można na niej polegać? Nie masz się o co martwić, gdyż państwo to wyróżnia się dobrze zorganizowanym transportem publicznym. Połączenie jest naprawdę dobre, zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami. Bez problemu dostaniesz się z punktu A do punktu B. Podróżowanie do najważniejszych miejsc turystycznych jest naprawdę proste. W zależności od tego, w jakiej miejscowości się znajdujemy, możemy korzystać z różnych środków transportu, takich jak autobusy, tramwaje czy metro. Najczęściej używaną formą komunikacji miejskiej są autobusy. Rozkład autobusów i tramwajów znajdziemy zarówno na przystankach, jak i w Internecie.

Bardzo przydatną aplikacją będą mapy Google. Zdecydowanie ułatwi nam ona przemieszczanie się po danym mieście i planowanie wycieczki. Dzięki niej dowiemy się, jaki jest najlepszy sposób, aby dostać się do wybranego przez nas punktu, ile przesiadek na nas czeka i nie tylko.

Komunikacja miejska w Szkocji – autobusy w Szkocji

Autobusy są najczęściej używanym środkiem komunikacji miejskiej w Szkocji. Znajdziemy je w wielu miejscowościach. Są one dobrze rozwinięte i pozwalają na proste przemieszczanie się po mieście. W Szkocji znajdziemy wiele operatów autobusowych. Niektóre z nich działają tylko na terenie konkretnego miasta, a niektóre obsługują połączenia międzymiastowe. Przykładowo w Edynburgu znajdziemy firmę Lothian Buses. Jest to główny przewoźnik miejski w tym mieście. Oferuje on połączenia od samego rana do nocy. Jeśli chodzi o przemieszczanie się między miastami, można wybrać np. firmę Scottish Citylink. W wielu autobusach miejskich dostępne jest bezpłatne WiFi, a niektóre z pojazdów są wyposażone w gniazdka do ładowania telefonu. W Glasgow znajdziemy takie firmy jak First, dzięki której bez problemu dostaniemy się w niemal każde miejsce w mieście.

Tramwaje w Szkocji

Autobusy nie są jedynym sposobem na przemieszczanie się po Szkocji. Będąc w Edynburgu, możemy również podróżować tramwajem. Trzeba jednak zaznaczyć, że opcja ta jest nieco słabiej rozwinięta niż autobusy. W stolicy Szkocji działa tylko jedna linia tramwajowa. Linia ta łączy m.in. centrum miasta z lotniskiem. System ten działał w Edynburgu w latach 1871-1956, a w 2014 roku został uruchomiony od nowa.

Komunikacja miejska w Szkocji – metro w Szkocji

W Szkocji można również podróżować metrem, jednak działa ono jedynie na terenie Glasgow. Jest to trzecie najstarsze metro na całym świecie (zaraz po Londynie i Budapeszcie). Metro w Glasgow obejmuje 15 stacji, a w godzinach szczytu kursuje ono co 5 minut. Jest to świetny sposób, aby dostać się z centrum Glasgow na np. West End.

Bilety i karnety komunikacji miejskiej

Zastanawiasz się, ile kosztują bilety komunikacji miejskiej w Szkocji? Ceny te mogą się nieco różnić, w zależności od tego, jaki środek transportu wybierzemy i w jakim mieście się znajdujemy. Za jednorazowy bilet autobusowy dla osoby dorosłej musimy zapłacić zwykle od 1,70 do 1,80£. Bilet dla dziecka w wieku 5-15 lat kosztuje od 90 p do 1,10£. Dzieci poniżej 5. roku życia mogą podróżować za darmo. Istnieje również możliwość zakupu biletu całodniowego. W zależności od miasta kosztuje on od 4,50 do 4,70£, a dla dzieci od 2,10 do 2,20£. Dzięki temu możemy przemieszczać się autobusem wiele razy w ciągu jednego dnia.

Bilety komunikacji miejskiej możemy zakupić w automatach lub u kierowcy (pamiętajmy jednak, że maszyniści w tramwajach nie sprzedają biletów). Jeśli kupujemy bilet u kierowcy w autobusie, możemy zapłacić zbliżeniowo lub gotówką, jednak w drugim przypadku musimy mieć odliczoną kwotę. Niektórzy operatorzy mają także opcję zakupienia biletu przez aplikację mobilną. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i często zdarza się, że za bilet zapłacimy mniej niż w automacie lub u kierowcy. Musimy również pamiętać, że w przypadku linii nocnych bilety są nieco droższe. Jeden bilet kosztuje wtedy 3£. Warto zaznaczyć, że nie musimy wykupować dodatkowych biletów na większy bagaż.

Dlaczego warto postawić na komunikację miejską w Szkocji?

Powodów, dla których warto zdecydować się na skorzystanie z komunikacji miejskiej w Szkocji, jest mnóstwo. Po pierwsze, kraj ten może pochwalić się dobrym transportem, na którym można polegać. Dzięki niemu z łatwością dostaniemy się z jednego miejsca w drugie. Kolejnym powodem są przystępne ceny, dzięki którym możemy nieco zaoszczędzić. Jednak to nie wszystko. Podróżowanie za pomocą komunikacji miejskiej to świetny sposób, aby zapoznać się lepiej ze Szkocją. Dzięki temu możemy podziwiać wiele wspaniałych miejsc, których w tym kraju jest całe mnóstwo.

Poprzedni

Wycieczka do Crail – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Wycieczka na Wyspę Vatersey – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Następny

Dodaj komentarz