Wycieczka do Tobermory – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Tagi , , , ,

Obecnie ci, którzy cenią sobie szereg poznawanie nowych miejsc, na potęgę rezygnują z tradycyjnego wyjazdu na plażę. Ciepłe kraje faktycznie są wyjątkowo kuszące, jednakże nie pozwalają nam one na nic innego poza wygrzewaniem się w promieniach słońca. Właśnie dlatego niektórzy z nas obecnie znacznie częściej decydują się na to, by odwiedzić Wyspy Brytyjskie, a także sprawdzić, co mają nam one do zaoferowania. Jednym z miejsc, które z całą pewnością powinno nas zainteresować, jest niewielkie miasteczko Tobermory na wyspie Mull. Jak więc można zaplanować tam wycieczkę?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak można dostać się do Tobermory na wyspie Mull?

Tobermory to niewielkie miasteczko, choć dla niektórych z nas z pewnością będzie to jedynie wioska. Okazuje się, że w miasteczku na stałe mieszka jedynie 700 mieszkańców, jednak wcale nie oznacza to, że nie posiada ono nic do zaoferowania. Tobermory to zdecydowanie jedno z najbardziej zjawiskowych miasteczek, jakie tylko znajdują się na wyspie Mull. Wobec tego, wielu podróżnych może faktycznie się zastanawiać, jak można się tam najlepiej dostać?

Okazuje się, że nie ma na tej wyspie żadnego lotniska, a samo miasteczko jest wyjątkowo niewielkie. Niemniej jednak trzeba sobie powiedzieć, że jest ono oddzielone jedynie niewielkim kanałem od kontynentalnej części Szkocji. Wobec tego możemy się tam w prosty sposób dostać za pomocą przeprawy promowej. Nieważne, gdzie obecnie się znajdujemy, musimy po prostu dostać się do małego, portowego miasteczka Glen Coe lub Oban. To właśnie z nich w kilka minut dostaniemy się prosto do Tobermory na wyspie Mull. Promy kursują również z dość dużą częstotliwością, więc turyści nie będą musieli się martwić o to, że spóźnią się na kolejny kurs. Warto jednak pamiętać, że promy te kursują w wyznaczonych godzinach. Nie ma możliwości bowiem dostania się na wyspę Mull, a konkretniej do Tobermory w porze nocnej.

Tobermory na wyspie Mull – co można i co warto zwiedzić?

Tobermory na pierwszy rzut oka z całą pewnością nie musi przypaść do gustu wszystkim turystom. Trzeba sobie powiedzieć jasno, że tak niewielkie miejscowości z reguły są dość często pomijane, co wynika przede wszystkim z tego względu, że turyści obawiają się nudy i straty czasu. Jednak można spokojnie powiedzieć, że w przypadku miasteczka Tobermory nie musimy się absolutnie o to obawiać. Skrywa ono w sobie niesamowity urok oraz piękno, które tylko czeka na to, aż turyści zdecydują się je odkryć. Wobec tego, co można i co warto zwiedzić w Tobermory? Otóż:

Narodowy Park Morski Fathom Five

Jedną z największych atrakcji, jaka czeka na nas w urokliwym miasteczku jest Narodowy Park Morski Fathom Five. To niesamowite miejsce, w którym można zetknąć się z naturalną i niczym nienaruszoną przyrodą, a także podziwiać krystalicznie czyste wody morskie. W parku tym panuje spokój i cisza, więc jest to także jedno z tych miejsc, które zagwarantuje nam idealne warunki do wypoczynku.

Big Tub Lighthouse

Jak łatwo można się domyślić, jest to spektakularna latarnia morska, która znajduje się niedaleko portu w Tobermory. Jest to jeden z najważniejszych punktów miasteczka, a ciekawostką jest fakt, że ta latarnia w dalszym ciągu działa. Co za tym idzie, turyści mają co zwiedzać zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Little Tub Harobur

Little Tub Harbour to nic innego jak niewielki, a zarazem główny port w miasteczku. Znajdziemy tam cumujące u brzegu, tradycyjne łodzie rybackie, a także znajdziemy kilka niewielkich kawiarenek. Wzdłuż prądu ciągnie się krótka promenada, która spektakularnie prezentuje się po zmroku.

Big Tub Harbour

Jak łatwo można się w tym momencie domyślić, jest to większy port, który głównie służy za port przeładunkowy. Niemniej jednak z pewnością warto go odwiedzić, gdyż rozciągają się stamtąd niesamowite i panoramiczne widoki.

Golden Gallery Tobermory

To jedyne muzeum i galeria w jednym, jakie znajdziemy w miasteczku Tobermory. Niemniej jednak nie znajdziemy tam prawdziwej sztuki, a jedynie… czyste złoto i wyroby, jakie z niego powstały. Z pewnością wszyscy miłośnicy tego kruszcu będą wyjątkowo zadowoleni z takiej wizyty.

Czy w Tobermory można wynająć samochód?

Nie da się ukryć, że będąc w Tobermory, można zwiedzić również inne zakamarki wyspy Mull. Jednak w tym momencie z całą pewnością przyda się nam samochód. Warto więc wiedzieć, że w miasteczku nie będziemy mieć możliwości, by wypożyczyć dla siebie auto. Warto jednak mieć na uwadze to, że możemy się w samochód zaopatrzyć jeszcze będąc w „kontynentalnej” części Wysp Brytyjskich i po prostu zabrać go na przeprawę promową. Dzięki temu będziemy mogli zorganizować dla siebie objazdową wycieczkę po całej wyspie Mull.

Gdzie można zaparkować w Tobermory?

Nie da się ukryć, że choć w Tobermory nie możemy skusić się na wynajęcie samochodu, to jednak znajdziemy tam kilka miejsc parkingowych. Głównie są one zlokalizowane w pobliżu portu. Niemniej jednak są one również płatne. Z kolei całkowicie za darmo możemy zaparkować również przy drodze, jednak tylko na określony czas.

Pogoda i temperatura w ciągu roku – kiedy najlepiej jechać do Tobermory?

Niestety, Tobermory zlokalizowane jest w północnej części archipelagu wysp, a co za tym idzie, możemy się tam spodziewać dość chłodnej pogody. Nie oznacza to jednak, że do Tobermory nie dociera słońce. Najlepszym okresem, by odwiedzić tę wyspę, jest okres od czerwca do sierpnia. Wówczas możemy się tam spodziewać zarówno wysokich temperatur, jak i także słonecznych dni. Nie musimy się wtedy obawiać także ulewnych deszczy.

TOP3 najlepsze restauracje w Tobermory – gdzie warto udać się na posiłek?

W Tobermory niestety nie znajdziemy zbyt wielu punktów gastronomicznych, a co za tym idzie, mamy nieco ograniczone możliwości wyboru. Możemy jednak udać się na lunch do:

  1. Tobermory Princess Hotel and Restaurant – to restauracja hotelowa, dostępna również dla gości spoza obiektu noclegowego;
  2. SweetWater Bar – to z kolei restauracja specjalizująca się w owocach morza;
  3. Ston Cove – to jedna z bardziej ekskluzywnych restauracji w Tobermory.

TOP 3 Najlepsze hotele i noclegi w Tobermory

W Tobermory możemy jednak wybierać różnorodne opcje zakwaterowania. Ze względu na stale rosnącą popularność tego miasteczka, powstają tam stale nowe obiekty noclegowe. Jeśli jednak zależy nam na zakwaterowaniu z uwzględnieniem wysokich standardów, wówczas możemy zatrzymać się w:

  • Hotel Park Lodge – jest to trzygwiazdkowy obiekt noclegowy, który zlokalizowany jest jedynie 450 metrów od centrum miasteczka Tobermory.
  • Western Isles Hotel – to również jeden z lepszych obiektów noclegowych w Tobermory. Został on oceniony na cztery gwiazdki i również znajduje się on jedynie 400 metrów od ścisłego centrum miejscowości. W hotelu znajduje się basen dostępny dla gości.
  • Arle Lodge – to ostatni z hoteli w Tobermory, który może pochwalić się trzygwiazdkową oceną. Znajduje się on na obrzeżach miasteczka, jednak oferuje nam dość wysoki standard zakwaterowania, a także niewielką restaurację.
Poprzedni

Harrogate – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Wycieczka do Oban – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz