Wycieczka na Wyspę Man – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Tagi , , , ,

Man jest wyspą zależną od Wielkiej Brytanii, która zlokalizowana jest na wschód od Irlandii Północnej. Chociaż nie należy do największych wysp Europy, jest atrakcyjnym turystycznie miejscem, które warto odwiedzić. Niniejszy artykuł będzie stanowić przewodnik, który ułatwi czytelnikowi zaplanowanie wycieczki do tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Man – jak się na nią dostać?

Wyspa ma szczególną specyfikę w kwestii transportu i również na Man możemy dostać się za pomocą samolotu lub promu. Lotnisko Ronaldsway Airport znajduje się niedaleko Cadtletown, a więc miejscowości, która znana jest z atrakcji, jaką jest Castle Rushen. Oczywiście liczba lotów na niewielką wyspę nie jest duża. Alternatywnym sposobem transportu jest wybór promu. Porty, z których kursują rejsy na Man, znajdują się w Anglii (np. Liverpool), Irlandii (np. Dublin) i Irlandii Północnej (np. Belfast). Najlepszym rozwiązaniem wydaje się lot z Polski do Liverpoolu, a następnie z angielskiego miasta na wyspę Man. Zazwyczaj będzie to optymalna opcja w kwestii kosztów i czasu podróży.

Wyspa Man – zabytki, które musisz zobaczyć

W kwestii zabytków Man słynie z występowania imponujących zamków. Najlepszym dowodem jest wcześniej wspomniany Castle Rushen, który pochodzi z XIII i XIV wieku i w przeszłości pełnił siedzibę królów niewielkiej wyspy. Kolejnym przykładem zamku, który imponuje swoim rozmachem, jest Peel Castle. Już w XII wieku w tym miejscu znajdowała się budowla obronna, ale zabytek był wielokrotnie przebudowywany, a jego poszczególne elementy konstrukcyjne pochodzą z różnych wieków. Do zabytków wyspy należą również wieże jak np. Milnera czy Tower of Refuge.

Najciekawsze atrakcje na wyspie

Pomimo niewielkiej powierzchni Man ma wiele do zaoferowania turystom, którzy zdecydują się spędzić czas w tym miejscu. Zdecydowanie jedną z najciekawszych jest słynny wyścig motocyklowy Tourist Trophy. Odbywa się na mocno krętych drogach, przez co zaliczany jest do najbardziej niebezpiecznych. Atrakcyjna turystycznie jest stolica wyspy, czyli Douglas, gdzie warto odbyć spacer na promenadzie, a także poznać Wieżę Schronienia. Muzeum Manx jest z kolei atrakcją, która jest wartościowa ze względu na poznanie samej wyspy. W zbiorach znaleźć można m.in. kolekcję z czasów celtyckich oraz te, które odnoszą się do wojen światowych. Wyspa zawiera jednak również wiele niewielkich, a jednak bardzo uroczych miejsc, jak choćby to z widokiem na kamienny most Fairy Bridge czy na szczyt Snaefell.

Wyspa Man – najpiękniejsze plaże

Na Manie znajdziemy również bardzo urocze plaże, które jednocześnie nie są masowo oblegane przez turystów i tym samym pozwalają na chwilę wytchnienia. Na szczególną uwagę zasługują Ramsey Beach, White Strand Beach czy Peel Beach. Pierwsza z nich jest szeroką piaszczystą plażą. Druga słynie z występowania białego piasku. Trzecia jest doskonale zlokalizowana u podnóża zamku, co nadaje pobytowi w tym miejscu dodatkowy klimat.

Kuchnia wyspy Man, czyli czego spróbować na wyspie?

Kuchnia Manu nie jest popularna i mało kto potrafi wskazać dania, które są do niej zaliczane. Na uwagę zasługują jednak kippers, a więc wędzone śledzie podawane w bułce. Na wyspie możemy spróbować jednak przede wszystkim kuchni brytyjskiej. Znajdziemy tutaj wiele miejsc do skosztowania fish&chips. Które restauracje na Manie zasługują na szczególne uznanie?

Gdzie zjeść, czyli najciekawsze restauracje na wyspie

Będąc na Manie, warto wybrać się do Ocean Views Bar & Grill. Co więcej, widok na ocean będzie tutaj tylko dodatkiem do wysokiej jakości jedzenia. W restauracji można zjeść często polecanego steka, ale warto również zwrócić uwagę na pozostałe dania mięsne. Isle of Man Food to z kolei miejsce, gdzie warto wybrać się na burgera. Prawdopodobnie należy on do najlepszych na całej wyspie. The Bohemian Coffee House jest miejscem, gdzie możliwe jest skosztowanie doskonałej kawy. Jest to miejsce, które jest szeroko polecane przez mieszkańców wyspy, a to zazwyczaj jest najlepszą rekomendacją. Do kawy warto zamówić jedną z propozycji domowych ciast. Talk of the Town to jedna z najlepszych restauracji na wyspie. Wynika to przede wszystkim z dbałości o to, żeby każde danie z karty było odpowiedniej jakości. Szczególną uwagę warto zwrócić na pieczeń, która stanowi jedną z wizytówek lokalu. 

Wyspa Man – najpiękniejsze miejsca na pobyt na wyspie

Bardzo ciekawą formą zwiedzania Manu jest wypożyczenie samochodu, co da możliwość poznania dużego fragmentu wyspy. Pomimo tego niektóre miejsca zasługują na szczególną uwagę. Warto wyróżnić Douglas, ponieważ miasto stanowi kulturowe centrum terytorium zależnego od Wielkiej Brytanii. Warto zobaczyć również tereny wokół punktu widokowego Maughold. Charakterystyczna latarnia morska dodaje uroku miejscu, które jednak samo w sobie zachwyca ze względu na malowniczą zieleń występującą w pobliżu skał, a całość robi szczególne wrażenie na tle oceanu. Północno-zachodnia część wyspy wyróżnia się podobnymi zaletami, ale dodatkową atrakcją jest neolityczny grobowiec Casthal yn Ard. To jednak Douglas jest najlepszą bazą wypadową i jest to najlepsze miejsce na stały pobyt. Oprócz tego niewielka powierzchnia wyspy sprawia, że najciekawsze jest przemieszczanie się i poznawanie również tych mniej zaludnionych miejsc.

Możliwości wynajęcia samochodu

Najwygodniejszą formą zwiedzania wyspy jest wynajęcie samochodu. Najwięcej wypożyczalni znajduje się w największym mieście Manu, a więc w Douglas. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ to właśnie w tym mieście znajduje się port. Z tego powodu dostęp do wynajmowanych samochodów jest bardzo łatwy. Trudno pisać o kosztach takiego przedsięwzięcia, ponieważ zależy ono m.in. od klasy wynajmowanego pojazdu.

Pogoda i temperatura w ciągu roku – kiedy zdecydować się na zwiedzanie Manu?

Na Manie występuje umiarkowany ciepły i morski klimat. Otoczenie Oceanu Atlantyckiego łagodzi klimat, a wyższe temperatury są odnotowywane przez występowanie ciepłego prądu morskiego, a więc Golfsztromu. Wyspa charakteryzuje się dość chłodnym latem, ale również łagodnymi zimami. Z tego powodu możliwe będzie zwiedzanie Manu o dowolnej porze roku. Najlepszą porą będą jednak miesiące letnie. Przykładowo średnia temperatura w lipcu i sierpniu wynosi 16 °C.

TOP 3 najlepszych hoteli i noclegów na wyspie Man w przystępnej cenie

Znalezienie się w tym rankingu oznacza wykazanie najlepszego współczynnika jakości do ceny. Na miejsce w tym zestawieniu na pewno zasługuje hotel Halvard. Jest to miejsce, które w korzystnej cenie oferuje bogato zdobione wnętrza, luksusowe pomieszczenia oraz polecane śniadania. Ten hotel to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ do tej pory zdobył wiele pochlebnych recenzji i wydaje się być rozwiązaniem uniwersalnym, które będzie odpowiadać gościom niezależnie od preferencji.

W tym zestawieniu warto również wskazać Tholt-y-Will B&B. Co wyróżnia tę ofertę? Z pewnością zjawiskowa lokalizacja. W pobliżu noclegu znajdują się klimaty rodem z baśni. Jest to idealne miejsce do odpoczynku na łonie natury. Jednocześnie pokoje są komfortowe, a pobyt w tym noclegu jest doceniany przez gości. Idealny wybór dla osób, które chcą odpocząć, odkrywać piękne widoki oraz poczuć się jak na bajkowej wsi.

Trzecią propozycją będzie Sail Lofts. Jest to rozwiązanie droższe od poprzednich opcji, ale nadal odznaczające się wysokim współczynnikiem jakości do ceny. Ciekawym elementem charakterystycznym jest widok na port. Warto jednak wyróżnić wysoki standard, dobrze oceniane śniadania oraz doskonałą lokalizację. Sail Lofts powinno sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających.

Poprzedni

Wycieczka na Wyspę Vatersey – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Czy Szkocja jest droga?

Następny

Dodaj komentarz