Wiosna w Dublinie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

, Tagi , , ,

W ogólnym przeświadczeniu utarło się, że Wyspy Brytyjskie w sezonie wiosennym skazane są na okres deszczowy. To prawda, że deszcz jest swoistą wizytówką Wielkiej Brytanii przez cały rok. Temperatura jednak jest zbliżona do temperatury w Polsce i prawdę mówiąc, doskonale nadaje się do odbycia turystycznych wojaży. Zdecydowanie jednym z najczęstszych wiosennych, brytyjskich kierunków wycieczek jest Irlandia ze stolicą w Dublinie. Nie da się ukryć, że stolica ta co roku przyciąga rzesze turystów zarówno w sezonie letnim, jak i wiosennym. Głównie ze względu na swoją stosunkowo dużą atrakcyjność, co w przypadku tak małego (w porównaniu do np. Anglii) kraju jest całkiem interesujące. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wiosna w Dublinie – zalety wiosennej wycieczki do Irlandii

Irlandia – podobnie jak inne kraje brytyjskie – cieszy się dość dużym natężeniem turystów w sezonie letnim. Diametralnie przekłada się to na ceny biletów czy noclegów. Sytuacja ma się jednak całkiem odmiennie w perspektywie sezonu wiosennego. Można śmiało stwierdzić, że dla sezonu letniego wiosna jest okresem buforowym, co przekłada się na znacznie niższe ceny biletów lotniczych czy hoteli. 

Co ważne – okres wiosenny to czas ciągłego wydłużania się dnia, co sprawia, że na przełomie kwietnia i maja znaczna część doby to pora jasna. Okres ten jest więc idealny do rozpoczęcia irlandzkich wojaży szczególnie ze względu na fakt, że wówczas turystów jest znacznie mniej. Przekłada się to na mniejsze tłumy i większą wygodę dla zwiedzających. 

Co ciekawe, wiosna w Irlandii okazuje się być znacznie bardziej słoneczna niż lato. W perspektywie statystycznej to wiosną możemy liczyć na znaczną większą ilość słonecznych dni (mimo nieco niższej temperatury niż uśredniona latem temperatura 25°C) ze względu na znacznie rzadsze opady – co dla wysp brytyjskich jest niezwykle charakterystyczną cechą. Głównie dlatego, brak deszczu i średnia temperatura na poziomie 15°C to idealna pora na spokojną eksplorację Dublina i innych miasteczek kraju św. Patryka.

Wiosna w Dublinie – pogoda w marcu

Irlandzka pogoda w marcu jest względnie trudna do przewidzenia. Czasami obfituje ona w opady śniegu, czasem w deszczowe burze, a czasem w spokojne, lekko słoneczne dni. Generalnie marzec z dnia na dzień skłania irlandzką pogodę ku pełnej wiośnie, której diametralny rozkwit można zaobserwować z nadejściem kwietnia. Maksymalna średnia temperatura w marcu wynosi ok. 10°C, aczkolwiek jej wahania mogą sięgać od 3-4°C aż do 20°C. Reasumując – w Irlandii, podobnie jak w Polsce – w marcu jest jak w przysłowiowym garncu.

W perspektywie Dublina – pogoda jest z pewnością znacznie mniej deszczowa niż choćby na południu kraju. Doskonale sprawdza się to dla turystów wybierających się do stolicy Irlandii w tym okresie. Dlaczego?

Otóż 17 marca odbywa się najważniejsze irlandzkie święto lokalne – dzień św. Patryka. Jest to dzień, w którym na terenie kraju obchodzi się huczne uroczystości zakrapiane hektolitrami irlandzkiego piwa. Okres ten to idealny moment na rozpoczęcie irlandzkich wojaży wiosennych.

Marcowa pogoda stawia nas przed typowym dla Polaków ubiorem „na cebulkę”. Kwestia ubioru jest więc stosunkowo klasyczna. Zaleca się ubieranie wielu warstw, aby być gotowym na ewentualne nagłe i nieprzewidziane zmiany pogody – z deszczowej na suchą, czy z ciepłej na zimną.

Wiosna w Dublinie – pogoda w kwietniu

Kwietniowa aura przynosi na irlandzkie ziemie pierwsze mocne i wyraźne podmuchy wiosny. Temperatura staje się coraz cieplejsza i jej średnią można oszacować na około 13-14°C, gdzie jako najniższą należy uznawać uśrednione 6°C. Oczywistym jest, że początek miesiąca jest znacznie zimniejszy niż jego koniec, jednak znając ogólne zawirowania wyspiarskiej pogody ciężko jednoznacznie oszacować warunki atmosferyczne, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.

Kwiecień – podobnie jak marzec – jest pogodowo nieprzewidywalny, ale można uznać go za względnie cieplejszą porę. W związku z tym należy ubierać się warstwowo, by być przygotowanym na każdą ewentualność.

Pogoda w maju

Irlandzka pogoda w maju jest naprawdę interesująca pod kątem turystycznym i nierzadko przypomina ciepłe, letnie miesiące na terenie starego kontynentu. Co ciekawe, kwiecień i maj, jako okresy najmniej deszczowe dla irlandzkiego ekosystemu stanowią zdecydowanie najpewniejszy okres wycieczkowy i znacznie lepiej nadają się do „sightseeing’u” niż chociażby sezon stricte letni, pomiędzy czerwcem a wrześniem. Temperatura minimalna wynosi średnio 8°C, a średnia temperatura maksymalna 16°C. Wprawdzie jednak możemy liczyć na wysoką temperaturę, która szczytowo wynosi w niektóre dni ok. 25°C, co w perspektywie wysp brytyjskich jest naprawdę bardzo wysokim wynikiem.

Co absolutnie godne odnotowania – majowe dni w Irlandii uchodzą za najdłuższe, a pora jasna trwa około szesnastu godzin. W perspektywie bardzo małej ilości deszczowych dni i pory ogólnie uznawanej za suchą maj otwiera turystów na najszersze możliwości eksploracyjne ze wszystkich miesięcy w roku.

Co do ubioru – można zdecydowanie pozbyć się kilku warstw w porównaniu do kwietnia, a pogodę majową traktować proporcjonalnie do tej, która panuje wówczas w Polsce. 
Równie ciekawy wydaje się fakt, że w maju bardzo często możemy spotkać się z pierwszymi śmiałkami zażywającymi morskich kąpieli w irlandzkim morzu!

Poprzedni

Wakacje na wyspie Lewis and Harris – przewodnik, hotele, plaże

Wycieczka do Kinsale – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz