Wyspy Brytyjskie to nie tylko Irlandia i Isle of Man. Na archipelag składa się również wiele innych, o wiele mniej rozpoznawalnych miejsc. Jedno z nich to Lewis and Harris. Jego nazwa potrafi bardzo mocno zmylić. Po pierwsze przywodzi na myśl kancelarie prawnicze i duety detektywistyczne ze starych filmów. Po drugie sugeruje, że wyspy są dwie.
Tymczasem Lewis and Harris to jedna wyspa, a poszczególne imiona w jej nazwie odpowiadają jej częściom. W dzisiejszym tekście przybliżamy charakterystykę tego zielonego i surowego zakątka u wybrzeży Szkocji.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Jak dostać się na wyspę Lewis and Harris?
Żeby zwiedzić Lewis and Harris, oczywiście musimy najpierw dostać się do Szkocji. Z Polski najwygodniej będzie polecieć do Glasgow albo Edynburga. Możemy też udać się do Londynu i z niego wyruszyć na północ – tutaj jednak trzeba uważać na jedną rzecz.
Tanie loty do stolicy Anglii zdarzają się często, a nawet regularnie. Jednocześnie przemieszczanie się komunikacją zbiorową po samej wyspie już jest dosyć kosztowne.
Niezależnie od wcześniejszych środków transportu, musimy dotrzeć do miejscowości o dźwięcznej nazwie Ullapool. Wynajętym samochodem możemy dojechać tutaj w cztery godziny. Autobusem trasę niewiele dłuższą niż dwieście kilometrów będziemy pokonywać już dwanaście godzin.
W Ullapool złapiemy prom do położonego na Lewis and Harris Stornoway. Łódź będzie płynęła w przybliżeniu trzy godziny.
Możliwość wynajęcia samochodu na wyspie Lewis and Harris
Na wyspie znajdziemy kilka wypożyczalni samochodów – większość z nich skupiona jest jednak wokół miasta Stornoway. Dlatego właśnie najlepiej wynająć auto tutaj i wyruszyć nim na dalsze zwiedzanie Długiej Wyspy.
Pogoda i temperatura w ciągu roku, kiedy jechać?
Już sama Szkocja jest wietrzna, deszczowa i uznawana za mało przyjazną. Lewis and Harris to część Zewnętrznych Hebrydów – archipelagu leżącego na północy kraju. Możemy się więc spodziewać jeszcze ostrzejszego klimatu.
Zimy są tutaj długie i bardzo mokre. A lata cóż… mokre i w sumie niewiele cieplejsze. W ciągu roku temperatura będzie się wahać pomiędzy 3 a 16 stopni Celsjusza.
Większość turystów za najlepszy moment, aby odwiedzić Lewis and Harris, uznaje jednak krótkie lato. Zawsze szansa na deszcz minimalnie spada.
Co zwiedzić na wyspie Lewis and Harris?
Wyspa Lewis and Harris przyciąga uwagę już swoją nazwą. Wielu podróżnych zastanawia się, dlaczego nosi ona dwa imiona. Odpowiedź jest prosta – są to dwa skrawki lądu połączone cienkim paskiem. Przypominają więc dwie zrośnięte ze sobą wyspy. Nadanie im osobnych nazw wydaje się więc bardzo odpowiednie. W tym paragrafie podpowiadamy, co zwiedzić na Lewis and Harris.
Kamienne kręgi z Callanish
To właśnie tutaj – w sercu Zewnętrznych Hebrydów – znajduje się jeden z najbardziej popularnych na Wyspach kromlechów – kamiennych kręgów. Skały z Callanish pochodzą sprzed ponad czterech tysięcy lat.
Co ciekawe, nie wiadomo, która kultura ani w jakim celu ustawiła strukturę. Jest za to pewne, że musiała się nad nią napracować. Centralny krąg to głazy o wysokości trzech i pół metra. Z niego odchodzą „alejki” i inne formacje stworzone z gigantycznych kamieni.
Wioska z epoki żelaza w Bosta
Lewis and Harris to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy uwielbiają wycieczki w głąb historii. Na wyspie znajdziemy też bardzo dobrze zachowana wioskę z epoki żelaza.
Powstała prawdopodobnie pomiędzy rokiem 400-setnym a 800-setnym – w czasach, w których tymi terenami władali tajemniczy Piktowie. Zwiedzając atrakcję, będziemy mogli zobaczyć, jak żyli jej dawni mieszkańcy.
Blackhouse w Arnol
Blackhouse nie jest wcale czarny. W tym budynku dominują barwy szarości oraz brązu. Na pewno stanowi za to ciekawostkę architektoniczną. Zwłaszcza z punktu widzenia człowieka ze wschodniej Europy. Dom pochodzi z dziewiętnastego wieku, ale przypomina niski hangar czy barak ułożony z kamieni. W oczy od razu rzucają się tutaj strzecha oraz wystające gdzieniegdzie pasy trawy.
Tak właśnie żyły rodziny na wyspie Lewis and Harris. Chronicznie brakowało tutaj drzew, więc budynki trzeba było stawiać przede wszystkim z kamienia (co bez zaawansowanych narzędzi daje o wiele mniejsze możliwości konstrukcyjne).
Museum Nan Eilean na wyspie Lewis and Harris
Atrakcja historyczna, która dla odmiany znajduje się pod dachem. Położone w Stornoway muzeum pozwala nam dokładnie zapoznać się z dziejami wyspy. Obejrzymy eksponaty z prehistorii, starożytności oraz średniowiecza. Poznamy teorie o kulturach, które stawiały tutaj kromlechy. Dowiemy się, że w dziewiątym wieku wyspę podbili przybysze ze Skandynawii, którzy z czasem przyjęli chrześcijaństwo.
W zrozumieniu dawnych dziejów pomogą nam filmy i prezentacje multimedialne. Po zakończeniu wycieczki będziemy mogli natomiast udać się do leżącego tuż obok zamku.
Najlepsze plaże na Lewis and Harris
Kąpiele na Lewis and Harris to zabawa dla osób wytrwałych (i przy okazji odpornych). Wszystkich innych plaże wyspy przyciągną swoimi olśniewającymi widokami. Najpiękniejsze z nich to:
Luskenstyre
Często wymieniana jako jedna z najlepszych plaż w Wielkiej Brytanii. Tutaj klimat jest zimny, ale woda często przybiera odcień głębokiej zieleni. Siedząc na piasku, będziemy mogli spoglądać na wzgórza położonej w pobliżu wyspy Taransay.
Traigh Scarista
Położona jeszcze niżej niż Lukenstyre – w regionie Harris. Tutaj zasiądziemy na pomarańczowo-żółtych piaskach i będziemy mogli wpatrywać się w bezmiar Oceanu Atlantyckiego. W pobliżu znajduje się wzgórze Ceapabhal i znane w tych okolicach pole golfowe.
Traigh Ghearadha
Dla odmiany plaża, która leży na północy wyspy. Otaczają ją piękne, ale dosyć surowe wzgórza. Elementem charakterystycznym Traigh Gheradha są też formacje skalne, które wyrastają na styku piasku i wody.
Gdzie zjeść na Długiej Wyspie?
Lewis and Harris leży na dalekiej północy, ale jest znaną w całej Brytanii destynacją turystyczną. Nie powinno nas więc dziwić, że na wyspie czekają na nas liczne bary i restauracje.
HS-1 Cafe Bar
Bardzo często pojawia się na listach, jako to miejsce, do którego w Stornoway koniecznie należy się udać. Wewnątrz czeka na nas wystrój rodem z amerykańskiej jadłodajni oraz bogate menu. Zjeść możemy krewetki, filet z piersi kurczaka albo kilka potraw typowych dla Hebrydów – głównie ryby serwowane na wiele różnych sposobów.
Eleven
Restauracja w Stornoway, która serwuje przegląd dań z wielu zakątków świata. Skosztować tutaj możemy potraw typowo szkockich. Czekają na nas jednak również burgery oraz propozycje inspirowane smakami Azji.
The Machair Kitchen
The Machair Kitchen znajduje się w Talla na Mara – centrum społecznym na południu wyspy. Jest to przyjemna kawiarnia, która serwuje również dania obiadowe. Jak przystało na lokal położony w bezpośredniej bliskości morza, będziemy tu mogli zjeść szeroki wybór ryb i małży.
TOP 3 najlepsze hotele i noclegi na wyspie Lewis and Harris w przystępnej cenie
Sercem wyspy jest i tak niewielkie przecież Stornoway. Noclegi w miasteczku w większości wypadków są o wiele droższe niż te zaszyte na bezdrożach. Jeśli więc chcemy oszczędzić, powinniśmy poszukać lokum poza miejscowością.
Strornoway Bed and Breakfast
B&B w klasycznym, brytyjskim stylu. Znajduje się w błękitnym budynku w pobliżu portu w Stornoway. Pokoje są przytulne, ale wysmakowane. A po noclegu oczywiście czeka na nas śniadanie. Możemy zdecydować się na bufet w stylu europejskim albo odważyć na kompozycję szkocką. W skład tej ostatniej wejdzie black pudding z Hebrydów, kiełbaski, bekon, fasolki oraz oczywiście jajka.
Hebrides Bothy
Dosłownie „Budka z Hebrydów”. Podłużny budynek położony tuż za paskiem lądu łączącym Lewis i Harris. Bothy zdecydowanie kusi swoim wyglądem oraz wnętrzami pięknie wykończonymi w drewnie. Z drzwi wejściowych (które są okrągłe – więc przypominają domek hobbita) będziemy widzieli panoramę pobliskiego morza.
Uig Sands Room
Tutaj turystów przyciągnie przede wszystkim położenie. Pensjonat znajduje się w pobliżu plaży Uig Sands oraz co ważniejsze – kamieni z Callanish. Meble i wyposażenie są niemal zupełnie nowe, a widok z okien olśniewa. Dla niektórych podróżnych dużym zaskoczeniem może okazać się wanna w pokoju (ale spokojnie – oprócz niej otrzymamy też dostęp do łazienki).