Spacerem po George Square w Glasgow: atrakcje, co zobaczyć

Tagi , , , ,

George Square to imponujący plac w centrum Glasgow, który na przełomie lat stał się jedną z największych atrakcji miasta. Jest jednym z wielu placów w mieście, ale z pewnością najbardziej atrakcyjnym i wartym uwagi podczas zwiedzania Glasgow. Jak dostać się na George Square i co można tutaj zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się George Square?

George Square jest głównym placem miejskim w Glasgow, jednym z kilku znajdujących się w mieście. Plac jest zlokalizowany w samym sercu miasta. Jest otoczony przez mnóstwo ważnych dla miasta, zabytkowych budowli. W tym Glasgow City Chambers z pałacowymi komnatami, który stał się siedzibą Rady Miejskiej i wiele pięknych kamienic z przełomu XVIII i XIX wieku.

Jak dojechać?

Granice placu wyznaczają ulice Hannover Street, Queen Street, George Street, Frederick Street oraz Cochrane Street i kilka mniejszych ulic będących ich odnogami. Część okolicznych ulic otrzymała nazwy na cześć rodziny królewskiej. Wejścia na teren George Square początkowo mieściły się od południa i północy, ale obecnie znajdują się w jego rogach. Plac jest ważnym punktem na mapie miasta i każdy z pewnością trafi bez większego trudu. Dotrzeć tu można na pieszo lub korzystając z popularnych autobusów „hop-on hop-off”, które mają przystanki we wszystkich popularnych miejscach w mieście.

Dlaczego warto odwiedzić George Square?

Przez lata plac stał się ważnym miejscem w życiu miasta. Przez cały rok plac jest centralnym punktem wielu popularnych wydarzeń politycznych, sportowych i kulturalnych, od koncertów, przez rozmaite ceremonie, aż po jarmarki świąteczne. Poza tym, że jest miejscem spotkań mieszkańców miasta, jest też atrakcją dla odwiedzających Glasgow.

Historia i ciekawostki

Plac George Square w Glasgow jest jednym z sześciu placów w mieście. Otwarto go w 1781 roku i nazwany na cześć króla Jerzego III. Kultowy plac w Glasgow zmieniał się na przełomie wieków i zyskiwał nowy kształt. Jednakże zawsze był i pozostanie ważnym punktem na mapie miasta. Przed powstaniem placu, tereny, na których się znajduje, były częścią podmokłego obszaru, który z czasem zaadaptowano na tereny mieszkalne. Dziś centrum Glasgow ze swoim popularnym placem często występuje w kinie Hollywood jako zastępca dużych amerykańskich miast, np. miasta Gotham City znanego z filmów o Batmanie.

Zwiedzanie George Square

Wśród zabytków na uwagę zasługuje przede wszystkim zabytkowy budynek będący siedzibą Rady Miejskiej, czyli Glasgow City Chambers. Budowla zaprojektowana przez Williama Younga to okazały gmach z bogato zdobioną fasadą, który jest najbardziej charakterystycznym budynkiem na placu. Został wzniesiony w 1888 roku i reprezentuje architekturę czasów wiktoriańskich. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-17:00. Natomiast wycieczki po jego pałacowych wnętrzach odbywają się codziennie o 10:30 i 14:30. Na uwagę zasługują także inne okoliczne budowle wiktoriańskie, m.in. Bank of Scotland czy General Post Office oraz wspaniały budynek dawnego hotelu Queen’s zbudowanego w połowie XIX wieku. Na początku XX wieku kupionego przez North British Railway i przekształconego w działający do dziś North British Hotel. To właśnie tutaj w 1941 roku miało miejsce spotkanie pomiędzy ówczesnym premierem – Winstonem Churchillem a Harrym Hopkinsem – wysłannikiem prezydenta Roosevelta. Tematem rozmów była kwestia kontynuacji walki Brytyjczyków z nazistami podczas II wojny światowej.

Oprócz prawdziwych pereł architektury na terenie placu można też podziwiać kolekcję rzeźb i pomników. M.in. tych poświęconych słynnym Szkotom, takim jak Robert Burns, James Watt czy Sir Walter Scott i Sir John Moore. Łącznie plac otacza 12 posągów wzniesionych w latach 1837-1875. Spośród nich najbardziej przykuwającym uwagę jest wysoka na 25 metrów kolumna zwieńczona wizerunkiem szkockiego poety Waltera Scotta. Nie sposób nie dostrzec wyróżniającego się na tle zabytkowej zabudowy pomnika stojącego przed Glasgow City Chambers. Monument nazwany George Square War Memorial to pamiątka Glasgow z czasu Wielkiej Wojny, która toczyła się w latach 1914–1918.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki po Belfaście i okolicach

Zima w Liverpoolu, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz