Gotowy plan wycieczki po Belfaście i okolicach

Tagi , , , , ,

Planujesz odwiedzić Belfast – stolicę i największe miasto Irlandii Północnej? Każdy, kto myśli, że Belfast jest mało atrakcyjnym miastem jest w wielkim błędzie. Co warto zobaczyć podczas kilku dni w Belfaście i w okolicy? Jakie atrakcje czekają w tym mieście? W naszym artykule znajdziesz gotowy plan wycieczki po Belfaście i okolicach.

Poniżej znajdziesz propozycję miejsc, które warto zobaczyć podczas zwiedzania Belfastu. Opisany przez nas plan podróży jest jedynie sugestią, abyś mógł sam zorganizować swój czas. To od Ciebie wyłącznie zależy czy zwiedzisz wszystkie te atrakcje w danym dniu, czy zaplanujesz coś innego.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gotowy plan wycieczki po Belfaście i okolicach: Dzień 1: Historyczne atrakcje Belfastu

Burzliwa historia Belfastu i Irlandii Północnej została dobrze udokumentowana, więc warto jeden dzień w Belfaście poświęcić na poznanie jego historii.

Belfast City Hall

Belfast City Hall znajduje się w centrum Belfastu przy Donegall Square. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie tego imponującego budynku jest bezpłatna wycieczka z przewodnikiem, która oferuje poznanie historii, architektury oraz znaczenia kulturowego ratusza. Podczas wycieczki zobaczysz różne pomieszczenia, w tym imponującą Wielką Salę, Salę Rady oraz elegancką Recepcję. Przewodnik opowiada o historii miasta, roli ratusza w samorządzie lokalnym oraz różnych wydarzeniach i uroczystościach, które organizowane są tutaj przez cały rok.

Crumlin Road Gaol

W każdym większym mieście w Irlandii Północnej znajduje się zabytkowe więzienie. W Belfaście warto udać się do Crumlin Road Gaol. Więzienie działało przez ponad 150 lat i było miejscem wielu ważnych wydarzeń w burzliwej historii Irlandii Północnej. Odwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po więzieniu, która obejmuje stare cele i komorę egzekucyjną. Podczas zwiedzania dowiedziesz się także o historii więzienia i życiu więźniów, którzy byli tam przetrzymywani.

Wycieczka po Parlamencie

Jeśli interesujesz się polityką i historią, zwiedzanie budynku Parlamentu Irlandii Północnej powinno się znaleźć na Twojej liście atrakcji. Znajdujący się w Stormont Estate na obrzeżach Belfastu budynek jest siedzibą Zgromadzenia Irlandii Północnej oraz Biura Pierwszego Ministra i Wiceministra. Podczas zwiedzania poznasz historię budynku i rolę, jaką odgrywa on w życiu politycznym oraz kulturalnym Irlandii Północnej. Warto zwiedzić także imponującą Izbę Senatu i Salę Zgromadzeń, gdzie politycy debatują i podejmują decyzje. Na uwagę zasługują także piękne dzieła sztuki zdobiące budynek.

Wizyta w pubie

Dzień pierwszy w Belfaście warto spędzić w jednym z wielu pubów. Żadna wizyta w tym mieście nie byłaby kompletna bez wizyty w pubie. Bittles Bar położony w pobliżu Victoria Square to jeden z najlepszych pubów w Belfaście. Wewnątrz znajdują się obrazy przedstawiające znane postacie z lokalnej historii. Jest to jeden z wielu klimatycznych pubów, które warto odwiedzić podczas podróży po Belfaście. Z pewnością znajdziesz tam sympatyczną obsługę, przytulną atmosferę i kufel doskonałego Guinnessa.

Gotowy plan wycieczki po Belfaście i okolicach: Dzień 2: Targ, najpiękniejsze place i Titanic w Belfaście

Drugi dzień pobytu w Belfaście, spędź na zwiedzaniu klasycznych atrakcji turystycznych tego miasta.

Titanic Belfast

Titanic Belfast jest to jedna z głównych atrakcji w Belfaście. Imponujący budynek w kształcie góry lodowej znajduje się w miejscu, w którym zbudowano ten znany transatlantyk. Muzeum prezentuje pierwsze projekty i koncepcje budowy statku, budowę, uruchomienie i ostatecznie pokazuje miejsce spoczynku na dnie oceanu. Podczas zwiedzania możesz wejść także do odtworzonych kabin i łodzi ratunkowych. Jest to jedno z tych muzeów, w których nieustannie jesteś pod wrażeniem tego, jak wiele można było stworzyć przy tak niewielkim nakładzie.

Targ św. Jerzego – St. George’s Market

St. George’s Market to jedna z najstarszych i najpopularniejszych atrakcji w Belfaście. Ten zabytkowy kryty targ wpisuje się w historię miasta od XIX wieku. Podczas spaceru możesz znaleźć wszystko, od świeżych produktów i owoców morza po ręcznie robione rękodzieło oraz pamiątki. Znajduje się tu również strefa gastronomiczna, w której odwiedzający mogą skosztować wielu dań kuchni lokalnej i międzynarodowej, dzięki czemu jest to doskonały przystanek na posiłek.

Victoria Square Dome

Victoria Square Dome to nowoczesny punkt orientacyjny, który dominuje w panoramie Belfastu. Ta szklana kopuła jest częścią centrum handlowego Victoria Square i jest to bezpłatna atrakcja w Belfaście. Wjedź windą na szczyt kopuły, aby podziwiać panoramiczne widoki na Belfast i okolicę.

C.S. Lewis Square

C.S. Lewis Square to przestrzeń publiczna poświęcona życiu i twórczości słynnego pisarza i teologa. Plac znajduje się we wschodnim Belfaście i znajdziesz w nim wiele instalacji, które celebrują najsłynniejsze dzieła Lewisa, w tym „Opowieści z Narnii”. Na terenie parku znajdują się także ogrody i rzeźby, w tym naturalnej wielkości wizerunek lwa Aslana.

Gotowy plan wycieczki po Belfaście i okolicach: Dzień 3: Wybrzeże Causeway 

Jeśli chcesz odpocząć nieco od zgiełku dużego miasta, trzeci dzień pobytu w Belfaście spędź na odkrywaniu atrakcji znajdujących się na Wybrzeżu Causeway. 

Grobla Olbrzyma – Giant’s Causeway

Grobla Olbrzyma – Giant’s Causeway to zbiór sześciokątnych bazaltowych kolumn różnej wielkości, które tworzą legendarną ścieżkę prowadzącą do wybrzeża Atlantyku. Jest to miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale o dziwo nie jest zbyt oblegane przez turystów (w każdym razie nie przez cały czas). Zwiedzanie samej grobli jest w rzeczywistości bezpłatne, jeśli nie zaparkujesz w centrum dla zwiedzających. Przy Grobli Olbrzyma znajduje się wiele krótszych i dłuższych szlaków pieszych, więc można tu z łatwością spędzić kilka godzin, zwłaszcza jeśli lubisz wędrować i podziwiać spektakularne widoki. Nie ograniczaj się tylko do robienia selfie. Usiądź na jednym z kamieni z dala od tłumu i poświęć chwilę, aby podziwiać malowniczą okolicę. 

Dark Hedges

Dark Hedges to kolejny popularny cel jednodniowych wycieczek z Belfastu. Ta piękna aleja buków stała się sławna w ostatnich latach ze względu na jej pojawienie się w kultowym serialu telewizyjnym „Gra o Tron”. Wybierz się na spokojny spacer wzdłuż alei, podziwiając oszałamiające naturalne łuki utworzone przez splecione gałęzie. Dark Hedges pięknie prezentuje się o każdej porze roku.

Zamek Dunluce

Zamek Dunluce to średniowieczne ruiny położone na skraju klifu, z którego można podziwiać widok na Ocean Atlantycki. To zabytkowe miejsce oferuje widoki na wybrzeże i okolicę, a także wgląd w bogatą historię Irlandii Północnej. Podczas zwiedzania ruin zamku możesz poznać jego barwną przeszłość, która obejmuje oblężenia, bitwy oraz legendy o duchach i przemytnikach.

Destylarnia Bushmills

Bushmills jest jedną z najstarszych destylarni whiskey w Irlandii i znajduje się w miejscowości Bushmills, na południe od Grobli Olbrzyma. Destylarnia produkuje swoją słynną irlandzką whiskey od ponad 400 lat, stosując tradycyjne metody przekazywane przez pokolenia mistrzów destylacji.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki po Edynburgu: najlepsze atrakcje i miejsca do odwiedzenia

Spacerem po George Square w Glasgow: atrakcje, co zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz