Northern Quarter – kutlowa dzielnica Manchesteru

Tagi , , , ,

Northern Quarter to jedna z najmodniejszych i najbardziej popularnych części Manchesteru. Kultowa dzielnica jest skupiskiem klimatycznych barów, modnych restauracji, a także ciekawych sklepów, a jej ulice pełne barwnej sztuki ulicznej. Co warto zobaczyć i jakie miejsca odwiedzić podczas spaceru kolorowymi ulicami tej kolorowej dzielnicy?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Northern Quarter – najmodniejsza dzielnica w Manchesterze

Northern Quarter to nazwa dzielnicy, która jest położona w samym sercu Manchesteru. Znajduje się w północnej części centrum miasta, pomiędzy Piccadilly i Ancoats. Granice dzielnicy wyznaczają ulice Victoria, Great Ancoats i High Street. Dzielnica Northern Quarter wyróżnia się ciekawą architekturą, w której dominują kamienice i budynki z cegły w stylu industrialnym.

Okolica, która przed laty była szarą, niezbyt atrakcyjną częścią miasta, zaczęła rozkwitać w czasie rewolucji przemysłowej, stając się ośrodkiem przemysłu. Jednak po I Wojnie Światowej opustoszała i dopiero w latach 90. przybrała swój obecny kształt. Obecnie Northern Quarter jest jedną z najmodniejszych i najbardziej charakterystycznych zakątków Manchesteru. A większość pustych budynków przekształcono w restauracje, bary, apartamenty, a także lokale usługowe. Poza zakupami i zwiedzaniem barów czy restauracji jest tu mnóstwo rzeczy do zobaczenia i zrobienia. To miejsce alternatywne, ale z pewnością zachwyci. Nie tylko miłośników street artu, bohemy i sztuki alternatywnej, ale też wszystkich ceniących sobie klimatyczne miejsca przesiąknięte historią.

Northern Quarter – zagłębie sztuki ulicznej

Spacerując ulicami Northern Quarter w Manchesterze, niemal na każdym kroku można podziwiać barwne murale, które zdobią ściany kamienic i mury. Tutejsze murale to prawdziwe, wielkoformatowe dzieła sztuki całkowicie inne niż typowe, uliczne graffiti zdobiące wiele miast.

Jednym z miejsc, gdzie murale wręcz zalewają przestrzeń jest Manchester Northern Quarter Graffiti Street (79 Carpenters Ln, Manchester). To rodzaj skansenu, z opuszczonymi budynkami, których ściany są zapełnione co do centymetra barwnymi malowidłami. Okolica jest nieco zaniedbana, ale wyjątkowo kolorowa i warta odwiedzenia. Drugim miejscem godnym uwagi jest NQ Mural (100 High St, Manchester). Jest to punkt widokowy, z którego można podziwiać przestrzeń pełną zmieniających się sezonowo murali.

Atrakcje dzielnicy

Dzielnica Northern Quarter to miejsce tętniące życiem o każdej porze. Poza licznymi przykładami kolorowej sztuki ulicznej, na ulicach Northern Quarter znajdują się dziesiątki modnych lokali. Wsród nich są kawiarnie, restauracje, bary i puby, a także kluby muzyczne, w których regularnie koncertują zespoły niezależne i uznane sławy. Pomiędzy nimi można natrafić na butiki i sklepy z płytami, pracownie artystów oraz sklepy w stylu vintage i klimatyczne second-handy. Poniżej lista kilku najpopularniejszych miejsc, do których warto wstąpić podczas przechadzania się po Northern Quarter.

  • Afflecks Palace (52 Church St, Manchester) – czteropiętrowy dom handlowy stojący na skrzyżowaniu ulic na skrzyżowaniu Church Street, Tib Street, Dale Street i Oldham Street. Dawniej siedziba fabryki sukienniczej, a dziś targowisko pełne straganów, butików, a także małych sklepików.
  • Manchester Craft & Design Centre (17 Oak St, Manchester) – odrestaurowany, wiktoriański budynek z XIX wieku, w którym dawniej mieścił się targ rybny. Dziś znajduje się centrum sztuki z pracowniami artystów oraz skupisko stoisk oferujących m.in. rozmaite wyroby rękodzielnicze i dzieła sztuki.
  • The Printworks (27 Withy Grove, Manchester) – modny kompleks z restauracjami, barami a także kinem z jednym z największych ekranów IMAX w całej Europie.
  • Manchester Cathedral (Victoria Street, Manchester) – Imponująca, gotycka katedra, której zabytkowe, 600-letnie wnętrza są sceną dla koncertów muzycznych.
  • Oldham Street – raj dla melomanów, czyli ulica pełna sklepów z winylami (Piccadilly Records, Eastern Bloc i Vinyl Exchange), wśród których można znaleźć prawdziwe perełki.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Croke Park w Dublinie – wszystkie potrzebne informacje dla odwiedzających

Wycieczka do Belfastu – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz