Croke Park w Dublinie – wszystkie potrzebne informacje dla odwiedzających

Tagi , , , ,

Dublin to największa i najdynamiczniej rozwijającą się metropolia w Irlandii. Miasto to pełni rolę oficjalnej stolicy kraju i na co dzień zamieszkiwana jest przez pół miliona mieszkańców. Dublin jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, naukowym, a także turystycznym. Jeśli planujesz spędzić tam swoje wakacje, to koniecznie udaj się do Croke Park. Co musisz o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Croke Park?

Croke Park w Dublinie znajduje się nieco poza ścisłym centrum miasta w dzielnicy Drumcondra. Dokładniej mówiąc, stadion ten zlokalizowany jest przy ulicy Jone’s Road. Z uwagi na tak dogodną lokalizację, dojazd do parku jest wyjątkowo prosty.

Jak dojechać do Croke Park?

Zgodnie z tym, co zostało wspominane, Croke Park znajduje się nieco dalej od centrum. Dojazd do niego jest możliwy na wiele sposobów. Przede wszystkim możesz zdecydować się na najwygodniejsze, aczkolwiek najdroższe rozwiązanie, jakim sa taksówki. Do stadionu możesz dojechać także samochodem. Umożliwią Ci to drogi R101 oraz R131 – Croke Park znajduje się dokładnie pomiędzy nimi. Możliwy jest także dojazd transportem publicznym. Najbliższym przystankiem jest Clonliffe Avenue. Przystanek ten zlokalizowany jest około 200 metrów od arku

Historia i ciekawostki

Croke Park to jeden z najważniejszych pod względem historycznych obiektów sportowych w mieście. Uważa się go za swoistą kolebkę sportów gaelickich w całej Irlandii. Do tej pory odbywają się na nim zawody All-Ireland Senior Football Championship w futbolu gaelickim, a także mistrzostwa w dyscyplinie jaką jest hurling. Stadion ma w sobie również ogromną wartość historyczną. Jego budowa rozpoczęła się już w 1884 roku, a zakończyła się dopiero w 1913 roku. Oczywiście obecny wygląd parku to efekt wielokrotnych renowacji oraz licznych przebudowań, aczkolwiek udało się w poszczególnych fragmentach konstrukcji zachować ich pierwotny wydźwięk. Stadion, był także świadkiem „krwawej niedzieli”, czyli akcji odwetowej rządu brytyjskiego, który otoczył konstrukcję i zabił około 11 cywilów.

Zwiedzanie Croke Park

Zwiedzanie stadionu Croce Park w Dublinie powinieneś rozpocząć od wejścia na jego murawę. To właśnie z jej poziomu będziesz mógł dostrzec ogrom całej konstrukcji, a także przyjrzeć się bliżej trybunom. Oczywiście nie możesz pominąć wejścia na miejsca dla widzów, a także zwiedzania samej szatni zawodników futbolu gaelickiego. Jest to jedna z największych atrakcji całej wycieczki po Croke Park.

Dlaczego warto odwiedzić Croke Park?

Stadion to miejsce, które powinien znać każdy miłośnik sportu – niezależnie od tego, czy interesujesz się rozgrywkami gaelickimi czy każdymi innymi. Jest to miejsce, na którym pisała się historia futbolu rodem z Irlandii. Jest to wyjątkowy stadion, który jest jednym z najlepszych symboli sportowych w Dublinie, a być może nawet i w całej Irlandii. Z pewnością podczas zwiedzania stolicy Zielonej Wyspy, nie możesz go przegapić.

Godziny otwarcia

Stadion jest otwarty dla zwiedzających każdego dnia. Obowiązują stałe godziny otwarcia stadionu od poniedziałku do niedzieli. Możesz się tam udać od 9:00 do godziny 17:00. Pamiętaj, że ostatnie wejście jest możliwe na 30 minut przed zamknięciem obiektu. W momencie, kiedy rozgrywają się tam wydarzenia sportowe, nie jest możliwe zwiedzanie stadionu. W takim wypadku, możesz wcielić się w rolę kibica.

Bilety

Ceny biletów do Croce Park wynoszą odpowiednio 14 euro dla osoby dorosłej, a także nieco mniej dla uczniów i studentów. Najmłodsi turyści, którzy nie ukończyli jeszcze 3 roku życia mogą odwiedzić Croke Park całkowicie za darmo. Aktualne ceny biletów możesz sprawdzić bezpośrednio na oficjalnej stronie Croke Park i tam również możesz dokonać ich rezerwacji. Robią to w formie elektronicznej unikniesz czekania w długich kolejkach przy kasach stacjonarnych.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Co kupić w Bradford i jakie pamiątki przywieźć?

Northern Quarter – kutlowa dzielnica Manchesteru

Następny

Dodaj komentarz