Muzeum Wikingów w Dublinie

Tagi , , , ,

Muzeum Wikingów w Dublinie to nietuzinkowe miejsce na mapie stolicy Irlandii, umożliwiające poznanie wyjątkowej kultury materialnej lokalnych, średniowiecznych mieszkańców tej części wyspy. W tym artykule przedstawimy informacje dotyczące lokalizacji muzeum, najlepszych sposobów dotarcia do niego, historii tego fascynującego miejsca oraz kluczowe informacje dotyczące dostępnych atrakcji, godzin otwarcia i cen biletów. Odkryj Dublinię – magiczne muzeum, które przeniesie Cię w odległe czasy wikingów, wypełnione ich niezwykłym dziedzictwem kulturowym.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Muzeum Wikingów w Dublinie?

Dublinia zlokalizowana jest na południe od rzeki Liffey, między Wood Quay a Usher’s Quay.

Dokładny adres muzeum: St Michaels Hill Christ Church, Dublin 8

Jak dojechać?

Z głównej ulicy w Dublinie, położonej w centralnej części miasta – O’Connell Street, można dostać się do muzeum w dwadzieścia minut idąc pieszo (dystans: półtora kilometra). Dojedziemy tam również autobusami linii 13 i 123 firmy Dublin Bus w nieco ponad kwadrans. Podróż samochodem powinna zająć mniej więcej tyle samo czasu. 

Historia i ciekawostki

Muzeum Wikingów w Dublinie, znane również jako Dublinia. To fascynujące miejsce, które przenosi odwiedzających w świat skandynawskich wojowników, handlarzy i osadników. 

Historia budynku w którym mieści się muzeum sięga XIX wieku. Wtedy to bowiem George Edmund Street podjął się stworzenia projektu budynku znanego jako Synod Hall. Warto jednocześnie zauważyć, że w latach siedemdziesiątych XIX wieku Street był także odpowiedzialny za renowację słynnej Katedry Kościoła Chrystusowego. A to tylko podkreśla jego znaczenie jako postaci związanej z dziedzictwem kulturowym Dublinu.

Wnętrze Synod Hall składa się z dwukondygnacyjnej przestrzeni wystawienniczej z licznymi przejściami i korytarzami, stanowiącymi dzisiaj przestrzeń wystawienniczą. Dublinia została otwarta dla zwiedzających w 1993 roku i od tego czasu cieszy się rosnącą popularnością wśród entuzjastów żywej historii.

Zwiedzanie Muzeum Wikingów

Podczas zwiedzania Dublinii warto zwrócić uwagę na liczne atrakcje i eksponaty, które przenoszą odwiedzających do czasów wikingów. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów muzeum jest obecność wybitnych specjalistów od okresu średniowiecza, ubranych w tradycyjne stroje. Którzy z pasją opowiadają o ówczesnej medycynie, uzbrojeniu, narzędziach rzemieślniczych i innych elementach życia codziennego tutejszych wikingów. To interaktywne podejście pozwala turystom w pełni zanurzyć się w realiach tamtejszych mieszkańców.

Muzeum Wikingów w Dublinie gromadzi również bogatą kolekcję artefaktów z epoki wikingów oraz szczątki szkieletowe średniowiecznych mieszkańców okolic. Warto zobaczyć obecne na wystawie przedmioty codziennego użytku, broń, ozdoby i inne przedmioty, które ilustrują różnorodność życia w tamtych czasach.

Jednak to, co może być najbardziej ekscytujące, to możliwość uczestniczenia w rekonstrukcjach historycznych. Odwiedzający mają szansę wejść do odtworzonego domu wikingów, usiąść przy ognisku czy przymierzyć średniowieczne ubrania. Dublinia organizuje także średniowieczny jarmark, gdzie można doświadczyć wyjątkowej atmosfery w towarzystwie handlu i rzemiosła tamtego okresu.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Wikingów w Dublinie?

Oprócz wymienionych atrakcji związanych z odkrywaniem eksponatów na wystawach muzealnych, dostępnością do wybitnych specjalistów, dzielących się swoją obszerną wiedzą na temat życia, zwyczajów i umiejętności wikingów czy interaktywnych doświadczeń w zrekonstruowanej przestrzeni średniowiecznej można tutaj między innymi odwiedzić sklep z pamiątkami oraz kawiarnię. Regularnie w tym miejscu odbywają się także różnego rodzaju uroczystości.

Godziny otwarcia

Muzeum jest otwarte codziennie od godziny dziesiątej do siedemnastej (ostatnie wejście o szesnastej).

Bilety

Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi piętnaście euro. Trzynaście i pół euro płacą z kolei seniorzy, studenci oraz uczniowie powyżej dwunastego roku życia. Dzieci od trzeciego do dwunastego roku życia płacą połowę ceny biletów dorosłych, a poniżej trzeciego roku życia mają bezpłatny wstęp. Dostępne są tutaj również pakiety rodzinne dla dwóch dorosłych i dwojga dzieci za 38 euro oraz jednej osoby dorosłej i dwojga dzieci za 25 euro.

Autor: Michał Jakoniuk

Poprzedni

Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church) w Dublinie, bilety

Co kupić w Manchesterze i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz