Zwiedzanie Pałacu Buckingham w Londynie, bilety

Tagi , , , ,

Pałac Buckingham to oficjalna londyńska rezydencja króla i siedziba administracyjna brytyjskiej monarchii. Jest on także jedną z 10 najciekawszych atrakcji  w Londynie. Odwiedzający mogą obejrzeć zmianę warty, zwiedzić State Rooms, Royal Mews, wystawy sztuki lub po prostu podziwiać widoki na Pałac Buckingham i pomnik królowej Wiktorii z sąsiedniego Green Parku. Co warto wiedzieć przed wizytą w Pałacu? Ile kosztują i gdzie kupić bilety wstępu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia i opis Pałacu Buckingham w Londynie

Budowa Pałacu rozpoczęła się w 1703 roku natomiast zakończyła w 1705 roku. Historia rodziny królewskiej w tej posiadłości sięga 1761 roku, kiedy to Jerzy III kupił Buckingham House dla swojej żony królowej Charlotty. Pałac Buckingham służy jako oficjalna londyńska rezydencja brytyjskich władców od 1837 roku, kiedy to królowa Wiktoria uczyniła go swoim domem.

Gdzie znajduje się Pałac Buckingham w Londynie?

Pałac Buckingham znajduje się na skrzyżowaniu ulic The Mall, Constitution Hill i Spur Road przy Birdcage Walk, w dzielnicy Westminster w centrum Londynu. Pałac otaczają ogrody i tereny zielone z trzech stron. St. James’s Park znajduje się po stronie wschodniej, natomiast Green Park po stronie północnej. Królewskie ogrody rozciągają się za pałacem w kierunku zachodnim. W promieniu około 2 km od pałacu znajduje się wiele londyńskich atrakcji turystycznych, w tym Opactwo Westminsterskie, Trafalgar Square oraz Churchill War Rooms. Dokładny adres Pałacu  to London SW1A 1AA. 

Co znajduje się w Pałacu?

Pałac posiada 775 pokoi, w tym 240 sypialni królewskich, gościnnych i dla personelu, 92 biura, 78 łazienek oraz 19 pokoi państwowych. Pokoje państwowe wewnątrz Pałacu Buckingham są otwarte dla zwiedzających przez 10 tygodni każdego lata oraz w wybranych terminach zimą oraz wiosną. Prywatnych apartamentów króla nie można zwiedzać.

Kiedy król jest w Pałacu?

Jest mało prawdopodobne, abyś zobaczył obecnego króla podczas wizyty w Pałacu Buckingham. Wycieczki po State Room odbywają się, gdy król nie przebywa w Pałacu. Kiedy król jest w Pałacu, wywieszana jest flaga – Royal Standard, która powiewa z masztu na szczycie pałacu. Jeśli Twoja wizyta w Londynie zbiega się w czasie z królewskim ślubem lub specjalnym wydarzeniem o znaczeniu krajowym, możesz zobaczyć króla na balkonie Pałacu Buckingham, gdzie on i członkowie rodziny królewskiej zbierają się, aby pomachać do tłumów.

Pałac Buckingham zmiana warty

Zmiana warty to ceremonia, podczas której Gwardia Królewska, ubrana w szkarłatne mundury i czapki z niedźwiedziej skóry, przekazuje odpowiedzialność za ochronę Pałacu. Gwardziści – Foot Guards to doskonale wyszkoleni żołnierze piechoty. Ceremonia, którą można oglądać bezpłatnie, odbywa się na dziedzińcu Pałacu Buckingham. Formowanie gwardii w ramach przygotowań do ceremonii rozpoczyna się około godziny 10:30, kiedy to Stara Gwardia Pałacu Buckingham ustawia się w szeregu do inspekcji. Stara Gwardia St. James rozpoczyna marsz w dół The Mall, natomiast Nowa Gwardia formuje się na placu defilad w Wellington Barracks. Strażnicy i zespoły zaczynają przybywać do Pałacu Buckingham o 10:45. Faktyczne przekazanie, kiedy Nowa Gwardia wchodzi na dziedziniec przez Bramę Północną i otrzymuje Klucze Pałacowe, następuje punktualnie o 11:00.

Następnie odbywa się przemarsz Starej i Nowej Gwardii. Ceremonia trwa około 45 minut. Akompaniament muzyczny zapewnia orkiestra pułkowa lub korpus perkusyjny.Zmiana warty cieszy się dużą popularnością. Zaleca się przybycie przed godziną 10:15, aby uzyskać dobre miejsce do oglądania. Balustrady Pałacu Buckingham są dobrym miejscem, aby podziwiać tę wyjątkową ceremonię. Dodatkowo z balustrad jest doskonała widoczność całej ceremonii na dziedzińcu, ale trzeba przybyć bardzo wcześnie, aby się tu znaleźć. Warto wiedzieć, że zmiana warty odbywa się kilka razy w tygodniu i nie jest zaplanowana codziennie.

Najbliższe stacje metra

Londyński system metra, znany jako London Underground lub Tube ( nazywany przez mieszkańców) jest szybki i wydajny. Najbliższe przystanki metra do Pałacu to Victoria, St. James’s Park, Green Park oraz Hyde Park Corner.Ze stacji Victoria można dojść do Pałacu w 11 minut, ze stacji Green Park i St. James’s Park w 8 minut, natomiast ze stacji Hyde Park Corner w 12 minut.

Jak dojechać do Pałacu Buckingham w Londynie?

Do Pałacu można bez problemu dojechać metrem, pociągiem lub autobusem. National Rail System to sieć pociągów pasażerskich łącząca Londyn z resztą kraju. Możesz skorzystać z tego systemu, aby dostać się do Pałacu Buckingham, jeśli przyjeżdżasz spoza Londynu. Stacje kolejowe London Victoria oraz Charing Cross Station znajdują się najbliżej Pałacu Buckingham. Z kolei, autobusy linii 11, 211, C1 oraz C10 zatrzymują się przy Buckingham Palace Road. Dworzec autobusowy Victoria znajduje się 10 minut spacerem od pałacu.

Ile czasu trwa zwiedzanie Pałacu?

Wszystko zależy od wybranej opcji zwiedzania. Zazwyczaj jednak wycieczki trwają około 2,5 h. 

Ogrody Pałacu Buckingham

Na powierzchni 16-hektarów znajdują się Ogrody Pałacu, z czego ponad 150 m2 zajmuje rabata zielna, altana oraz ogród różany. Oprócz tego w Ogrodach znajduje się pałacowy kort tenisowy, na którym w latach 30. grali król Jerzy VI oraz Fred Perry. Jednak Ogrody Pałacu Buckingham są najbardziej znane jako miejsce przyjęć ogrodowych królowej Elżbiety II.

Wystawy w Pałacu

The Queen’s Gallery to publiczna galeria sztuki, w której prezentowane są wystawy z kolekcji królewskiej, obejmujące obrazy znanych mistrzów, rzadkie meble oraz zdjęcia. Galeria Królowej jest otwarta przez cały rok.

Czy warto odwiedzić Pałac Buckingham?

Pałac Buckingham jest jedną z głównych atrakcji Londynu. Dlatego też, miejsce to znajduje się w czołówce atrakcji, które warto zobaczyć w tym mieście. Jeśli chcesz zwiedzić Pałac to lato jest najlepszym czasem na wizytę. Chociaż State Rooms w Pałacu Buckingham są otwarte dla zwiedzających w także zimą i wiosną to głównym okresem zwiedzania jest lato. Lato także oferuje najlepszą pogodę do podziwiania zmiany warty. Oczywiście lato to również najbardziej ruchliwy sezon turystyczny. Royal Mews można zwiedzać od lutego do listopada. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się od kwietnia do października. Wewnątrz znajdują się zabytkowe powozy, stajnia koni i liberie noszone przez królewskich jeźdźców. Należy pamiętać, że Royal Mews jest częścią Pałacu Królewskiego i czasami miejsce to nie jest dostępne dla odwiedzających.

Godziny otwarcia

Pałac Buckingham w Londynie można zwiedzać przez 5 dni w tygodniu z wyłączeniem wtorku i środy. W pozostałe dni Pałac można zwiedzać w godzinach 09:30-19:30.

Bilety do Pałacu, ile kosztuje wejście?

Ceny biletów wstępu o Pałacu Buckingham są zróżnicowane. Polecamy skorzystać z zakupu biletów online na stronie: https://www.tiqets.com/pl/palac-buckingham-bilety-l146220/. Przykładowo ceny za zwiedzanie Królewskich Komnat zaczynają się od 150,00 zł/osoba, natomiast Galerii Królowej od 79,00 zł/osoba.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie Tower Bridge w Londynie, bilety, ciekawostki, historia

London Eye (Londyńskie Oko) – jak dojechać, bilety, cena

Następny

Dodaj komentarz