John Rylands Research Institute and Library – zabytkowa biblioteka w sercu Manchesteru

Tagi , , , , ,

Okazała bryła, zabytkowa fasada w neogotyckim stylu oraz imponujące wnętrze przypominające scenografię z filmów o Harrym Potterze – tak w kilku słowach można opisać gmach budynku należącego do John Rylands Research Institute and Library w Manchesterze. Co kryje się we wnętrzach wiekowej budowli i jaka jest jej historia?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia budynku John Rylands Research Institute and Library w Manchesterze

Zabytkowy budynek John Rylands Research Institute and Library znajduje się w północnej Anglii i stoi w samym centrum Manchesteru, tuż przy drodze Deansgate przecinającej centrum miasta (150 Deansgate, Manchester). Budowla od ponad wieku pełni funkcję biblioteki, która obecnie jest uznawana za jedną z najwspanialszych bibliotek na świecie.

Biblioteka mieści się wewnątrz jednego z najwspanialszych neogotyckich budynków w Europie. Została założona przez Enriquetę Rylands jako upamiętnienie jej zmarłego w 1888 roku męża Johna Rylandsa. Za projekt budowli odpowiada architekt Basil Champneys, prace przy budowie trwały dekadę. Natomiast w 1900 roku biblioteka została po raz pierwszy otwarta dla czytelników. DO najciekawszych egzemplarzy wśród bibliotecznych zbiorów zalicza się m.in. kolekcja książek zgromadzonych przez hrabiego Spencera oraz zbiór rękopisów hrabiego Crawforda.

Od 1972 roku biblioteka jest częścią Uniwersytetu w Manchesterze, a w 2013 roku stała się siedzibą Instytutu Badawczego im. Johna Rylandsa, a w 2021 roku biblioteką. Na co dzień biblioteczne sale służą do badań z dziedziny nauk humanistycznych i ścisłych, wykorzystując do tego bogate zbiory specjalne. Biblioteka jest dostępna zarówno dla studentów, jak i dla gości.

John Rylands Research Institute and Library – zwiedzanie

Budynek John Rylands Research Institute and Library zachwyca wspaniałą, neogotycką fasadą i bogatym wnętrzem przywołującym skojarzenia z filmami o Harrym Potterze. Za surowymi, zabytkowymi ścianami kryje się bogato zdobione i na pierwszy rzut oka surowe wnętrze z długimi korytarzami, wysokimi sklepieniami, schodami z kamiennymi balustradami i oczywiście tysiącami półek zapełnionych książkami. Atmosferę podkreślają kolorowe witraże w oknach, przez które sączy się delikatne, ciepłe światło nadające wnętrzu tajemniczego charakteru.

No wielbicieli architektury czekają tu prawdziwe smaczki, w postaci zabytkowych sal bibliotecznych. Do najciekawszych pomieszczeń John Rylands Research Institute and Library należą:

  • The Historic Reading Room, czyli zabytkowa czytelnia z wnękami zaprojektowanymi do samotnego studiowania ksiąg;
  •  Rylands Gallery, czyli sala ze zbiorami specjalnymi, w której prezentowane są rękopisy, mapy i archiwa, mapy oraz dzieła sztuki i przedmioty użytkowe sprzed lat;
  • Crawford Room – dawniej sala z kolekcją rękopisów hrabiego Crawforda, a dziś zbiór rzadkich książek, a także rzeźb;
  • Spencer Room – dziś zbiór rzadkich książek, a kiedyś sala poświęcona hrabiemu Spencerowi (jednemu z przodków księżnej Walii);
  • Historic Entrance Hall and Main Staircase, czyli wisienka na torcie – główny hall budynku z zabytkową klatką schodową i schodami w wiktoriańskim stylu, które prowadzą do historycznej czytelni.

Biblioteka zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na wspaniały budynek i zabytkowe wnętrza. W środku znajduje się jedna z najlepszych na świecie kolekcji rzadkich książek, rękopisów oraz archiwów.

Godziny otwarcia

Biblioteka jest czynna od poniedziałku do soboty. Od poniedziałku do środy oraz w piątki i soboty w godzinach 10:00-17:00 oraz w czwartki od 10:00 do 19:00. Na co dzień wejście jest całkowicie bezpłatne. Jednakże w przypadku zbyt wielu odwiedzających konieczne może się okazać ustawienie w kolejce przed wejściem. Dostęp do materiałów w Czytelni Zbiorów Specjalnych wymaga wcześniejszej rezerwacji. Wejście jest możliwe jedynie przez 4 dni w tygodniu – od środy do soboty, w godzinach od 10:00 do 17:00.

Jak dotrzeć do biblioteki?

Najprostszym sposobem na dotarcie do biblioteki, jest skorzystanie z bezpłatnych busów kursujących z dworców w centrum. Na przykład nr 1 ze stacji Piccadilly i Oxford Road a także nr 2 ze stacji Victoria. Drugą opcją jest komunikacja miejska:

  • pociągi (najbliższe stacje: Piccadilly, Victoria, Oxford Road, Deansgate i Salford Central),
  • tramwaje Metrolink (najbliższy przystanek St Peter’s Square)
  • autobusy (najbliższe przystanki: Deansgate i John Dalton Street).
  • alternatywą może być taksówka, spacer albo przejażdżka rowerem.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Manchester Museum, zwiedzanie, co zobaczyć, atrakcje, bilety

Zima w Bradford – Pogoda i temperatury, na które należy się przygotować.

Następny

Dodaj komentarz