Murale polityczne w Belfaście, zwiedzanie, historia

Tagi , , , ,

Jeśli widziałeś murale polityczne w Belfaście wiesz, że żadne miasto nie ma tak barwnego charakteru jak to. I choć polityczne przesłania na muralach w Belfaście są głęboko zakorzenione, są to również często (nie zawsze!) dzieła sztuki, które są unikalne dla stolicy Irlandii Północnej. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej niektórym z najbardziej znanych murali zarówno z republikańskich, jak i lojalistycznych obszarów Belfastu. Odkryjesz również historię, która się za nimi kryje i dowiesz się, jak możesz je zobaczyć podczas wycieczki w Belfaście. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Murale polityczne w Belfaście i historia z nimi związana

Chociaż Belfast jest obecnie tętniącym życiem i w dużej mierze spokojnym miastem, to posiada burzliwą historię. Od końca lat siedemdziesiątych (a zwłaszcza po śmierci Bobby’ego Sandsa w 1981 roku) mieszkańcy Belfastu zaczęli wyrażać siebie w bardziej kreatywny sposób. Murale są wizualnym sposobem okazywania dumy oraz przekazywania wiadomości, które odzwierciedlają wartości mieszkańców Belfastu. 

Mural Bobby’ego Sandsa

Jest to prawdopodobnie najsłynniejszy mural w Belfaście. Mural przedstawia uśmiechnięty portret przywódcy IRA  – Bobby’ego Sandsa, który zmarł w więzieniu podczas strajku głodowego w 1981 roku.

Mural Jamesa Connolly’ego

Grafiti przy Rockmount St 5 przedstawia Jamesa Connolly’ego, wybitnego przywódcę Powstania Wielkanocnego w Dublinie w 1916 roku. Siedzi on na ławce w „towarzystwie” książek i gazet. James Connolly (1868 – 1916) był irlandzkim i szkockim przywódcą socjalistycznym. Choć był dumny ze swojego irlandzkiego pochodzenia, odegrał również rolę w szkockiej i amerykańskiej polityce. Został rozstrzelany przez brytyjski pluton egzekucyjny po zaangażowaniu w Powstanie Wielkanocne w 1916 roku.

Mural Fredericka Douglassa

Grafiti Fredericka Douglassa, kultowego czarnoskórego amerykańskiego działacza i męża stanu, przedstawia jego portret, który otoczony jest słowami solidarności dla sprawy irlandzkiej.

Murale polityczne w Belfaście – Mural Kierana Nugenta

To jeden z mniejszych murali w Belfaście, który przedstawia wolontariusza Tymczasowej Irlandzkiej Armii Republikańskiej IRA – Kierana Nugenta.

Mural „Usual Suspects”

Jednym z bardziej dosadnych politycznie murali w Belfaście jest „Usual Suspects”, który przedstawia podejrzanych trzymających tabliczkę o oskarżeniu o zmowę państwową i morderstwo.

Falls Road

Falls Road, znana również jako „Ściana Solidarności”, prezentuje kolekcję murali. Wyrażają one poparcie dla globalnych spraw, takich jak na przykład wyzwolenie Palestyny czy wolność Basków.

Mural Nelsona Mandeli

Jest to hołd dla prawdopodobnie najsłynniejszego bojownika o wolność. Mural ten przedstawia uśmiechniętego Nelsona Mandelę z uniesioną pięścią i napisem „Przyjaciel Irlandii” poniżej. 

Murale polityczne w Belfaście – Mural „Lato 69”

Jest często opisywany jako rok rozpoczęcia The Troubles – Summer of 69. Przedstawia on dwoje dzieci, które nie mogą już bawić się na zewnątrz z powodu otaczającej ich przemocy.

Mural „Untold Story”

Znajdujący się przy Canada Street, mural „Untold Story” opowiada o incydencie z sierpnia 1971 roku. Wówczas protestanci uciekali ze swoich domów, gdy IRA rozpoczęła atak na protestanckie społeczności w całym Belfaście.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Wielka ryba w Belfaście, The Big Fish, instagramowe miejsce Belfastu

Ratusz w Belfaście (Belfast City Hall), zwiedzanie, historia, bilety

Następny

Dodaj komentarz