Co kupić w Edynburgu i jakie pamiątki przywieźć?

Tagi , , , , ,

Edynburg to administracyjna stolica Szkocji, a także jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast na Wyspach Brytyjskich. Na co dzień mieście tym mieszka ponad pół miliona osób. Jednocześnie Edynburg to miasto, które jest wśród turystów wyjatkowo popularne. Wynika to z faktu wielu zabytków, a także innych atrakcji, z których jako podróżny będziesz mógł skorzystać. Pewnie będziesz chciał także zabrać wyjątkową pamiątkę, która będzie Ci przypominała o czasie spędzonym w mieście. Wobec tego, co warto kupić w Edynburgu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co kupić w Edynburgu? Wyroby tartanowe

Edynburg, podobnie jak i cała Szkocja, słynie głównie z wyrobów tartanowych. Okazuje się, że tartan został wymyślony przez Szkota – Sir Walter Scott, który wymyślił również kilt. Szkocji tartan jest jednak znacznie bardziej wyjątkowy. Występuje on w wielu, różnych kolorach, więc możesz dowolnie wybierać. Jeśli tylko wybierzesz się na bazar w Edynburgu, wówczas zwróć uwagę w szczególności na szale tartanowe oraz akcesoria wykonane właśnie z tego tworzywa. Co ciekawe, w mieście niezwykle popularne stały się torebki z tartanu. Modele dla kobiet są bardziej eleganckie, jednak panowie mogą zwrócić uwagę na zwykłe torebki zakupowe, które przecież przydają się zawsze.

Shortbread

Szkocja to kraj pełen smakołyków i różnorodności, o czym z całą pewnością się przekonasz podczas swojego pobytu w Edynburgu. Będąc w mieście, koniecznie zainteresuj się shortbread, szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem słodkich przekąsek. Shortbread w Edynburgu może Ci zostać zaserwowany do kawy lub herbaty. Do wykonania tego smakołyku zwykle wykorzystuje się jedynie mąkę, masło i cukier, a połączenie tych składników w aksamitną konsystencję sprawia, że shortbread rozpływa się w ustach. Te maślane herbatniczki możesz kupić w estetycznych opakowania praktycznie w każdym sklepie w Edynburgu. Jeśli chcesz zabrać ze sobą kawałeczek Szkocji, który jest dodatkowo niezwykle smakowity, to koniecznie kup opakowanie shortbread i przywieź je do Polski.

Co kupić w Edynburgu? Whisky

Nie da się ukryć, że cała Szkocja, a nie tylko Edynburg słynie z produkcji whisky na masową skalę. Co więcej, chyba cały świat może zgodzić się z tym, że to właśnie szkocka whisky jest jedną z najlepszych. W tym kraju receptura produkowania tego trunku jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W Edynburgu możesz kupić szkocką whisky dosłownie wszędzie. Jednak pamiętaj, że najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się ją kupić na lotnisku w strefie bezcłowej. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności podczas kontroli bezpieczeństwa już bezpośrednio na lotnisku.

Akcesoria golfowe

Szkocja to kraj, który kocha golf. W samym Edynburgu będziesz mógł znaleźć wiele pól i szkółek golfowych, na których będziesz mógł ćwiczyć swoje umiejętności, podczas wypoczynku. Jeśli też lubisz ten sport, to w Edynburgu będziesz mógł kupić unikalne akcesoria golfowe, które wykonane są zgodnie z najwyższymi standardami. Kije golfowe, piłeczki czy stojaki, to tylko niektóre z pamiątek, które będziesz mógł przywieźć ze sobą do Polski. Jeśli chcesz, możesz odwiedzić oryginalne sklepy, gdzie będziesz mógł także zaopatrzyć się w oryginalne koszulki wielkich gwiazd golfowych. Oczywiście, oprócz zakupu samych akcesoriów golowych, możesz także wybrać się na pole i zdecydować się na godzinny trening z prawdziwym profesjonalistą. Będzie to dla Ciebie niesamowite doświadczenie, a także ciekawy sprawdzian Twojej precyzji i celności.

Co kupić w Edynburgu? Sól morska

Jeśli przyjrzysz się nieco bliżej szkockiej kuchni, to bardzo szybko dostrzeżesz, że sól odgrywa w niej ogromnie dużą rolę. Szkoci przepadają z daniami przyprawionymi w sposób wyrazisty, w których ten charakterystyczny, słony posmak jest dość dobrze wyczuwalny. Jednak w kuchni szkockiej nie wykorzystuje się zwykłej soli, a jedynie sól morską. W Edynburgu znajdziesz bardzo wiele sklepów, w których oferowana jest tzw. sól hebrydzka, podchodząca z wysp, tuż u wybrzeży Szkocji. Sól hebrydzka jest bogata w wiele, drogocennych pierwiastków, a także ma wyjątkowy smak. Jeśli tylko lubisz gotować i chcesz robić to w nieco zdrowszy sposób, wówczas kup opakowanie soli morskiej w Edynburgu i zobacz, że jest ona w stanie całkowicie odmienić podejście do zwykłego gotowania.

Świeczki o charakterystycznym zapachu kolcolistu

Jeśli jesteś miłośnikiem wystroju wnętrza, a także lubujesz się w świeczkach zapachowych, to z Edynburgu przywieź koniecznie świece o zapachu kolcolistu. Takich świec nie znajdziesz w Polsce, ani także w żadnym innym kraju. Jest to wyrób charakterystyczny jedynie dla Szkocji i to właśnie dla regionu Edynburga. Kolcolist jest bardzo specyficzną rośliną o żółtych kwiatach, która rośnie wyłącznie na przełomie kwietnia i maja. Jednak te krzewy już na dobre wpisały się w krajobraz miasta, aż zaczęto produkować z nich świece zapachowe. W zależności od tego, z jakiej firmy świeczkę wybierzesz, zapach kolcolistu może być zmieszany z innymi aromatami, które sprawiają, że jest on jeszcze wyraźniejszy. Taki prezent z Edynburga z całą pewnością będzie Ci przypominał o Twojej podróży.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Dublin Castle (Zamek Dubliński), co zobaczyć, atrakcje, bilety

The English Market w Cork, zwiedzanie, ceny, co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz