Dlaczego warto jechać do Belfastu?

Tagi , , , ,

Przed zorganizowaniem wycieczki Belfastu ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego warto do niego jechać. Jeśli planujesz podróż na „Szmaragdową Wyspę” – Irlandię prawdopodobnie zadałeś sobie pytanie „Dlaczego warto jechać do Belfastu?”. W artykule znajdziesz najważniejsze argumenty przemawiające za tym, aby odwiedzić to miasto. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto jechać do Belfastu?

To zupełnie normalne pytanie i wiele osób zastanawia się nad tym przed zarezerwowaniem pobytu w tym mieście. Belfast jest w 100% wart odwiedzenia. W mieście tym jest wiele atrakcji i wyjątkowych rzeczy do zobaczenia. Oprócz długiej historii Belfast słynie z bogatego życia nocnego.

Z czego słynie Belfast?

Belfast to stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Miasto to słynie z bogatej historii, w tym także morskich tradycji, atrakcji kulturalnych oraz nocnych rozrywek. Belfast był niegdyś głównym ośrodkiem przemysłu stoczniowego. Co więcej, znajduje się tu słynne Muzeum Titanica oraz HMS Caroline. To okręt wojenny pochodzący z czasów I wojny światowej, w którym obecnie znajduje się muzeum. Inną rzeczą, z której słynie Belfast jest jego historia polityczna. Miasto znajdowało się w centrum konfliktu znanego jako „The Troubles” ( w latach 1968–1998), który był okresem przemocy na tle religijnym i konfliktu politycznego w Irlandii Północnej. Murale w Belfaście, które przedstawiają sceny z politycznej historii miasta są popularną atrakcją turystyczną. Obecnie Belfast jest niezwykle interesującym miastem z tętniącą życiem sceną artystyczną i kulturalną, która znana jest z wielu galerii, teatrów oraz lokali muzycznych.

Dlaczego warto jechać do Belfastu? – co warto zobaczyć?

Titanic Belfast

Warto wiedzieć, że Belfast był miejscem, w którym zbudowano słynny Titanic. Muzeum Titanic Belfast prezentuje historię Belfastu i Titanica, a także liczne przedmioty znalezione we wraku statku. Jest to zdecydowanie obowiązkowy punkt zwiedzania tego irlandzkiego miasta.

Crumlin Road Gaol

Crumlin Road Gaol to dawne więzienie, które działało w latach 1846-1996. Obecnie jest ono otwarte dla zwiedzających i znajduje się w nim muzeum. Odwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po więzieniu, która oferuje unikalny wgląd w historię tego obiektu i życie więźniów, którzy byli tu przetrzymywani.

Pocałunek „Łososia Mądrości”

„Salmon of Knowledge”- „Łosoś Mądrości” to pomnik ryby wykonany z płytek przedstawiających historię Belfastu. Lokalna legenda głosi, że jeśli pocałujesz łososia, odziedziczysz jego mądrość. Warto jednak zrobić tu zdjęcia, ponieważ jest to jedno z najbardziej Instagramowych miejsc w Irlandii Północnej.

Ogród botaniczny w Belfaście

Ogród botaniczny w Belfaście znajduje się tuż obok Queens University – bardzo znanego budynku w mieście. Na terenie Ogrodu botanicznego znajduje się także Muzeum Ulster – kolejna atrakcja warta zobaczenia w Belfaście.

Muzeum Ulster

Znajdujące się na północno-zachodnim krańcu Ogrodu botanicznego – Muzeum Ulster to miejsce, które prezentuje zarówno arcydzieła Jacoba Jordaensa, szkielety dinozaurów oraz egipską mumię. Miłośnicy przedmiotów dekoracyjnych mogą zobaczyć bogatą kolekcję wyrobów szklanych, ceramiki, tekstyliów, strojów, biżuterii oraz metaloplastyki. Z kolei, z odległej przeszłości pochodzą topory neolityczne, elementy biżuterii oraz mumia Takabuti – szlachcianki z Teb z czasów dwudziestej piątej dynastii egipskiej. Inne ciekawe rzeczy warte zobaczenia w Muzeum Ulster to między innymi: kawałek meteorytu, biżuteria pochodząca z wraku hiszpańskiej Armady oraz Pokojowa Nagroda Nobla przyznana Mairead Corrigan w 1976 r. 

Ratusz w Belfaście

Ratusz w Belfaście to kolejne miejsce w tym mieście, które można zwiedzać za darmo. Jest to piękny budynek, który znajduje się w samym sercu Belfastu. Decyzję o jego budowie rozpoczęto w 1888 roku. Wtedy królowa Wiktoria przyznała Belfastowi prawa miejskie, w następstwie nagłego wzrostu gospodarczego, napędzanego przez przemysł stoczniowy, linowy oraz lniany. Od poniedziałku do niedzieli organizowane są trzy bezpłatne godzinne wycieczki z przewodnikiem. Wewnątrz spacerując po luksusowych wnętrzach warto zwrócić uwagę na marmury z Brescii, Carrary i Pavonazzo oraz liczne witraże. W jednym z okien znajduje się portret królowej Wiktorii, a w innym herb miasta Belfast. Na zewnątrz znajduje się ogród upamiętniający Titanica, a na parterze wschodniego skrzydła w 16 pokojach znajduje się wystawa poświęcona historii Belfastu.

HMS Caroline

Zwodowany w 1914 roku i zacumowany w Titanic Quarter w Belfaście – HMS Caroline jest okrętem, który walczył w bitwie jutlandzkiej w 1916 roku. Aż do 2011 roku pełnił on służbę w Królewskiej Marynarce Wojennej. Cumuje on w Belfaście od początku lat 20. ubiegłego wieku. W czasie II wojny światowej był główną kwaterą marynarki wojennej w Irlandii Północnej, a następnie służył jako okręt szkoleniowy. Po wycofaniu z eksploatacji przyszłość HMS Caroline była niepewna, ale ostatecznie okręt odrestaurowano i otwarto dla zwiedzających jako pływające muzeum. Na pokładzie można zobaczyć odrestaurowane kabiny i mesę, a także interaktywne wystawy na temat działań wojennych marynarki wojennej podczas I wojny światowej.

TOP 3 polecane noclegi w Belfaście

Bank Square Town House

Bank Square Town House leży w centrum Belfastu. Miejsce to oferuje klimatyzowane pokoje, bezpłatne WiFi, całodobową recepcję a także przechowalnię bagażu. Bank Square Town House usytuowany jest 600 metrów od katedry św. Anny i 800 metrów od budynku urzędu celnego w Belfaście. 

Hotel Hilton Belfast

Hotel Hilton Belfast znajduje się obok centrum kongresowego The Waterfront Hall. Z hotelu roztacza się malowniczy widok na rzekę Lagan. Przestronne pokoje w tym czterogwiazdkowym hotelu wyposażone są w telewizor, minilodówkę oraz oczywiście łazienkę.

Amazing City Centre 1 bedroom Apartment with Balcony

Apartament Amazing City Centre 1 bedroom Apartment with Balcony leży w centrum Belfastu, niecały 1 km od hali The Waterfront Hall. Oferuje on zakwaterowanie z widokiem na rzekę Lagan i miasto oraz bezpłatne WiFi.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Zima w Belfaście, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Ile kosztuje wycieczka do Belfastu, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz