Poruszanie się autem po londyńskich drogach wiąże się z koniecznością znajomości tamtejszych przepisów ruchu drogowego. Co najważniejsze, zasad lewostronnego ruchu samochodowego. Co należy wiedzieć przed wyjazdem autem na drogę podczas wizyty w Londynie i o czym bezwzględnie pamiętać?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Wynajęcie samochodu w Londynie – co będzie potrzebne?
Turysta chcący wynająć auto w Londynie powinien posiadać odpowiednie dokumenty, które wymagane są prawnie przez wypożyczalnie samochodów. W zależności od tego, z jakiego kraju pochodzi, powinien mieć ważne prawo jazdy. Dla turystów z krajów Unii Europejskiej wystarczy zwykłe prawo jazdy z odpowiednimi europejskimi odznaczeniami. Osoby spoza Unii muszą natomiast posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Do wynajęcia i prowadzenia auta w Wielkiej Brytanii nie ma konieczności posiadania zielonej karty, nawet po Brexicie. Przepisy w tej materii nie uległy zmianie.
Niezbędny będzie również paszport lub dowód osobisty, karta kredytowa, a także odpowiednia kwota na opłacenie kaucji za auto. Dodatkowo warto pamiętać, że internetowe dokonanie rezerwacji auta nie zawsze gwarantuje otrzymanie samochodu. Jest to zależne od wielu czynników i na kilka dni przed terminem warto skontaktować się dodatkowo z wypożyczalnią i potwierdzić transakcję.
Koszt wynajęcia auta w Londynie – średnie ceny
W zależności od danej wypożyczalni aut oraz floty samochodowej, jaką oferują, ceny mogą wahać się od 50 do 500 funtów za dobę. W cenę najczęściej wliczony jest już podatek lokalny, opłata rejestracyjna oraz nieograniczony przebieg oraz obsługa zlecenia. Oczywiście ostateczna cena zależeć będzie od marki samochodu, rocznika oraz kilku innych technicznych danych. Jeżeli wypożyczymy auto luksusowej marki oczywistym jest, że zapłacimy sporo więcej. Znajdziemy jednak sporo wypożyczalni oferujących ekonomiczne auta w przystępnej cenie, idealne do podróży po Londynie.
Do ostatecznych kosztów wynajmu auta w Londynie warto doliczyć również kaucję. Niekiedy jest ona wymagana przy wynajęciu auta, tak samo jak specjalne ubezpieczenie, które pokryje szkody w razie nieprzewidzianych sytuacji, stłuczek czy wypadków. Porównując oferty wypożyczalni samochodów w Londynie na kilka tygodni przed wyjazdem, z pewnością będziemy mogli znaleźć najlepszą propozycję, warto więc o to zadbać odpowiednio wcześniej.
Wynajęcie samochodu w Londynie – jak znaleźć idealne auto?
Odpowiedź jest prosta – trzeba zacząć szukać ze sporym wyprzedzeniem! Wynajem auta w Londynie nie stanowi większego problemu, ponieważ wypożyczalni aut w tym mieście znajdziemy naprawdę dużo. Większość z nich posiada stronę internetową umożliwiającą dokonanie rezerwacji.
W zależności od tego, jakie auto będzie nam potrzebne, warto porównywać oferty poszczególnych wypożyczalni, by wybrać najkorzystniejszą finansowo opcję. Auta ekonomiczne o mniejszej pojemności silnika, jak również mniej luksusowych marek znajdziemy często nawet za 50-100 funtów za dzień. Oferty bardziej ekskluzywnych samochodów natomiast są odpowiednio droższe. Wypożyczenie samochodu marki Tesla czy Jaguar to średni koszt od 400-600 funtów za dobę. Poszukując auta na wynajem do poruszania się w Londynie, warto również zwrócić uwagę na pojemność auta. Typowo sportowe modele nie sprawdzą się w przypadku podróżowania z dziećmi, jak również zdecydowanie więcej zapłacimy za paliwo. By znaleźć ciekawą propozycję auta na wynajem, warto skorzystać z dostępnych w Internecie wyszukiwarek samochodów, np. https://www.rentalcars.com/.
Lewostronny ruch drogowy – o tym musisz wiedzieć!
W Wielkiej Brytanii panuje ruch lewostronny, co jest sporą odmianą od tego, do czego przyzwyczajeni są kierowcy na polskich drogach. Jeżeli dotychczas nie mieliśmy okazji jeździć po angielskich drogach, warto zapamiętać kilka podstawowych zasad, które usprawnią nasz proces adaptacji do nowych warunków drogowych. Dla przykładu, wjeżdżając na rondo, obowiązkowo musimy przepuścić auta jadące z prawej strony, a nie z lewej, jak w przypadku rond na polskich drogach. Również wyprzedzanie odbywa się z prawej strony – warto o tym pamiętać, ponieważ mandaty w Londynie są wyjątkowo dotkliwe.
Limity prędkości na londyńskich drogach – wytyczne
Na londyńskich drogach obowiązują określone limity prędkości, i tak kolejno – w terenie zabudowanym maksymalna prędkość to 48 km/h, czyli ok. 30 mil, bez względu na rodzaj używanego auta. Na drogach szybkiego ruchu, gdzie do jazdy wytyczone jest więcej niż jeden pas, lokalnie nazywane „single carriageway”, maksymalna prędkość to ok. 96 km/h, czyli 60 mil. Na drogach rozgraniczonych pasem zieleni, w tym przypadku „double carriageway”, maksymalna prędkość to ok. 112 km/h, czyli 70 mil.
Ostatnią możliwością poruszania się jest autostrada, gdzie możemy jechać z prędkością maksymalnie 112 km/h. Warto zwracać uwagę na znaki, ponieważ drogi londyńskie są doskonale oznaczone w widoczny dla kierowcy sposób, zarówno pod względem pierwszeństwa, jak i dozwolonej prędkości.
Za co grozi mandat na drogach w Londynie – tego się wystrzegaj!
Podobnie jak w Polsce, tak również w Wielkiej Brytanii karane jest rozmawianie przez telefon w trakcie prowadzenia pojazdu. Dodatkowo można otrzymać mandat w sytuacji przekroczenia prędkości, a ta w terenie zabudowanym wynosi 48 km/h, czyli 30 mil. Prócz tego istnieje również obowiązek zapinania pasów, a także nieużywania klaksonu w terenie zabudowanym w godzinach od 23:30 do 7:00 rano. Dość ważną różnicą w przepisach ruchu drogowego w Anglii jest to, że podczas kontroli policyjnej nie ma konieczności posiadania przy sobie dokumentów prawa jazdy, dowodu osobistego oraz rejestracyjnego pojazdu. Istnieje jednak możliwość, że kontrolujący nakaże dostarczyć te dokumenty do wglądu na najbliższy komisariat w ciągu 7 dni.
Niemniej jednak, będąc turystą niezameldowanym na terenie Wielkiej Brytanii, zawsze warto posiadać ze sobą niezbędne dokumenty, by w razie kontroli móc się nimi posługiwać i je okazać.