Wakacje w Londynie – z biurem podróży czy na własną rękę?

Tagi , , , , ,

Londyn to jedna z najchętniej odwiedzanych stolic europejskich. Jest kojarzona nie tylko z Królową Elżbietą, ale również wieloma zabytkami, kulturą i kinematografią. Wizyta w mieście umożliwia zwiedzenie wielu atrakcji i kultowych miejsc na jego mapie. Wiąże się to jednak z określonymi kosztami pobytu. Co bardziej się opłaca – wakacje w Londynie na własną rękę, czy wyjazd z biurem podróży?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje w Londynie na własną rękę – największe plusy

Bez względu na destynację, samodzielnie organizowane wczasy zawsze dają dużą swobodę i szereg różnych możliwości. We własnym zakresie możemy zaplanować zwiedzanie bez presji czasu, dopasowując plan dnia do naszych możliwości, chęci oraz preferencji. Wczasy w Londynie zaplanowane samodzielnie dodatkowo umożliwiają zaoszczędzenie gotówki, jeżeli zdecydujemy się na ekonomiczne noclegi oraz kupowanie żywności na tzw. budżecie. Aspekt oszczędnościowy można zauważyć również w kwestii transportu. Loty do Londynu można znaleźć w naprawdę okazyjnej cenie, niekiedy nawet 100-200 zł za przelot w obie strony.

Samodzielna podróż do Londynu to również dopasowanie planu zwiedzania stricte do swoich zainteresowań i dowolnych godzin. Nie ma konieczności dostosowywania się do planu wycieczki, pilnowania czasu zbiórki w wyznaczonym miejscu itp. Wizyta w Londynie przebiega spokojnie i według naszych oczekiwań, a zwiedzanie odbywa się w naszym własnym tempie. Są oczywiście zwolennicy i przeciwnicy takich rozwiązań, niektórzy wolą zwiedzać dane miejsca z przewodnikiem wycieczkowym. Wszystko jednak zależy od naszych osobistych potrzeb, oczekiwań i preferencji.

Koszt jedzenia w Londynie – ile wydasz w sklepie?

Mimo że Londyn uchodzi raczej za dość drogie miasto, to mimo wszystko ceny w marketach nie są porażające. Spokojnie można zrobić porządne zakupy na czas pobytu bez zbędnego martwienia się o budżet. Obowiązującą walutą jest oczywiście funt brytyjski, którego kurs waha się średnio od 4,50 do 5,30 złotych. Ceny żywności w markecie to np. chleb w średniej cenie ok. 1 funta, paczka sera żółtego kosztuje ok. 2 funtów, a masło 1,50 funta. Za 2 litry mleka zapłacimy ok. 1,75 funta, a za 1 kg pomidorów 1,80 funta. Koszty jedzenia zatem nie są aż tak duże i spokojnie można zrobić spore zakupy bez większego obciążenia portfela.

Nieco drożej oczywiście zapłacimy za posiłek w restauracji czy barze. Wciąż jednak możemy znaleźć niewielkie, lokalne restauracje i punkty szybkiej obsługi, gdzie zjemy pyszne danie w przystępnej cenie. Średni koszt kultowego dania w Londynie, tj. fish & chips, to koszt od 10-12 funtów. Z kolei za hamburgera z wołowiną zapłacimy ok. 6 funtów. Zwykłą kawę w Starbucks natomiast kupimy za 2,70 funta, a półlitrowe piwo to koszt ok. 2,80 funta. W porównaniu z polskimi cenami może faktycznie jest nieco drożej, jednak dla przeciętnego turysty z określonym budżetem ceny nie powinny robić aż tak dużej różnicy.

Transport i paliwo w Londynie – jakie koszty?

Jeżeli wybieramy się do Londynu własnym samochodem, to należy doliczyć nie tylko koszty samego dojazdu na miejsce (ok. 20-godzinna podróż autem włącznie z trasą promu na Wyspy Brytyjskie), ale również paliwo, które zużyjemy, przemieszczając się po mieście i okolicach. Obecnie cena paliwa za litr w Wielkiej Brytanii waha się od 1,60 do 2,0 funtów. Zaoszczędzimy nieco na paliwie, jeżeli będziemy tankować na obrzeżach miasta, gdzie ceny są zwykle nieco niższe. Dodatkowo podczas zwiedzania miasta warto wybrać komunikację miejską jako sposób na przemieszczanie się pomiędzy atrakcjami i punktami, które chcemy zwiedzić. Jest to nie tylko tańszy, ale i znacznie szybszy sposób na podróżowanie. Szczególnie że w Londynie niestety również pojawiają się częste zatory i korki.

Londyńskie metro jest szybkie i pozwoli na wygodny dojazd praktycznie w każdą część miasta i to właśnie najpopularniejszy sposób na przemieszczanie się. Przejazd w obrębie 1 strefy to koszt ok. £2,90. W strefach 2-6 jest to natomiast £1,50 i tyle samo zapłacimy za bilet na autobus.

Propozycje noclegów w Londynie – hotele i ekonomiczne opcje

Podczas samodzielnej podróży do Londynu wcale nie musimy nocować w ekskluzywnych hotelach pięciogwiazdkowych, szczególnie jeżeli ogranicza nas budżet. Hotele w Londynie znajdziemy w różnych przedziałach cenowych, od tych najbardziej ekskluzywnych i przestronnych, po te bardziej ekonomiczne, ale za to w dość niskim przedziale cenowym. Można wybrać nieco tańsze opcje, np. hostele czy pensjonaty, które również funkcjonują tam z powodzeniem, oferując ekonomiczny standard i wygodę. Bardzo popularne są tu obiekty oferujące łóżko w tzw. pokojach koedukacyjnych, czyli wieloosobowych i to właśnie one są najtańsze – średnio za noc to 30-40 funtów. Możemy też znaleźć kwatery prywatne, np. pokój dwuosobowy z własną łazienką, za 80-100 funtów za noc.

Warto też rozważyć opcję Airbnb. Pozwala ona wynająć za niewielki koszt lub całkiem za darmo miejsce noclegowe nie tylko w Londynie, ale i poza jego granicami, w mniejszych miejscowościach. Wszystko zależy od tego, jakim ostatecznie budżetem będziemy dysponować i jakie są nasze oczekiwania odnośnie miejsca noclegowego. Na noclegi w Londynie nie musimy jednak wydawać sporych pieniędzy – ekonomicznych opcji jak widać nie brakuje!

Wakacje w Londynie z biurem podróży – czemu warto?

Alternatywą dla samodzielnego wyjazdu do Londynu są wakacje all inclusive w Londynie, organizowane przez biuro podróży. Takie wycieczki cieszą się sporą popularnością ze względu na dużą wygodę i brak konieczności planowania przebiegu podróży. Po zapłaceniu określonej kwoty otrzymujemy najczęściej nocleg i wyżywienie, a także cały dzień zwiedzania z przewodnikiem, który zabiera nas w najciekawsze miejsca w Londynie. W ramach takiej wycieczki mamy zapewniony również przelot samolotem lub przejazd autobusem i zaplanowany każdy dzień tak, by zobaczyć jak największą ilość atrakcji i zabytków.

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest zwiedzanie z przewodnikiem. Opowiada on różne ciekawostki na temat zabytków i miejsc, ale również oprowadza uczestników wycieczki i pomaga załatwić formalności, np. związane z zakupem biletów i wejść do określonych muzeów i miejsc. Z obecnością przewodnika na pewno dowiemy się sporo więcej na temat zwiedzanych miejsc. Nierzadko również będziemy mogli wejść tam, gdzie wstęp jest dość ograniczony. Dodatkowo można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty wycieczek objazdowych i all inclusive w Londynie, więc zdecydowanie warto rozważyć taką ofertę.

Co zawiera wycieczka po Londynie z biurem podróży?

Tak jak już wspomniano wcześniej, wycieczka objazdowa po Londynie z przewodnikiem organizowana przez biura podróży najczęściej zawiera zarówno transport w obie strony, wyżywienie, jak i zakwaterowanie w hotelu. Zwykle w cenie jest śniadanie w hotelu lub obiadokolacja. W resztę dnia musimy samodzielnie zadbać o swoje posiłki np. w trakcie zwiedzania miasta i tzw. czasu wolnego. Niektóre wycieczki obejmują również bilety wstępu do różnych atrakcji, jednak spora większość pozostawia ten wydatek do samodzielnej opłaty przez uczestników. Nie są to jednak zwykle jakieś duże kwoty, a organizator dokładnie informuje przed wyjazdem o określonych opłatach za zaplanowane atrakcje. Podsumowując te wszystkie opłaty, koszt wycieczki objazdowej zwykle jest naprawdę atrakcyjny w porównaniu z ilością atrakcji, zabytków i miejsc, które odwiedzimy z przewodnikiem.

Koszt wycieczki w zależności od standardu hotelu, w którym dokonano rezerwacji dla uczestników, ilości dni wycieczki, a także sposobu transportu (samolot lub autokar), to np. za 5 dni z przejazdem od 2000-3500 zł za osobę. Ceny jednak mogą ulegać zmianie, różne biura podróży mają zróżnicowane oferty, więc warto je porównać przed ostatecznym wyborem.

Wakacje w Londynie – wyżywienie i zakwaterowanie podczas wycieczki do Londynu z biurem podróży

Kiedy wyjeżdżamy samodzielnie do Londynu, na naszej głowie jest zarezerwowanie odpowiedniego noclegu, a także zadbanie o wyżywienie. W przypadku rezerwacji wycieczki objazdowej z przewodnikiem jest to załatwione właśnie przez biuro podróży. W ramach wyjazdu zapewnia ono uczestnikom pobyt w hotelu oraz częściowe wyżywienie, np. samo śniadanie lub obiadokolację. Jest to oczywiście kwestia danej oferty, ponieważ znaleźć można również takie, które dbają o całkowite wyżywienie i wygodny hotel w wysokim standardzie, jednak adekwatnie do zapewnianych warunków cena również wzrasta.

Jeżeli chodzi natomiast o samo wyżywienie, najczęściej zapewniane jest ono na terenie hotelu, w którym spędzają noc uczestnicy. Pożywne śniadanie serwowane jest zwykle w formie otwartego bufetu, natomiast przez pozostałą część dnia trzeba stołować się podczas zwiedzania miasta. Daje to możliwość spróbowania lokalnych dań i przysmaków. Osoby, którym zależy na wygodnym wyjeździe z mnóstwem atrakcji, z całą pewnością docenią możliwości, które oferuje udział w zorganizowanej wycieczce z biurem podróży. Zwiedzanie w grupie daje również poczucie bezpieczeństwa dla ludzi, którzy obawiają się samodzielnego wyjazdu.

Samodzielnie czy z biurem podróży – co bardziej się opłaca?

Zarówno samodzielna wycieczka po Londynie, jak i udział w zorganizowanym przez biuro podróży wyjeździe ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia, potrzeb oraz oczekiwań turysty. Samodzielny wyjazd daje dużą swobodę i elastyczność oraz dowolność w zwiedzaniu miejsc, które nas interesują. Wyjazd na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży natomiast narzuca dostosowanie się do stworzonego wcześniej planu zwiedzania, a także określonych ram czasowych, przez co musimy pilnować godziny i stawiać się np. w miejscu zbiórki w danym czasie. Jednocześnie nie ma konieczności samodzielnego poszukiwania noclegu, czy martwienia się o posiłek w ciągu dnia. Przewodnik oprowadzający po mieście przekaże nam jednocześnie sporo więcej wiedzy i ciekawostek na temat miasta, niżeli mielibyśmy szansę dowiedzieć się sami. Oba te rozwiązania wiążą się z określonymi korzyściami i obie warto wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu do Londynu – wszystko zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami i preferencjami!

Poprzedni

Czy Londyn jest bezpieczny? Na co uważać w Londynie?

Wycieczka do Dingle – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz