Ceny i koszty życia w Irlandii

Tagi , , , ,

Koszty podróży do Irlandii i życia w tym kraju są dość wysokie w porównaniu z innymi krajami europejskimi, jednak nie są one najwyższe. Dublin jest najdroższym miastem w Irlandii i jest on często porównywany do Londynu w Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o koszty życia. Wiele towarów w Irlandii jest importowanych, co powoduje znacznie wyższe ceny niż w innych europejskich krajach. Piękno kraju, przyjazna kultura i niesamowita historia sprawiają, że Irlandia jest jednak warta swojej ceny.

Poniżej przygotowaliśmy artykuł o cenach i kosztach życia w Irlandii. Jeśli planujesz wyjazd do Irlandii na dłużej lub w celach turystycznych, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ceny w Irlandii – ile kosztują noclegi?

Jeśli planujesz zatrzymać się w Irlandii w hostelach, musisz liczyć się z ceną minimum 30 € za noc w pokoju wieloosobowym ze wspólną łazienką. Ceny mogą być nieci niższe na obrzeżach miast i w małym miejscowościach.


Podróżując w grupie lub w parze, tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie prywatnego pokoju. Koszt jednej nocy w centrum miasta wynosi zazwyczaj około 30 € za osobę za noc.

Jeśli masz nieco większy budżet, to polecamy pobyt w B&B, pensjonacie lub hotelu. Są one wszechobecne w całej Irlandii i są świetną opcją. Cena hotelu może się różnić w zależności od udogodnień, terminów i miejsca. Średnia cena doby w hotelu wyższej klasy w Irlandii wynosi 125 €, natomiast w hotelu średniej klasy 88 €.

Irlandia – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Spędzenie wieczoru w Dublinie będzie kosztowało Cię nieco mniej niż podczas wieczornego wyjścia np. w Nowym Jorku. W całej Irlandii, jak i nawet w Dublinie, można znaleźć niedrogie miejsca, gdzie można wyjść i dobrze zjeść. Jeśli nie chcesz sam gotować dla siebie, to istnieje oczywiście wiele opcji jedzenia ” na mieście” w Irlandii. Uliczne, szybkie jedzenie jest szeroko dostępne w całym kraju i jest najtańszą (nie zawsze najzdrowszą) opcją dla tych, którzy starają się podróżować po Irlandii budżetowo.

Puby są dużą atrakcją dla Irlandczyków i turystów. Są znane z dobrego jedzenia i dobrego piwa. Kolacja dla dwóch osób z piwami będzie kosztować około 85 €. Jeśli planujesz pobyt w mniejszym mieście, możesz spodziewać się oszczędności około 10% w porównaniu do Dublina.

Kolacja w średniej klasy restauracji lub pubie może kosztować około 15 € za osobę. Jeśli Twoje upodobania są nieco bardziej wyszukane lub masz ochotę na ekstrawagancką kuchnię, to możesz spodziewać się, że trzydaniowy posiłek będzie kosztował od 30 € za osobę. Możesz zaoszczędzić pieniądze, stołując się w wynajętym pokoju i pijąc piwo w domu.

Przykładowe ceny jedzenia w Irlandii

 • bochenek chleba 1,6 €,
 • puszka piwa 3,2 €,
 • 0,5 kg irlandzkiej wołowiny 5,2 €,
 • 1 kg ziemniaków 1,6 €,
 • 0,5 kg lokalnego sera 4,5 €,
 • tuzin jaj 3,15 €,
 • butelka wina średniej klasy 11 €.

Jeśli chcesz spróbować typowego lokalnego jedzenia, ale nie masz zbyt dużego budżetu, także możesz wybrać się do dobrej restauracji. Wiele irlandzkich restauracji oferuje lunch w określonych godzinach, wczesną kolację lub specjalne menu w bardziej przystępnej cenie.

Ceny w Irlandii – ile kosztuje transport

Ważnym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt wyjazdu do Irlandii jest cena transportu. Poza dużymi miastami, Irlandia jest krajem, który najlepiej zwiedzać samochodem. Transport publiczny dobrze funkcjonuje, ale siatka połączeń jest ograniczona i jest on drogi, zwłaszcza jeśli chcesz spędzić trochę czasu poza głównymi miastami. Tak więc, jeśli chcesz podróżować niezależnie, najlepszą opcją transportu w Irlandii będzie wynajęcie samochodu. W porównaniu z innymi dużymi miastami, transport publiczny w Irlandii jest drogi. Na przykład miesięczny karnet w Dublinie kosztuje około 140 € za osobę.

Ile kosztuje paliwo w Irlandii?

Podobnie jak w przypadku transportu publicznego, korzystanie w Irlandii z samochodu nie jest tanie. Średnia cena wynajmu samochodu w Irlandii wynosi około 30-40 € za dzień, więc około 15-20 € za osobę za dzień, jeśli podróżujesz w parze. Do tego trzeba dodać koszty paliwa. Cena benzyny jest dość wysoka, średnio około 1,80 € za litr bezołowiowej i 1,96 € za litr diesel. Na szczęście większość nowszych samochodów jest dość ekonomiczna, więc być może nie będziesz musiał tankować zbyt często.

Ile kosztuje piwo w Irlandii?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o cenach alkoholu w dublińskich pubach, jest to, że są one drogie, nawet dla miejscowych. Ceny drinków w większości pubów są dość podobne. W Irlandii występuje silna kultura spotkań w pubach. Ceny w większości miast są jednolite, niezależnie od tego, gdzie się udajesz. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz wypić kilka piw w pubie podczas podróży po Irlandii, ale nie planujesz zamawiać niczego z górnej półki, to zaplanuj budżet na tę rozrywkę kwotę w wysokości 5-25 € za osobę.

Przykładowe ceny alkoholi w pubach w Irlandii

 • Piwo Guinness – 6,00 €,
 • Piwo Lager – 6.50 €,
 • Cydr – 7,00 €,
 • Piwo rzemieślnicze/ rzemieślniczy cydr – około 6,80 €,
 • Kieliszek wina – 7,00 €,
 • Kieliszek likieru – około 7,00 € (cena może się bardzo różnić o trunku),
 • Drink cena od 7,50 €.

Ile kosztuje wejście do muzeów w Irlandii?

Większość muzeów publicznych w Irlandii jest bezpłatna, podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Jedynym przypadkiem, kiedy będziesz musiał zapłacić za wstęp do muzeum, jest sytuacja, gdy jest ono własnością prywatną lub gdy jest organizowana ograniczona czasowo wystawa. Można również całkowicie za darmo doświadczyć spektakularnej, naturalnej scenerii Irlandii. Wędrówki i spacery po licznych wzgórzach to jedne z najlepszych rzeczy do zrobienia w Irlandii, które nic nie kosztują!

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem miejsc historycznych, zamków lub ruin w Irlandii, często pobierana jest opłata za wstęp. Ogólnie rzecz biorąc, pełnopłatny bilet dla osoby dorosłej do jednego z tych miejsc kosztuje około 8-10 €. Zawsze są jednak dostępne zniżki dla seniorów i studentów z ważną legitymacją.

Ceny mieszkań w Irlandii

Przyglądając się temu, ile kosztuje życie w Irlandii, warto wziąć pod uwagę kilka statystyk:

 • Koszt życia w Irlandii jest droższy niż w 95% krajów na świecie.
 • Jest to drugi najdroższy kraj do życia w Europie Zachodniej.
 • Szacowane koszty życia dla jednej osoby na miesiąc to około 2 800 €, natomiast dla czteroosobowej rodziny to około 6 500 €.


Koszt wynajmu mieszkania lub domu w Irlandii znacznie wzrosły. Jednak pomimo tego nastąpiły znaczące obniżki kosztów ubezpieczenia zdrowotnego, transportu i cen żywności. Koszty życia różnią się jednak w zależności od miasta w Irlandii. Jak w większości krajów, są miejsca, w których żyje się drożej i miejsca, gdzie można żyć taniej. Co ciekawe, koszt życia w Dublinie jest o 33% wyższy niż na przykład w Cork i o około 47% wyższy niż w Belfaście. Miesięczny czynsz za umeblowane mieszkanie w drogim obszarze (na przykład w centrum Dublina) wynosi średnio 2 200 €. Ten sam typ mieszkania o tej samej powierzchni w innym mieście można wynająć już za 1 600 € miesięcznie.

Średnie opłaty za media i rachunki w Irlandii 

W przypadku średniej wielkości mieszkania z jednym lub dwoma pokojami koszt ogrzewania, elektryczności, wywozu śmieci itp. wynosi około 180 € miesięcznie. Średnia cena rachunku za internet i telefon komórkowy to około 80 € – 90 €. 


W Irlandii możesz spodziewać się rachunku za gaz około 805 € w okresie zimowym. Oczywiście rachunki za gaz są zdecydowanie mniejsze w okresie letnim.

Koszty opieki zdrowotnej w Irlandii

Publiczny system opieki zdrowotnej w Irlandii jest silnie dotowany przez państwo i bezpłatny dla niektórych grup osób. Około 58% mieszkańców Irlandii, którzy są powyżej progu dochodowego, musi płacić za swoje prywatne wizyty lekarskie. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala również Irlandczykom udać się do renomowanych placówek medycznych i uniknąć długiego czasu oczekiwania na wizytę u lekarza.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w Londynie – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Knaresborough – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz