Wycieczka do Sligo – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Tagi , , , ,

Sligo to niewielka, nadmorska miejscowość położona w zacisznej zatoce Oceanu Spokojnego, na wybrzeżu północno-zachodniej Irlandii. Miasteczko leży w malowniczej okolicy, w otoczeniu gór, tuż przy ujściu rzeki Garavogue do oceanu. Jego początki sięgają czasów starożytnych. Dzięki długiej historii i atrakcyjnemu położeniu miejscowość stała się popularnym kierunkiem turystycznym. Jakie są jego największe atrakcje i co ma do zaoferowania odwiedzającym?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zwiedzić? Zabytki i atrakcje Sligo

Sligo jest miejscowością położoną malowniczo na północnym wybrzeżu zielonej Irlandii. Leży w samym sercu hrabstwa o tej samej nazwie, na trasie słynnej, turystycznej drogi Wild Atlantic Way. Nazwa miasta pochodzi od irlandzkiego słowa, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „obfitujący w muszle”.

Jednym z najcenniejszych i jednocześnie najpopularniejszych zabytków Sligo jest Sligo Abbey. Są to rozległe ruiny średniowiecznego klasztoru dominikanów pochodzącego z połowy XIII wieku. Stoją one w samym centrum miasta, a przez mieszkańców są nazywane po prostu „opactwem”. Budowla reprezentuje architekturę romańską i gotycką, jest pełna renesansowych rzeźb oraz świetnie zachowanych detali architektonicznych. Na uwagę zasługuje też piękny dziedziniec otoczony krużgankami, okazała wieża i pozostałości celtyckiego cmentarza, który skrywa się na tyłach budynku.

Kolejną atrakcją jest Yeats Memorial Building, czyli zabytkowy budynek z czerwonej cegły. W jego wnętrzu stworzono muzeum poświęcone braciom Yeats. Młodszy z braci – Jack Butler Yeats, był znanym artystą-malarzem. Natomiast starszy – William Butler Yeats, jednym z największych irlandzkich poetów i laureatem Literackiej Nagrody Nobla.

Następny interesujący budynek można odnaleźć na obrzeżach miasta. Mowa o Sligo Goal – dawnym więzieniu hrabstwa. W kompleksie zabytkowych, kamiennych budynków w latach 1823-1959 funkcjonowało więzienie. W okresie II wojny światowej w więziennych celach przetrzymywano niemieckich szpiegów.

Muzea w Sligo

Wśród atrakcji Sligo znajduje się również kilka ciekawych obiektów muzealnych, w których można poznać kulturę i historię miasta. Te najciekawsze to:

  • Sligo County Museum (3 Stephen St, Abbeyquarter North) – muzeum stworzone na terenie dawnej posiadłości i poświęcone historii hrabstwa Sligo,
  • The Model, home of The Niland Collection (The Mall, Rathquarter) – galeria prezentująca miejską kolekcję sztuki wielu irlandzkich artystów, 
  • Carrowmore Megalithic Cemetery – rozległe, zielone tereny z kaplicą i pozostałościami megalitycznego cmentarzyska.

Naturalne atrakcje

Dodatkowym atutem Sligo jest rzeka Garavogue przecinająca miasto, nad którą poprzerzucane są niezwykle fotogeniczne, kamienne mostki łączące jej przeciwległe brzegi. Miasto ma też sporo naturalnych atrakcji, między innymi Queen Maeve’s Grave. Jest to kamieniste wzgórze, z którego roztacza się wspaniały widok na panoramę okolicy czy Ben Bulben – samotny szczyt o stromych zboczach i charakterystycznym, wydłużonym kształcie przypominającym kapelusz, który stał się wizytówką i znakiem rozpoznawczym Sligo. U podnóża góry biegnie popularna trasa spacerowa nazywana pętlą Gortarowey. Okoliczne wzgórza skrywają również kilka wspaniałych wodospadów, w tym najwyższy wodospad w Irlandii – Devil’s Chimney, zlokalizowany na granicy dzielącej hrabstwa Sligo i Leitrim.

Pozostałe atrakcje Sligo to między innymi urokliwe brukowane uliczki i malownicze kamieniczki z czerwonej cegły. Parter kamienic zajmują głównie sklepiki, kawiarnie i puby. Można je poznać nie tylko po szyldach, ale też po charakterystycznych, witrażowych oknach. Popularną atrakcją miasta są też pola golfowe. Wielbiciele aktywnego wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu powinni dopisać do listy atrakcji okoliczne, niezwykle malownicze tereny spacerowe. Tutejsze szlaki biegną pośród pięknych wzgórz wznoszących się w okolicy Sligo. Są też idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę czy romantyczny spacer we dwoje. Gdy pogoda nie sprzyja zwiedzaniu, warto wstąpić do miejscowego pubu na łyk ciemnego piwa, z którego słynie Irlandia.

Gdzie zjeść? Najlepsze restauracje w Sligo

Poza zabytkami, ścieżkami spacerowymi i widokami, Sligo oferuje odwiedzającym sporo miejsc, w których można zjeść smaczny posiłek oraz skosztować lokalnych specjałów. Do najlepszych lokali w mieście można zaliczyć:

  • Fiddlers Creek Restaurant & Bar (Rockwood Parade, Abbeyquarter North) – przytulną restaurację w sercu miasta z bogatym i smacznym menu oraz sporym wyborem lokalnych trunków;
  • Andersons Grill & Bar (Kempten Promenade, Abbeyquarter North) – restaurację z barem i muzyką na żywo serwującą doskonałe burgery i smaczne przekąski;
  • Eala Bhan (5 Rockwood Parade, Abbeyquarter North) – niewielką, stylowo urządzoną restaurację, w której serwowane są wszystkie najlepsze dania kuchni irlandzkiej;
  • Hooked (Rockwood Parade, Abbeyquarter North) – przytulny lokal z romantycznym wystrojem i menu pełnym popularnych irlandzkich potraw, deserów i trunków;
  • Montmartre (1 Market St, Abbeyquarter North, Sligo) – elegancką, kameralną restaurację w centrum z dużym wyborem win, specjalizującą się w daniach mięsnych oraz potrawach na bazie ryb i owoców morza.

Gdzie się zatrzymać? Najlepsze hotele w Sligo

Sligo nie jest wielkim miastem, ale jest doskonale przygotowane na odwiedziny turystów. Tutejsza baza noclegowa obejmuje prywatne kwatery i kilka hoteli. Można je znaleźć zarówno w ścisłym centrum, jak i na obrzeżach miasta.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Sligo

  • Castle Dargan Hotel (Ballygawley) – czterogwiazdkowy hotel położony malowniczo w spokojnej, zielonej okolicy, w otoczeniu łąk i lasów. Hotel oferuje swoim gościom pobyt w stylowo urządzonych, jasnych i przestronnych pokojach, a dodatkowo restaurację, rozległy ogród i pola golfowe. Jedna noc w dwuosobowym pokoju to koszt od 400 do 900 złotych, w zależności od sezonu.
  • The Driftwood (Rosses Point The Driftwood) – przytulny, czterogwiazdkowy hotel z restauracją i widokiem na wybrzeże. Koszt noclegu w dwuosobowym pokoju to około 500-700 złotych za dobę.
  • Clayton Hotel & Leisure Club Sligo (Clarion Road, Ballinode) – stylowy, czterogwiazdkowy hotel z basenem, centrum SPA i restauracją, zlokalizowany nieopodal centrum miasta. Ceny za nocleg w dwuosobowym pokoju zaczynają cię już od 400 złotych i różnią się w zależności od terminu pobytu.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Sligo

  • The Glasshouse (Swan Point) – luksusowy, czterogwiazdkowy hotel stworzony w nowoczesnym, szklanym budynku w centrum miasta, tuż przy brzegu rzeki. Na gości czekają przestronne, nowocześnie urządzone pokoje, restauracja z wyśmienitym menu oraz klimatyczny bar z widokiem na rzekę i muzyka na żywo. Jedna noc w dwuosobowym apartamencie to koszt od 400 do około 1000 złotych. cena jest uzależniona od rodzaju zakwaterowania i terminu pobytu.
  • Sligo Park Hotel & Leisure Club (Pearse Road) – czterogwiazdkowy hotel położony w pobliżu toru wyścigów konnych, w niewielkiej odległości centrum miasta. Obiekt oferuje odwiedzającym zakwaterowanie w przestronnych, nowoczesnych apartamentach z widokiem na okoliczne wzgórza. Do dyspozycji gości jest również pole golfowe, duży, kryty basen, centrum SPA z bogatą ofertą zabiegów oraz restauracja i bar. Cena za noc w dwuosobowym pokoju waha się między 500 a 1000 złotych, w zależności od sezonu.
  • Radisson BLU Hotel & Spa (Ballincar, Rosses Point Road) – czterogwiazdkowy kompleks hotelowy z widokiem na zatokę, restauracją i luksusowym centrum odnowy biologicznej z kilkoma basenami. Hotel jest położony w sąsiedniej miejscowości – około 10 minut jazdy od Sligo. Za jeden nocleg dla dwóch osób trzeba zapłacić od 500 złotych wzwyż.

TOP 3 noclegi w Sligo w przystępnej cenie

  • Riverside Hotel (Riverside, F91 X92V) – trzygwiazdkowy hotel z restauracją, barem i przestronnymi, stylowo urządzonymi pokojami usytuowany nad rzeką Garavogue, w odległości kilku minut spacerem od centrum miasta. Jedna doba w dwuosobowym pokoju kosztuje od około 300 złotych wzwyż – w zależności od terminu pobytu.
  • Strandhill Lodge and Suites (Top Road, Larass, Strandhill) – niewielki, czterogwiazdkowy hotel położony na obrzeżach miasta, nieopodal wybrzeża z piaszczystą plażą, w odległości około 1,5 kilometra od lotniska. Na gości czekają przytulne, w pełni wyposażone pokoje z balkonem. Nocleg dla dwóch osób kosztuje około 500-600 złotych za dobę.
  • Tranquility B&B (18 Cartron Bay, F91W86W) – niewielki hotel typu bed and breakfast, oferujący gościom przytulne pokoje, słoneczny taras, ogród i smaczne śniadania. Koszt jednodniowego pobytu dla dwóch osób to około 400-500 złotych.

Pogoda i temperatura w ciągu roku

Sligo to nadmorska miejscowość, jednak położona na północy, więc tak jak w przypadku wielu innych rejonów Irlandii, pogoda bywa tutaj kapryśna. Najlepszą porą na odwiedziny i zwiedzanie Sligo są letnie miesiące. To okres z najmniejszym prawdopodobieństwem opadów i przyjemnymi, ale nie upalnymi temperaturami. Najgorsza pogoda jest z kolei jesienią i wczesną wiosną – wietrzna i deszczowa. Jako że miasteczko leży na wybrzeżu, warto przygotować się na to, że nawet w okresie wakacyjnym może przytrafić się „barowa pogoda”.

Jak dostać się do Sligo?

Hrabstwo Sligo posiada własny port lotniczy, co ułatwia dostanie się do wielu okolicznych miejscowości. Niewielkie lotnisko znajduje się w odległości około 7 kilometrów od miasta Sligo i obsługuje loty krajowe. W mieście znajduje się również spory dworzec kolejowy, łączący Sligo z innymi częściami kraju, oraz dworzec autobusowy, z którego regularnie kursują autobusy do większych miast.

Decydując się na podróż do Sligo wypożyczonym autem lub własnym środkiem transportu, najlepiej wybrać trasę autostradą. Jadąc z południa, będzie to droga N4 – główna droga krajowa, która biegnie z Dublina aż do północno-zachodniej Irlandii i miasta Sligo. Natomiast z północy oraz z zachodu będą to drogi N15 i N16 biegnące od wybrzeża, aż do granicy z Irlandią Północną.

Poprzedni

Co zobaczyć i zwiedzić w Kornwalii, TOP 10 atrakcji must see

Dlaczego warto jechać do Szkocji?

Następny

Dodaj komentarz