Dlaczego warto jechać do Szkocji?

Tagi , , , , ,

Chociaż wiele osób wychodzi z tego błędnego założenia, Szkocja to nie tylko góry i jeziora. To malownicze państwo oferuje odwiedzającym je turystom o wiele więcej. Od bliskich spotkań z dzikimi zwierzętami, zapierających dech w piersiach szlaków widokowych, najwyższej klasy whisky aż po rozłożystą trasę zamkową włącznie. Dlaczego więc warto jechać do Szkocji? Sprawdź tutaj! 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zapierające dech w piersiach krajobrazy 

O tak! Niepowtarzalne, bujne krajobrazy to zdecydowanie coś, co niezwykle wyróżnia Szkocję na tle swojej konkurencji! Państwo składa się w końcu z kilku tysięcy kilometrów linii brzegowej, z setek wysp i wysepek, z pięknych plaż, majestatycznych gór, wysokich lasów oraz rwących rzek. To oznacza, że widoki, które możemy tutaj podziwiać, mają szansę zmieniać się nawet na przestrzeni kilkuminutowego spaceru! 

Planując swoją trasę po Szkocji, warto mieć na uwadze, że prawdopodobnie zajmie nam ona więcej czasu, niż przypuszczaliśmy. Dlaczego? Na turystycznej mapie kraju przez swoją mnogość wciąż pozostają nieoznaczone liczne punkty widokowe, szlaki wędrówkowe czy panoramiczne trasy samochodowe. Swoim pięknem oraz skalą wymuszają one na odwiedzających przerwę i rozkoszowanie się doznaniami w samym sercu natury. 

Szkocja – magia urokliwych miasteczek 

Wśród szkockich miast zdecydowanie króluje stolica – Edynburg. To doskonałe miejsce dla miłośników wyśmienitego jedzenia, historycznej architektury oraz przepełnionych po brzegi wiedzą światowej klasy muzeów. Warto pamiętać jednak o mniejszych i skromniejszych lokalizacjach, w których nawet w XXI wieku można poczuć prawdziwy, średniowieczny szkocki klimat. 

Na które miasteczka należy zwrócić szczególną uwagę?

  • St Andrews – urocze, nadmorskie miasteczko, oferujące odwiedzającym nie tylko wspaniałe widoki, ale również niepowtarzalną architekturę
  • Luss – znajdujące się w centrum Parku Narodowego Loch Lomond, idealne na klimatyczny, spokojny spacer
  • Tain – to królewskie miasto i parafia w hrabstwie Ross, znajdujące się w malowniczym regionie Highlands 
  • Dornoch – historyczna stolica hrabstwa Sutherland, w której można rozkoszować się nie tylko piękną plażą, ale również historią miasteczka 

Podróżując po Szkocji, na pewno odnajdziemy miejsca idealne na krótszy i dłuższy odpoczynek, a każde z nich – rozsiane po całym kraju – swoim tajemniczym klimatem, idealnie zachowaną architekturą oraz nienaganną przyrodą może rozkochać w sobie nawet najbardziej wymagającego podróżnika. Długie spacery, podziwianie kilkusetletnich budynków, wszechobecna historia wikingów czy otaczające nas szkockie symbole, to tylko niektóre z atrakcji, które oferują nam mniej znane, urokliwe miasteczka. 

Jezioro i potwór z Loch Ness

Czy jest ktoś, kto w dzieciństwie nie wsłuchiwał się uważnie w historię o słynnym potworze z Loch Ness? Tak, ta legenda ma swoje początki właśnie w urokliwej Szkocji, a dokładniej – na południowy zachód od Iverness, nad jeziorem Loch Ness. W miejscu tym króluje Nessie (tak nazywa się tam to mityczne stworzenie), która widnieje na magnesach, pamiątkach, książkach, flagach oraz wielu elementach architektonicznych ozdabiających otaczające jezioro miasto. 

Oprócz legendy o tajemniczej morskiej kreaturze, sama okolica Loch Ness oferuje wiele innych atrakcji: zapierające dech w piersiach wodospady Rogie Falls, Fort Augustus czy Kanał Kaledoński. Ten region zdecydowanie sprawia, że Szkocja powinna znaleźć się na liście obowiązkowych państw do odwiedzenia dla każdego podróżnika.

Szkocja – królestwo zamków 

Podczas planowania wycieczki do Szkocji, zdecydowanie nie możemy pominąć odwiedzin wspaniale zachowanych dworków oraz majestatycznych zamków. Ich liczba jest szacowana na trzy tysiące posiadłości na terenie jednego państwa! 

Podróżując dowolnym środkiem transportu – od roweru po pociąg – można napotkać na trasie mnóstwo zamkowych budowli. Zachwycają one nie tylko swoim dobrze utrzymanym stanem, ale również otoczeniem. Szkockie zamki często są położone w przepięknych warunkach przyrody, a otulają je prawdziwie królewskie ogrody. Dodatkowy bonus? Z każdym z nich wiążą się najróżniejsze, niekiedy niesamowite, romantyczne czy nawet straszne historie.

Do najpiękniejszych szkockich zamków należą: 

  • Stirling Castle 
  • Edinburgh Castle 
  • Eilean Donan
  • Blackness Castle 

Warto wspomnieć, że Aberdeen Park oraz Cairngorms Park są jedynymi miejscami w Szkocji, w których wyznaczono trasy zamkowe – Castle Trail. Dzięki takim ułatwieniom można spokojnie przeznaczyć dzień na zwiedzanie średniowiecznych budowli, bez stresowania się mapą, nawigacją oraz turystyczną infrastrukturą. Każdy odwiedzający Szkocję powinien dać sobie czas na to, żeby chociaż w niewielkim stopniu dać się porwać jej fascynującej, królewskiej historii i kulturze. 

Szkocja to dzika przyroda 

Wakacje w Szkocji to zdecydowanie dobry czas na podziwianie pięknej, malowniczej i dzikiej natury, którą oferuje swoim odwiedzającym to wyspiarskie państwo. Dlaczego? Mnogość znajdujących się na jego terenie tras widokowych, szlaków, panoramicznych platform oraz parków narodowych może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego turystę. Ponadto duża część szkockiej przyrody wciąż pozostaje tajemniczo nieodkryta. Góry, łąki, lasy, jeziora, pola, rzeki oraz wybrzeże mają do zaoferowania znacznie więcej, niż możemy odnaleźć w popularnych przewodnikach.

Zdecydowanym plusem podziwiania urokliwej Szkocji są bliskie spotkania z lokalną florą – jest ona domem dla wielu różnych gatunków zwierząt. Foki, maskonury, delfiny, wieloryby czy słynne rogate długowłose krowy to tylko część stworzeń, które można tutaj spotkać na swojej drodze. 

Trasa widokowa West Highland Way

West Highland Way to nie lada gratka dla wszystkich miłośników mniej oczywistych atrakcji oraz zapierających dech w piersiach widoków. Na trasę składa się ponad 150 kilometrów niepowtarzalnej, szkockiej natury, która corocznie przyciąga wielu spragnionych wrażeń i przygód turystów. 

Jakie atrakcje można podziwiać podczas wędrówki przez West Highland Way? 

  • Miasteczko Loch Lomond
  • Jezioro Glen Coe
  • Zatoka Millarochy Bay 
  • Mugdock Country Park 
  • Góry Campsies
  • Miasteczko Drymen 

Ta trasa trekkingowa rozpoczyna się w Glasgow, a kończy w Fort William. Dlatego wymienione tutaj miejsca to zaledwie garstka fascynujących lokalizacji, którą będziemy mieć szansę poznać w trakcie wyprawy. Jakie pozostałe zalety ma West Highland Way? Fakt, że całość wędrówki można odbyć w niesamowitym spokoju i kontemplacji. Zapewniają to świetnie oznaczone ścieżki oraz niewymagające i urokliwe podejścia. 

Szkocja – raj dla miłośników gór 

Jakiego rodzaju gór? Dosłownie każdych! Mniej doświadczeni pasjonaci górskich wspinaczek będą tak samo zachwyceni tą lokalizacją, jak profesjonalni wyjadacze. Na terenie kraju znajduje się ponad 280 szczytów, które przekraczają wysokość 3000 stóp! To sprawia, że Szkocja jest rajem dla miłośników gór. Zarówno ze względu na widoki, jak i liczne wyzwania, których można się w związku z ich mnogością podjąć. 

Na północy państwa możemy rozkoszować się obecnością gór Kaledońskich oraz Grampianów. Z kolei ozdobą jego południowej części jest Wyżyna Południowoszkocka, która góruje nad pobliską linią wybrzeża. Czy można sobie wyobrazić lepsze warunki do zachwycających i niezapomnianych trekkingów?

Dudy, kilt i szkockie symbole

Szkocja jest jednym z najbardziej obfitych w tradycje i zwyczaje krajów. Co za tym idzie, jej bogata symbolika od wieków zachwyca przybywających do niej podróżników. W końcu kto nie kojarzy wojennych dud – szkockiego instrumentu narodowego, słynnych tartanów w kratkę, męskich kiltów czy Krzyża Świętego Andrzeja i odpowiadającej mu charakterystycznej biało-niebieskiej flagi? 

Ponadto to właśnie tutaj, zarówno w architekturze, jak i w życiu codziennym możemy natknąć się na oryginalną, zwierzęcą symbolikę. Szkoci za swoje święte zwierzęta uważają lwa, który charakteryzuje odwagę, waleczność i siłę, oraz jednorożce, które przedstawiają ich upór w dążeniu do celu oraz nieskalany honor i słowność. Tak oryginalna sieć symboli jest niezaprzeczalnie nie lada gratką dla odwiedzający Szkocję turystów. 

Szkocja – The Highland Games 

Wiosna oraz lato to idealny moment na odwiedziny urokliwej Szkocji. Nie tylko ze względu na budzącą się do życia naturę, ale również na mające tutaj miejsce coroczne festiwale gier, znane szerzej pod nazwą The Highland Games – Gry Góralskie. Ich motyw jest często przedstawiany w światowej sławy filmach, serialach czy książkach. Doświadczenie ich na żywo (a nawet wzięcie w nich udziału!) może być więc niesamowitym przeżyciem. 

Na czym polegają nietuzinkowe The Highland Games? Na konkurencjach, które doskonale opisują idylliczne wiejskie życie mieszkańców na setki lat wstecz. Pchnięcie kulą, rzut snopem, największy koncert dud na świecie, rzut sosnowym balem, pchnięcie młotem oraz przerzucanie hantla nad poprzeczką to wyzwania, których można się podjąć w trakcie znanych na całym kontynencie szkockich Gier Góralskich. 

Szkocka whisky 

Szkocka whisky jest trunkiem, który dzięki swojej intensywności smaku oraz oryginalnej recepturze został doceniony przez najznamienitszych znawców aromatów na świecie. Będąc osobą pełnoletnią na wakacjach w Szkocji, zdecydowanie warto skusić się nawet na niewielką ilość tego alkoholu. Pomoże nam ona zrozumieć fenomen jego popularności w samym centrum swojego powstania. 

W tym celu można odwiedzić jeden z wielu popularnych wśród lokalnych mieszkańców Szkocji barów, bądź zdecydować się na wycieczkę do jednej z licznych destylarni znajdujących się w kraju. To właśnie tam będziemy mieli szansę poznać skomplikowany sposób wytwarzania szkockiej whisky od podszewki. 

Edynburg – miejsce na idealny weekend 

Wycieczki do Szkocji mogą być wymagające finansowo – to fakt. Dlatego na idealny city break warto wybrać się do tętniącej życiem stolicy – Edynburga. To tam znajdziemy najtańsze noclegi w Szkocji, budżetowe restauracje, darmowe atrakcje oraz zapierającą dech w piersiach architekturę, którą zawsze można podziwiać bez dodatkowych nakładów finansowych. 

Co warto zobaczyć w Edynburgu?

  • Zamek w Edynburgu – to największa atrakcja i znak rozpoznawczy stolicy Szkocji 
  • Ulica Royal Mile – czyli najbardziej historyczna trasa spacerowa w Edynburgu 
  • Ogrody Princess Gardens – ogrody znajdujące się u podnóża wulkanicznej skały zamkowej 
  • Pomnik Niedźwiedzia Wojtka – jedynego zwierzęcia ze stopniem kaprala w polskiej armii 
  • Wzgórze Calton Hill – najbardziej fotogeniczny punkt w mieście 
  • Muzeum Harry’ego Pottera – pozycja obowiązkowa dla fanów całej serii o młodym czarodzieju 
  • Muzeum Narodowe – budynek, w którym można podziwiać darmowe wystawy, z takimi eksponatami jak kości tyranozaura czy słynna owieczka Dolly.

Edynburg to w dużym stopniu piękne, malownicze spacery! Planując więc wizytę w tym mieście, zawsze należy pozostawić sobie czas wolny na odkrywanie takich zakątków jak Victoria Street, Stare Miasto, Muzeum Edynburga czy Grassmarket – najbardziej zabytkową dzielnicę stolicy Szkocji. 

Kiedy jechać do Szkocji? 

Jeżeli już zdążyliśmy rozkochać się w mnogości opcji, atrakcji oraz przygód, które oferuje nam niepowtarzalna Szkocja, warto zagłębić się w fakty i odnaleźć idealny moment na odwiedzenie tego urokliwego miejsca. 

Ze względu na swoją deszczową aurę, wszystkim miłośnikom cieplejszych temperatur zaleca się odwiedziny w takich miesiącach jak: czerwiec, lipiec, sierpień. Należy jednak podkreślić, że nawet w tym czasie nie można zaliczyć ich do upalnych, gorących wakacji. Warto napomknąć, że to właśnie w tym okresie noclegi w Szkocji osiągają najwyższe ceny. Nie wyklucza to jednak możliwości znalezienia dogodnej dla siebie oferty promocyjnej.

Kwiecień i maj są z kolei miesiącami z najmniejszymi statystycznymi opadami deszczu. Zdecydowanie może to pomóc w rozplanowaniu tras dzikich wędrówek, górskich szlaków oraz ewentualnych noclegów w naturze. Pozostałe miesiące, chociaż chłodniejsze, roztaczają nad Szkocją niesamowicie magiczną, mglistą aurę. Swoją tajemniczością oraz fotogenicznością może ona rozkochać w sobie niejednego podróżnika. 

Bez względu na to, kiedy zdecydujemy się na wakacje w Szkocji, każdy okres w roku oferuje liczne atrakcje, festiwale, wydarzenia oraz możliwość rozkoszowania się urokliwą, dziką naturą z dala od zgiełku dużych miast oraz głośnych turystycznych ulic.

Poprzedni

Wycieczka do Sligo – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Hotele w Leeds – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz