Wycieczka do Newcastle upon Tyne – co zobaczyć, hotele, noclegi

Tagi , , , ,

Nie da się ukryć, że zdecydowanie coraz więcej turystów decyduje się na to, by spędzić swoje wymarzone wakacje w Anglii. Kraj ten cieszy się nawet o wiele większą popularnością niż Wyspy Kanaryjskie czy Hiszpania, którą każdy z turystów zdążył już poznać jak przysłowiową własną kieszeń. Trzeba sobie również jasno powiedzieć, że obecnie to nie Londyn darzony jest największym sentymentem. Największe miasto i stolica Anglii dawniej było głównym celem podróżnych z całego świata. Obecnie jednak decydują się oni na odkrywanie bardziej niesamowitych miast i miasteczek, a jednym z nich z całą pewnością jest Newcastle upon Tyne. Jeśli więc i my planujemy spędzić tam nasze wakacje, czy nawet i krótki urlop, to warto wiedzieć, co możemy zwiedzić i gdzie możemy dobrze zjeść w Newcastle nad rzeką Tyne?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak można dostać się do Newcastle upon Tyne?

Nie da się ukryć, że Newcastle nad rzeką Tyne to jedno z większych miast na Wyspach Brytyjskich. Na co dzień zamieszkuje je ponad 250 tysięcy mieszkańców, co sprawia, że miasto tętni życiem i ma do zaoferowania turystów wiele atrakcji. Jednak turyści mogą się zastanawiać, w jaki sposób mogą się oni do Newcastle upon Tyne właściwie dostać? Okazuje się, że nie będą mieli z tym najmniejszego problemu, gdyż miasto w pełni obsługiwane jest przez międzynarodowy port lotniczy. Turyści powinni jednak przygotować na to, że za przeloty zapłacą oni nieco więcej, niż w przypadku przelotów do Londynu. Niemniej jednak z pewnością znacznie ułatwi to samo podróżowanie.

Jak jednak można dostać się z lotniska do samego centrum miasta? Otóż również w tym wypadku turyści będą mieli kilka możliwości. Mogą się oni bowiem zdecydować na:

 • taksówkę – lotnisko znajduje się około 10 kilometrów od centrum miasta, więc oczywistym jest fakt, że turyści mogą liczyć na dostęp do przejazdu taksówkami. Warto jednak przygotować się na to, że taki przejazd może być wyjątkowo drogą przyjemnością.
 • komunikację miejską – za pośrednictwem autobusów linii GRN możemy również dostać się z lotniska do centrum Newcastle. Warto zauważyć, że jest to o wiele tańszy sposób na podróżowanie, a same autobusy z lotniska odjeżdżają co około 15 minut.
 • wypożyczony samochód – jeśli nie obawiamy się lewostronnego ruchu drogowego, wówczas możemy zdecydować się na to, by wypożyczyć samochód bezpośrednio z lotniska. Dzięki takiemu rozwiązaniu już w 10 – 15 minut drogą nr A696 dostaniemy się prosto do centrum miasta.

Co można i co warto zwiedzić w Newcastle upon Tyne?

Jeśli wybieramy się do tego miasta, co z całą pewnością nie będziemy chcieli spędzić całego dnia w hotelu. Miasto to bowiem słynie ze swoich licznych zabytków, więc warto przygotować się do tego, żeby zwiedzić je wszystkie – a przynajmniej tyle, ile możemy podczas jednego wyjazdu. Wobec tego, co można i co z pewnością warto zwiedzić w Newcastle upon Tyne? Otóż:

Great North Museum: Hancock

Jeśli interesujemy się nieco bardziej historią i aspektami, które są z nią związane, wówczas swoje pierwsze kroki w Newcastle upon Tyne możemy skierować do miejskiego muzeum. To właśnie tam zapoznamy się nieco więcej z historią miasta i zapoznamy się z poszczególnymi etapami jego rozwoju. Warto więc tam się udać na krótką wizytę.

Zamek Newcastle

Nie da się ukryć, że jednym z najpiękniejszych symboli miasta jest nic innego, jak ruiny średniowiecznego zamku, które możemy znaleźć nieco na obrzeżach miasta. Niegdyś forteca ta spełniała wyjątkową rolę obronną, dziś jednak jest największym zabytkiem i niekwestionowaną atrakcję całego miasta.

Katedra św. Mikołaja

Jeśli jesteśmy miłośnikami architektury sakralnej, wówczas podczas naszego pobytu w Newcastle upon Tyne musimy wybrać się na rynek starego miasta po to, by zapoznać się z katedrą św. Mikołaja. Jest to niesamowity obiekt sakralny, wzniesiony w stylu gotyckim, z elementami średniowiecznej architektury. We wnętrzu katedry czeka na nas cały szereg zdobień i malowideł ściennych.

Tyne Bridge

Ten niesamowity most łączący dwie części miasta również jest jedną z najważniejszych atrakcji w Newcastle upon Tyne. Wobec tego warto się wybrać na spacer i podziwiać niesamowite widoki, jakie się z niego rozciągają. 

Life Science Centre

Jeśli interesujemy się sztuką w połączeniu z nauką, wówczas wizyta w Life Science Centre jest obowiązkowa. To właśnie tam zapoznamy się z największymi konstrukcjami o wysokim stopniu zaawansowania technicznego, a także będziemy mogli z bliska przyjrzeć się niektórym eksperymentom. Jest to świetna atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale także i dla najmłodszych.

Oczywiście nie zapomnijmy o tym, by w momencie wizyty w Newcastle upon Tyne wybrać się także na wyprawę po starym mieście i po innych zakamarkach miasta. Z pewnością nie będziemy tego żałować.

Czy w Newcastle upon Tyne można wynająć samochód?

Z pewnością poruszanie się komunikacją miejską po Newcastle upon Tyne może być wyjątkowo problematyczne. Miasto jest bowiem dość pokaźnych rozmiarów, a komunikacja miejska – jak łatwo można się domyślić – dość sporo kosztuje. Wobec tego, jeśli nie zdecydowaliśmy się wypożyczyć samochodu na lotnisku, wówczas czy uda się nam go wypożyczyć w samym centrum miasta? Otóż okazuje się, że takich możliwości nam nie zabraknie. W mieście działa kilkanaście wypożyczalni samochodowych, które oferują nowoczesną flotę pojazdów i mocno konkurencyjne ceny. Turyści więc będą mieć wiele możliwości.

Gdzie można zaparkować samochód?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wypożyczenie samochodu w Newcastle upon Tyne, to z pewnością będziemy musieli również nieco zastanowić się nad tym, gdzie będziemy mogli go zaparkować. Okazuje się, że w samym mieście nie brakuje miejsc parkingowych, jednak są one płatne. Najwięcej parkingów znajduje się w okolicy zabytkowego centrum, gdyż jest ono wyłączone z ruchu kołowego. Niemniej jednak parkingi znajdziemy także w galeriach handlowych, a dla klientów są one darmowe przez określony czas.

Kiedy najlepiej jechać do Newcastle upon Tyne? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Nie da się ukryć, że angielska pogoda nigdy nie rozpieszczała i nie będzie rozpieszczać turystów. Wobec tego, mogą się oni zastanawiać, kiedy jest najlepszy moment na to, by złożyć wizytę w Newcastle upon Tyne? Otóż jeśli zależy nam na tym, by złapać promienie słońca i bezchmurne niebo, wówczas warto się tam wybrać w okresie od maja do początku września. Okazuje się bowiem, że temperatury sięgają wówczas nawet 22 – 25 stopni Celsjusza. Jeśli jednak deszcz nie jest nam straszny, wówczas jesienny wyjazd również nie będzie najgorszym pomysłem.

Gdzie można dobrze zjeść w Newcastle upon Tyne?

Jeśli zależy nam na bliższym spotkaniu z angielską kuchnią, wówczas możemy zatrzymać się na posiłek w:

 • Babucho – jest to tradycyjny lokal z angielską kuchnią;
 • Blachfrias Restaurant – to również restauracja z lokalną kuchnią i smakołykami;
 • Kaltur Wine Bar and Restaurant High Bridge – to ekskluzywna restauracja z tradycyjną kuchnią.

Gdzie warto nocować w Newcastle upon Tyne? – TOP3 rekomendowane noclegi

Miasto posiada świetnie rozbudowaną bazę hotelową. Które z noclegów więc można zaliczyć do najlepszych?

TOP3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Newcastle upon Tyne

Jeśli wybieramy się do Newcastle upon Tyne wraz z rodziną, wówczas warto zatrzymać się w:

 • St. Andrews – to również jeden z tych hoteli, który spełni oczekiwania rodzin z dziećmi;
 • Oakstays St James ’ Gem – ten hotel również jest rekomendowany dla rodzin z dziećmi.

TOP3 najbardziej luksusowe noclegi w Newcastle upon Tyne

TOP3 noclegi w Newcastle upon Tyne w przystępnej cenie

Jeśli z kolei chcemy na noclegach nieco zaoszczędzić, wówczas możemy zatrzymać się w:

 • Luke Stays – to niewielki hotel, w którym za noc zapłacimy około 90 złotych;
 • Blackfrias – to również niskobudżetowy hotel, w którym za noc zapłacimy około 120 złotych;
 • Heart of City Centre – to tani hotel, w którym zapłacimy za noc również około 120 złotych.
Poprzedni

Zima w Szkocji, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Lotniska w Londynie – wszystko co musisz wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz