Wycieczka do Inverness – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Tagi , , , , ,

Kto nie słyszał o potworze z Loch Ness? Pewnie można wymienić te osoby na palcach jednej ręki. Miejsce, do którego nawiązuje ta znana legenda, znajduje się w okolicach Inverness – szkockiego miasta i stolicy Highland, kryjącej w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. To także w tym miejscu i jego okolicach kręcono popularny serial „Outlander”, opowiadający historię Claire Randall na podstawie książki o tym samym tytule. To również miejsce, gdzie znajduje się twierdza Piktów, która według legendy była zamkiem, w którym Makbet zabił Duncana. Jak widać, Inverness jest miejscem pełnym atrakcji, do którego bez wątpienia warto się udać jako turysta.

W tym artykule podzielimy się wieloma informacjami na temat tego miasta. Wymienimy wszystkie atrakcje i zabytki, jakie czekają tam na turystów. Powiemy, gdzie można zaparkować samochód oraz czy istnieje możliwość wynajęcia samochodu na miejscu. Przyjrzymy się także bliżej pogodzie i temperaturze, jaka panuje w Inverness w ciągu roku, aby ocenić, kiedy najlepiej jest tam się udać. Dodatkowo powiemy, do jakich barów i restauracji warto się udać, aby zjeść pyszny posiłek oraz jakie najlepsze bazy noclegowe są tam na miejscu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Inverness – co zwiedzić?

Inverness jest bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów i trudno się dziwić, bo ilość ciekawych miejsc wartych zobaczenia jest naprawdę imponująca. Zarówno w samym mieście, jak i jego okolicach. Poniżej zostały wypisane zabytki, które turyści mogą obejrzeć w samym mieście oraz jego bezpośrednim otoczeniu.

Zamek w Inverness

Położony jest on na wzgórzu i jest jedną z wizytówek Inverness. Dawniej w jego miejscu znajdowała się wybudowana w XI wieku warownia. Sam zamek powstał w latach 1835–1836. Z owym zamkiem wiąże się legenda, wedle której to właśnie w tym miejscu Makbet zabił Duncana. Obecnie znajduje się tu siedziba Sądu Szeryfa.

Ratusz

Swoim wyglądem ten budynek przypomina zamek z bajki, co zdecydowanie sprawia, że wyróżnia się on na tle pozostałych. Posiada on bowiem wysokie i wąskie okna, mnóstwo wieżyczek, a także oryginalnie wyglądające drzwi. Warto zobaczyć tę siedzibę władz miejskich na własne oczy.

Ogród botaniczny

Został on stworzony w 1993 roku. Ogród jest mały i kameralny, dzięki czemu jest idealnym miejscem na cichy i spokojny relaks. Odwiedzający mogą w tym czasie podziwiać egzotyczne rośliny, a nawet przy odrobinie szczęścia spotkać ogrodowego kota. Atutem jest także to, że wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

Pomnik Flory MacDonald

To pomnik poświęcony wspomnianej kobiecie, która zdecydowała się pomóc pewnemu mężczyźnie w ucieczce ze Szkocji, gdy w bitwie pod Culloden w 1746 roku Jakobici ponieśli klęskę. Flora MacDonald uważana jest dzisiaj w Szkocji za jedną z najbardziej romantycznych postaci w historii tego kraju.

Katedra św. Andrzeja w Inverness

To piękny budynek, będący kolejną wizytówką Inverness. Powstał on w latach 1866–1869 i został zbudowany wedle neogotyckiej architektury. Katedra św. Andrzeja prezentuje się naprawdę okazale, ale plany były jeszcze ambitniejsze. Tylko brak funduszy sprawił, że dzisiaj nie możemy oglądać prawdziwego potencjału tej budowli.

Clava Cairns – kamienny krąg

To tajemnicze miejsce, ogrodzone kamiennym wałem, składające się z kilkunastu dużych i bardzo starych kamieni, które według naukowców pochodzą z lat 2700–1500 p.n.e. Prawdopodobnie dawniej te kamienie były płytami nagrobnymi.

Zamek Cawdor

Zamek powstał w ok. 1454 roku, a od miasta Inverness oddalony jest o 20 km. Z powstaniem zamku wiąże się ciekawa legenda, wedle której to osioł zdecydował, gdzie i czy powstanie ten zamek. Potrafi on zachwycić swoim pięknem, a już zwłaszcza osoby, które zdecydują się na spacer po jego ogrodach, które dzielą się na 2 części: kwiatową i dziki ogród.

Old High Church

To kościół położony na wzgórzu St. Michael’s. Budynek jest bardzo wiekowy, a jego historia dość krwawa. Dawniej przeprowadzano w tym miejscu egzekucje więźniów po przegranej przez Szkotów bitwie pod Culloden.

Inverness – atrakcje

Jakie atrakcje czekają na turystów w Inverness? Ciekawe i różnorodne, tak można je w skrócie opisać. W Inverness można robić wiele rzeczy, zaczynając od podziwiania delfinów, a kończąc na braniu udziału w rozmaitych festiwalach. Poniżej zostały wymienione te najciekawsze:

odwiedzenie Muzeum sztuki w Inverness – warto odwiedzić Muzeum Sztuki w Inverness, aby dowiedzieć się więcej o regionie Highland. W owym muzeum znajduje się zbiór unikalnych artefaktów, które przybliżą jego historię.

podziwianie delfinów – w Inverness istnieje możliwość zobaczenia na własne oczy tych pociesznych, niesamowitych stworzeń. Dość regularnie zapuszczają się one bowiem w te rejony, ale warto uzbroić się w cierpliwość i uważnie ich wypatrywać.

odwiedzenie Leakey’s Bookshop – kolejną atrakcją jest odwiedzenie Leakey’s Bookshop, czyli największego sklepu w Szkocji z używanymi książkami. Kolekcja książek regularnie się powiększa i znaleźć można obecnie w tym sklepie różnego rodzaju dzieła, które gromadzone są w tym miejscu już od 40 lat.

branie udziału w rozmaitych festiwalach – w Inverness w różnych porach roku organizowane są rozmaite festiwale. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z okazji, jeśli się taka nadarzy i wziąć udział w jednym z nich.

Inverness – gdzie zjeść?

Mimo że Inverness jest małym miastem w szkockich Highlands, to nie brakuje tam restauracji i lokalów, w których można zjeść smaczny posiłek w przystępnej cenie. Miejscowość jest znana ze świeżych owoców morza. Dlatego nie ma raczej niczego dziwnego w tym, że w większości restauracji jest to główny element menu. Poniżej zostały wypisane 3 wysokiej jakości restauracje w Inverness, które zdecydowanie są warte wspomnienia:

The Seafood Shack – tę angielską nazwę restauracji można przetłumaczyć na polski jako: „Chatę z jedzeniem morza” i jest to nazwa, która dość dobrze oddaje, czym jest „The Seafood Shack”. To bowiem bar z jedzeniem na wynos, zlokalizowany na Inverness Market. Głównie można tu dostać różnego rodzaju ryby i owoce morza.

The Mustard Seed – prawdopodobnie kogo się nie spytać w Inverness, każdy poleciłby jako dobrą restaurację właśnie The Mustard Seed. Trudno się dziwić, gdyż jest to po prostu wysokiej jakości lokal, w którym jedzenie, obsługa i wystrój są, potocznie mówiąc, świetne. W restauracji serwowane są sezonowe potrawy, których głównym składnikiem, co nie jest zaskoczeniem, są ryby i skorupiaki, pozyskiwane lokalnie, z pobliskiego akwenu Moray Firth.

Rajpoot – to trafny wybór dla osób, które szukają do zjedzenia czegoś innego niż ryby i owoce morza. Rajpoot jest bowiem restauracją indyjską, w której do wyboru jest szeroki zestaw dań wegetariańskich i opartych na mięsie.

Inverness – gdzie zaparkować samochód?

Najlepiej zaparkować samochód na strzeżonych parkingach, których w Inverness nie brakuje. Oczywiście są one płatne, ale ceny są stosunkowo przystępne. Najwięcej parkingów znajduje się w centrum miasta, ale i na obrzeżach Inverness ich nie brakuje. Największą popularnością cieszy się parking Old Town Rose Street Multi Storey Car Park, który znajduje się praktycznie w centrum miasta. W sezonie niezwykle trudno jest znaleźć na nim miejsce, dlatego lepiej poszukać innej alternatywy, mimo że cieszy się on bardzo dobrymi opiniami. Dużo osób rekomenduje też parking publiczny Portland Place Car Park, który położony jest blisko rzeki Ness. Kolejną alternatywą może być także parking, zlokalizowany na ulicy Kingsmills Rd, całkiem niedaleko centrum. Parkingów, na których można zaparkować samochód w Inverness nie brakuje, dlatego nawet w szczytowym momencie sezonu, powinniśmy dać radę znaleźć miejsce dla swojego pojazdu.

Inverness – możliwość wynajęcia samochodu

Dla tych osób, które się zastanawiają, czy w Inverness jest możliwość wynajęcia samochodu, czeka dobra wiadomość. Taka możliwość istnieje. Co równie ważne, osoby chcące wypożyczyć samochód mają również duży wybór, gdyż na terenie Inverness działa wiele różnych firm, oferujących tę usługę. Do takich firm należy zaliczyć: Europcar, keddy by Europcar, Sunnycars, Enterprise, FLIZZR, Hertz, Alamo, Arnold Clark, Avis, Budget, Dollar oraz Easirent. Łącznie na terenie Inverness funkcjonuje 21 wypożyczalni samochodów, z których można skorzystać. Średnia stawka wynajęcia samochodu na dzień w tym mieście wynosi ok. 300 zł.

Inverness – pogoda i temperatura w ciągu roku

Inverness położone jest w Szkocji, a to oznacza, że znajduje się ono w strefie umiarkowanie ciepłego klimatu. W ciągu roku średnia temperatura powietrza nie przekracza tutaj 17 stopni Celsjusza. Średnio w ciągu roku wynosi ona 7,9 stopni Celsjusza. Opady są natomiast znaczące i mogą one nawet występować w miesiącach, które uznawane są za suche. Opady deszczu w Inverness wahają się w ciągu roku w granicach 1020 mm. Kiedy najlepiej jest wybrać się na wycieczkę do Inverness? Najlepszym miesiącem będzie lipiec. Temperatura będzie wtedy przyjemna, gdyż będzie oscylowała w granicach 17 stopni Celsjusza, a opady deszczu nie powinny raczej występować. Podobna pogoda może czekać na nas, gdy wybierzemy się w sierpniu. Ewentualnie można swój urlop w Inverness zaplanować na czerwiec lub wrzesień.

Inverness – gdzie spać?

Znalezienie dobrej bazy noclegowej jest bardzo ważne. W Inverness jest pod tym względem na tyle duży wybór, że nie powinno być z tym zbyt dużego problemu. Poniżej znajdują się wypisane najlepsze noclegi. Dodatkowo dla lepszej przejrzystości zostały one podzielone na trzy następujące kategorie: najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi, najbardziej luksusowe noclegi oraz najlepsze noclegi w przystępnej cenie.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Inverness

Inverness Holiday Apartment – 2 Bedroom – obiekt znajduje się 3,7 km od zamku. Z okien budynku goście mogą podziwiać widok na miasto oraz ogród. Na terenie obiektu jest plac zabaw i taras, co sprawia, że jest to dobre miejsce do odpoczynku dla rodzin z dziećmi. Apartament w budynku składa się z: 2 sypialni, telewizora z płaskim ekranem oraz kuchni z pełnym wyposażeniem. Obiekt oferuje dla gości także bezpłatne wifi i parking.

Apartment 101 Kingsmills Road – obiekt oddalony jest o 1,7 km od dworca kolejowego i 1,3 km od zamku w Inverness. Warunki koło obiektu sprzyjają jeździe na rowerze i uprawianiu narciarstwa. W obiekcie jest apartament, który składa się z: 2 sypialni, 1 łazienki, jadalni oraz kuchni z pełnym wyposażeniem. Goście mają też dostęp do tarasu z widokiem na ogród oraz zapewniony prywatny parking. Na terenie obiektu znajduje się też plac zabaw dla dzieci.

Daviot Luxury Pods – obiekt znajduje się w odległości 13 km od zamku w Inverness. Goście mogą korzystać z tarasu słonecznego, ogrodu, bezpłatnego parkingu i wifi, a także mogą wypożyczyć sprzęt do grillowania. Dodatkowo dla dzieci udostępniony jest plac zabaw. Obiekt zapewnia swoim gościom patio, część wypoczynkową z telewizorem z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem, a także prywatną łazienkę z prysznicem.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Inverness

Rocpool Reserve Hotel & Restaurant – obiekt położony jest w samym centrum miasta. Ten luksusowy hotel posiada oryginalny, nowoczesny design. Pokoje w hotelu wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem i ekspres do kawy i herbaty. Niektóre z nich posiadają dodatkowo stację ładowania iPodów, prywatny balkon i podwójne prysznice. Obiekt zdobył wiele prestiżowych nagród m.in.: nagrodę Conde Nast Johansens dla najlepszego miejskiego hotelu w UK w 2008 i 2010 roku.

Daviot Lodge – to pensjonat B&B, który posiada wyróżnienie AA Guest Accommodation of the Year dla hotelu szkockiego/irlandzkiego zdobytą w 2006 roku. Obiekt położony jest 10 minut drogi od centrum miasta. Goście mają dostęp do eleganckiego salonu z kominkiem, w którym mogą się zrelaksować w zimniejsze wieczory, czytając ulubioną powieść i pijąc whisky. W sali jadalnej mogą natomiast zjeść śniadanie.

Wee Ness Lodge – obiekt zlokalizowany jest 1,8 km od dworca kolejowego. Goście mogą korzystać m.in.: z bezpłatnego prywatnego parkingu. Mają także dostęp do ogrodu i tarasu. Wee Ness Lodge zapewnia sypialnię, patio, łazienkę, jadalnię i aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem.

TOP 3 noclegi w Inverness w przystępnej cenie

Cosy Countryside Cabin – obiekt usytuowany jest ok. 12 km od zamku Inverness i dworca kolejowego. Zapewnia sypialnię, część wypoczynkową z telewizorem z płaskim ekranem, aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem i łazienkę z prysznicem. Goście mogą także korzystać z tarasu i mają widok na ogród.

Inverness Youth Hostel – zlokalizowany jest on niedaleko dworca kolejowego. Obiekt oferuje m.in.: bezpłatny parking, wifi i przechowalnię rowerów. Blisko obiektu znajdują się takie atrakcje jak: centrum handlowe Eastgate, sala koncertowa Hootananny, pole bitwy Culloden, jezioro Loch Ness, a także zamek Urquart. Pokoje charakteryzują się prostotą oraz posiadają dostęp do wspólnej łazienki. Inverness Youth Hostel zapewnia ponadto przechowalnię bagażu i lunch na wynos.

Park Guest House – to pensjonat, który mieści się w wiktoriańskiej willi. Park Guest House położony jest 15 minut drogi od centrum miasta. Oferuje on możliwość zjedzenia pełnego szkockiego śniadania, bądź śniadania kontynentalnego w eleganckiej jadalni, a także daje dostęp do bezpłatnego parkingu i ogrodu. Pokoje są wyposażone w telewizor z płaskim ekranem i zestaw do parzenia kawy i herbaty. Dodatkowo większość z nich ma dostęp do łazienki.

Poprzedni

Jesień w Londynie, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Jak żyją mieszkańcy Londynu?

Następny

Dodaj komentarz