Katedra św. Idziego w Edynburgu, zwiedzanie, bilety, przewodnik

Tagi , , ,

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji w Edynburgu, to Katedra św. Idziego – St Giles to bardzo interesujące miejsce warte zobaczenia. Katedra położona jest w samym sercu Edynburga, przy historycznej Royal Mile. Jest to doskonały przykład architektury gotyckiej, która dominuje nad starym miastem w Edynburgu.Co warto wiedzieć przed wizytą w Katedrze św.Idziego w Edynburgu? Ile kosztują bilety wstępu? Ile czasu przeznaczyć na jej zwiedzanie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Katedra św. Idziego w Edynburgu (St Giles’ Cathedral)?

Katedra św. Idziego znajduje się przy High Street, w Edynburgu (obok Mercat Cross). 

Jak dojechać do Katedry św. Idziego w Edynburgu?

Do katedry można dostać się na kilka sposobów:

Autobusem

Katedra St Giles’ znajduje się w samym sercu Edynburga i można do niej łatwo dojechać autobusem. Najbliższe przystanki znajdują się na moście George IV. Natomiast przystanki North Bridge oraz South Bridge są oddalone od katedry o około 3 minuty spacerem. Przystanki przy Princes Street znajdują się nieco dalej i wymagają spaceru pod górę.

Samochodem

W pobliżu katedry nie ma parkingu, z wyjątkiem dwóch zatoczek parkingowych dla osób niepełnosprawnych po wschodniej stronie katedry. Najbliższy parking znajduje się przy King’s Stables Road (EH3 9DR). Po zaparkowaniu samochodu czeka Cię jeszcze około 10 minut spaceru.

Pociągiem

Najbliższa stacja kolejowa w pobliżu Katedry św. Idziego to Edinburgh Waverly przy Princes Street. Podobnie jak w przypadku autobusu, musisz pokonać pozostały odcinek pieszo, około 5 minut spacerem pod górę.

Rowerem

Do katedry można także przyjechać rowerem. Przed budynkiem High Court, naprzeciwko katedry, znajduje się miejsce do przechowywania rowerów.

Ile czasu trwa zwiedzanie Katedry św.Idziego w Edynburgu?

Zazwyczaj zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 45 minut. Jeśli natomiast planujesz zwiedzanie bez przewodnika to nie powinno Ci zająć zobaczenie najważniejszych kaplic i miejsc więcej niż 25 minut. 

Czy warto odwiedzić Katedrę św. Idziego w Edynburgu?

Oczywiście, że tak!Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Edynburga. Król Dawid Pierwszy kazał zbudować Katedrę St Giles’ na obrzeżach Edynburga w 1124 roku i do dziś zachowały się fundamenty, które pochodzą z XII wieku. Co ciekawe, ta kolosalna świątynia stała na granicy miasta.Historia Katedry św. Idziego opowiada o wzlotach i upadkach miasta. Na przestrzeni wieków, katedra została zniszczona, a następnie odbudowana i odnowiona kilka razy w swojej historii. Oprócz poznania historii tej świątyni warto także wejść na wieżę zegarową katedry, aby móc podziwiać malownicze widoki na Royal Mile w Edynburgu.

Katedra św. Idziego w Edynburgu jest czynnym kościołem protestanckim, w którym odbywają w każdą niedzielę cztery nabożeństwa. Oprócz tego odbywają się tu także wieczory muzyczne. Dlatego też warto przyjść tu podczas koncertu i podziwiać doskonałą akustykę, jaką oferuje kościół. W kościelnym sklepie z pamiątkami można także zakupić płyty CD, które będą przypominać o tym niezwykłym miejscu.

Podczas zwiedzania katedry warto zwrócić uwagę na piękne witraże, imponujące organy Riegera oraz słynną kaplicę Thistle – siedzibę wielkiego szkockiego zakonu rycerskiego.

Godziny otwarcia Katedry św. Idziego w Edynburgu

Katedra św. Idziego otwarta jest w następujących godzinach:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00Wtorek: 10:00 – 18:00Środa: 10:00 – 18:00Czwartek: 10:00 – 18:00Piątek: 10:00 – 18:00Sobota: 9:00-17:00Niedziela: od 13:00 do 17:00

Bilety do Katedry św. Idziego w Edynburgu, ile kosztuje wejście?

Katedra św.Idziego w Edynburgu jest utrzymywana z darowizn. Można ją zwiedzać za darmo, jednak warto zostawić jakiś datek. Sugerowana kwota datku to około 6 funtów. Od 10:30 lub 14:30 odbywają się codzienne, krótkie wycieczki po katedrze św. Idziego. Wycieczki te są bezpłatne i trwają około 45 minut. Podczas zwiedzania przewodnik opowiada historię świątyni od powstania jej fundamentów po reformację Johna Knoxa. Oprócz tego zobaczysz słynną kaplicę Thistle, w której mieści się siedziba Zakonu Ostu.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Pałac Westminsterski i Opactwo Westminster, zwiedzanie

Zwiedzanie The National Gallery (Galeria Narodowa) w Londynie

Następny

Dodaj komentarz