Muzeum Limerick City Museum zwiedzanie, bilety

Tagi , , , ,

Limerick City Museum wcześniej nazywane Jim Kemmy Municipal Museum to muzeum miejskie Limerick poświęcone historii tego miasta i jego regionu. Muzeum znajduje się w zabytkowej części Limerick na King’s Island i oferuje imponującą kolekcję pozostałości archeologicznych! Kolekcje Muzeum Limerick ilustrują historię tego miasta, jego mieszkańców i okolicy. Eksponaty obejmują m.in.: artefakty archeologiczne, srebro, koronki z Limerick, przykłady lokalnego drukarstwa, artefakty wojskowe oraz wiele innych. Planujesz odwiedzić Muzeum Limerick City Museum? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego Muzeum. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Limerick City Museum?

Limerick City Museum jest znane również jako Jim Kemmy Municipal Museum. Założono je w 1906 roku i mieściło się w budynku, który obecnie jest Miejską Galerią Sztuki. Muzeum znajduje się w bliskim sąsiedztwie wejścia do Zamku Króla Jana, na wschodnim brzegu rzeki Shannon. Dokładny adres Limerick Museum, Henry Street, Limerick, V94 C7W1. 

Jak dojechać?

Wejście do Muzeum Limerick jest bezpłatne i mieści się w dawnym Klasztorze Franciszkańskim przy Henry Street w Limerick. Znajduje się ono niecałe pięć minut spacerem od ulicy O’Connell Street, mostu Sarsfield Bridge oraz 15 minut od dworca kolejowego i autobusowego. W pobliżu znajdują się przystanki autobusowe linii numer: 343, 302, 303, 305 oraz 310. 

Do Muzeum można także dojechać samochodem ponieważ w pobliżu znajdują się parkingi:

  • Howleys Quay Car Parks (87 R527, Prior’s-Land, Limerick, Irlandia)
  • Q-Park Harveys Quay (Harvey’s Quay, Prior’s-Land, Limerick, V94 KHD6, Irlandia)
  • Euro Car Parks Cleeves (N Circular Rd, Farranshone More, Limerick, Irlandia)

Historia i ciekawostki

Muzeum Limerick powstało w 1907 roku i pierwotnie mieściło się w budynku Carnegie Free Library and Museum (założonym przez Andrew Carnegie na Pery Square). Jednak otwarto je dla publiczności dopiero w 1916 roku i na Pery Square pozostało do 1975 roku. W 1979 roku Muzeum przeniesiono do dwóch odrestaurowanych budynków na John Square. Następnie w 1998 roku ponownie przeniesiono jego siedzibę, tym razem na Castle Lane, gdzie można było je zwiedzać do 1999 roku. A w 2012 roku Muzeum Limerick przeniesiono do tymczasowej lokalizacji Civic Buildings, Merchant’s Quay z powodu renowacji i rozbudowy Zamku Króla Jana. W maju 2017 r. Limerick City Museum przeniosło się do obecnej lokalizacji – dawnego Klasztoru Franciszkanów przy Henry Street.

Zwiedzanie Limerick City Museum

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku na King’s Island, łatwo rozpoznawalnym dzięki szarej georgiańskiej fasadzie. Kolekcja Limerick City Museum  prezentuje historię hrabstwa Limerick. Obejmuje wiele artefaktów z epoki brązu, z okresu średniowiecza, koronki Limerick i wiele narzędzi rolniczych irlandzkich chłopów. Muzeum Limerick prezentuje także historia z czasów Wikingów, aż po ataki Anglo-Normanów, a następnie Cromwellian. Podczas zwiedzania można także zobaczyć spustoszenia Wielkiego Głodu, a także przykłady biednych domostw, w jakich kiedyś żyli mieszkańcy Limerick. Muzeum Limerick City Museum jest dość nowoczesne i prezentuje filmy dokumentalne na gigantycznych ekranach. To także interesujący sposób, aby zobaczyć miasto Limerick z innej perspektywy. Muzeum Limerick otwarte jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-17:00. 

Dlaczego warto odwiedzić Limerick City Museum?

Historia miasta i hrabstwa Limerick jest przedstawiona w Muzeum za pomocą przedmiotów, od toporów z epoki kamienia łupanego po średniowieczne monety. Wśród artefaktów znajdują się m.in.: miecz królowej Elżbiety I i medale wręczone weteranom powstania z 1916 roku. Do bardziej niezwykłych przedmiotów należą m.in.: Ireton’s Cat – zmumifikowany kot znaleziony na Nicholas Street w latach 90. XIX wieku, fragment największego meteorytu, jaki kiedykolwiek spadł w Irlandii w 1813 roku. A także dwie maski przeciwgazowe z czasów II wojny światowej.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Glasgow

Tereny zielone i parki w Limerick, które warto zobaczyć — przewodnik po oazach spokoju

Następny

Dodaj komentarz