Jesień w Szkocji, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Tagi , , , , ,

Jesień to doskonały czas na odkrywanie miast i zwiedzanie pięknych miejscowości w Szkocji. Jest to także idealny czas na spacery i odkrywanie szkockiej przyrody. Jaka jest pogoda w Szkocji jesienią? Jaki jesienny miesiąc będzie najlepszy na zwiedzanie Szkocji? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące pogody w Szkocji jesienią. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Szkocji na jesień

Pogoda w Szkocji – wrzesień

Wrzesień jest uważany za jeden z najlepszych miesięcy w roku na podróż do Szkocji. To świetny czas na zwiedzanie najważniejszych zabytków Szkocji, w tym Edynburga. Możesz wówczas spokojnie zwiedzać malownicze i historyczne miejsca bez tłumów turystów jak w przypadku sierpnia. Zazwyczaj we wrześniu w miejscowości Pitlochry odbywa się także Pitlochry Highland Games z udziałem członków brytyjskiej rodziny królewskiej. 

Wrzesień jest jednym z najbardziej deszczowych miesięcy w roku, chociaż fakt jak bardzo będzie padać, zależy od miejsca podróży. W zachodniej Szkocji zazwyczaj opadów jest więcej, wieje tu także wiatr z północnego Atlantyku. We wschodniej części kraju występuje znacznie mniej deszczu i częściej świeci słońce. We wrześniu występuje także haar – mgła morska znad Morza Północnego.

Temperatury w tym miesiącu są dosyć stabilne. W Edynburgu średnie temperatury wynoszą 16°C w ciągu dnia i 9°C nocą. Co ciekawe, na najwyższym szczycie górskim Szkocji oraz całych Wysp Brytyjskich – Ben Navis 1345 m n.p.m. – we wrześniu można spodziewać się temperatur od 2 °C do 7°C. Morze we wrześniu jest już dość chłodne i temperatury wahają się od13.5°C do około 15 °C.

Październik w Szkocji

Szkocja w październiku jest niezwykle kolorowa. Liście drzew przebarwiają się w niezwykle intensywne kolory, począwszy od żółtych po czerwone. Dni stają się krótsze oraz zimniejsze. W październiku możesz spodziewać się także większej ilości chmur, deszczu, mgły oraz silniejszych podmuchów wiatru. W zachodniej Szkocji październik jest bardziej wilgotny i wietrzny. We wschodniej Szkocji opady są nieco mniejsze, ale częściej występują mgły.

Średnie temperatury w Edynburgu, Inverness i Portree wynoszą od 9°C do 13°C. Na Ben Nevis na wysokości 1345 m n.p.m. mogą wystąpić minusowe temperatury ok. -1°C. Biorąc pod uwagę niskie temperatury oraz nieprzewidywalną pogodę, musisz zabrać ze sobą ciepły sweter, wodoodporną kurtkę, parasol i solidne buty do pieszych wędrówek. Temperatura morza jest niska i nie przekracza zazwyczaj 11.9°C. 

Pogoda w Szkocji – listopad

W listopadzie Szkocja oferuje turystom niskie ceny i brak tłumów w Glasgow i Edynburgu. Warto wówczas połączyć wycieczkę po mieście z malowniczą podróżą po szkockiej wsi, aby zobaczyć liczne zamki i malownicze wzgórza. Długie, jesienne wieczory warto spędzić podczas degustacji whisky w przytulnym pubie lub przy kominku.

Późna jesień w Szkocji bywa zimna, deszczowa i wietrzna. Dni stają się krótsze, z około 7,5 godzinami światła dziennego. Podróżnicy, którzy przyjadą do Szkocji w pierwszej połowie miesiąca, mogą spodziewać się jeszcze dość ładnej pogody i pięknego koloru jesiennych liści. Druga połowa listopada w Szkocji  może przynieść mróz lub śnieg, zwłaszcza na północno-zachodnim wybrzeżu Szkocji w regionie Highlands.

W Szkocji istnieją regionalne różnice w pogodzie w zależności od miejsca podróży. Zachodnia Szkocja (w tym Glasgow) oferuje przyjemniejsze i wyższe temperatury dzięki Prądowi Zatokowemu – Golfsztrom. Wiąże się to z większą ilością deszczu i wiatru pochodzącego z północnego Atlantyku. Wschodnia Szkocja (w tym Edynburg) jest mniej deszczowa, ale i panują tu znacznie niższe temperatury, stąd możliwy jest mróz i opady śniegu. W miejscowości Oban leżącej na zachodnim wybrzeżu Szkocji średnie temperatury w listopadzie wynoszą od 6°C do 10°C. W St Andrews na wschodnim wybrzeżu Szkocji, nad Morzem Północnym średnie temperatury wahają się od 2°C do 9°C. Średnia temperatura wody w Morzu Północnym w okolicach Edynburgu w listopadzie wynosi 10.9°C. 

Czy warto jechać do Szkocji na jesień?

Wiele osób nie docenia jesieni w Szkocji. Naszym zdaniem złote odcienie jesieni najlepiej widać na tle słynnych szkockich lasów i wzgórz. Liście na drzewach zaczynają zmieniać kolor wczesną jesienią i są w pełnej krasie od końca września do końca października. W połączeniu z trawą na wrzosowiskach, która zmienia kolor na czerwony, otrzymujemy niezwykle malowniczy widok.  

Oszałamiające kolory i przyroda to nie jedyny powód, aby przyjechać do Szkocji jesienią. Po dniu spędzonym na zwiedzaniu wspaniałej okolicy możesz rozkoszować się jednymi z najbardziej niesamowitych lokalnych produktów pochodzących z jesiennych zbiorów.

Jabłka, śliwki oraz gruszki są najsmaczniejsze jesienią. O tej porze roku możesz kupić świeże dżemy i przetwory jako pamiątkę ze Szkocji. Jeśli jesteś miłośnikiem dziczyzny, to właśnie jesienią jest ona najbardziej dostępna. Dodatkowo jagnięcina jest najbardziej soczysta o tej porze roku.

Gdy sezon turystyczny dobiega końca, Szkocja pustoszeje, a szczególnie Highlands, dzięki czemu możesz spokojnie podążać szlakami i odwiedzać zamki bez tłumów turystów. 

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Czy Szkocja jest droga?

Wycieczka na archipelag Orkady i wyspę Mainland – przewodnik

Następny

Dodaj komentarz