Czy Szkocja jest droga?

Tagi , , , , ,

Szkocja to zyskujący na popularności kierunek turystyczny, który poza Glasgow i Edynburgiem ma do zaoferowania ponad dziewięć kilometrów linii brzegowej, setki wysepek, majestatyczne góry, krystalicznie czyste jeziora, przepiękne, puste plaże i skrywające wiele tajemnic zamki. Pomimo tego, iż wchodzący w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej kraj nie należy do najtańszych, warto spędzić w nim choć kilka dni. Aby nie przeżyć cenowego szoku, przed przyjazdem do Szkocji warto szczegółowo sprawdzić, jakie ceny zastaną nas w sklepach, hotelach i atrakcjach turystycznych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie kupimy najtańsze produkty spożywcze w Szkocji?

Szkocja obok krajów skandynawskich uznawana jest za jeden z najdroższych kierunków podróży w Europie. Z tego względu planując podróż do Szkocji, warto wcześniej sprawdzić ceny podstawowych produktów spożywczych. Podobnie jak w naszym kraju, najtańsze zakupy w Szkocji  zrobimy w supermarketach. Do najbardziej konkurencyjnych w kraju należą Aldi, Lidl i Iceland. Oprócz nich tańsze zakupy zrobimy w sieci Tesco, Coop oraz Morrison. Co więcej, większość z nich na godzinę przed zamknięciem oferuje promocyjne ceny na wybrane produkty.

Ceny noclegów w Szkocji

W Szkocji znajdziemy wiele opcji zakwaterowania dostosowanych do indywidualnych potrzeb i zasobności portfela przybyłych. Największą popularnością pośród turystów cieszą się hotele, apartamenty prywatne, hostele oraz pensjonaty prowadzone przez osoby prywatne. Nowością zyskującą na popularności są w tej chwili dostępne przez Internet domy do wynajęcia. Planując wyjazd do Szkocji w kilka osób, można w ten sposób spędzić urlop w tradycyjnym szkockim domu, a przy okazji podzielić koszty. Dużo mniejszą popularnością cieszy się nocleg w namiocie, który choć najmniej komfortowy, daje nam największą swobodę, gdyż w Szkocji można nocować niemalże wszędzie. Należy jednak pamiętać, iż rozbity przez nas namiot nie może stwarzać problemu lokalnej społeczności.

Noclegi w Szkocji

Znajdziemy na nich nie tylko pokoje w standardowo wyglądających hotelach, ale i pokoje oraz apartamenty mieszczące się w zabytkowych zamkach, w których do dzisiaj kultywowane są tradycje charakterystyczne dla tego regionu. Rezerwując w nich nocleg, musimy być przygotowani na popołudniowe wystrzały z armat czy poranne budzenie przez dudziarzy.

Planując wyjazd, warto pamiętać, iż miesiącem z najwyższymi cenami jest lipiec. Najtaniej zaś jest w listopadzie. W tym miesiącu ceny zakwaterowania mogą spaść aż o 50%.  Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy zatrzymać się w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Edynburg. Tutaj ceny za dobę mogą osiągnąć pułap tysiąca złotych za pokój. Zdecydowanie taniej jest w niewielkich miejscowościach, do których zapuszcza się niewielu turystów. Posiadając własny samochód, zdecydowanie lepiej dla naszego portfela jest szukać zakwaterowania w takich miejscach.

Rezerwując pokój z przynajmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, również możemy sporo zaoszczędzić. Dotyczy to szczególnie hoteli o wysokim standardzie, usytuowanych w korzystnej lokalizacji. Większość z tych miejsc stanowi nie tylko nocleg, ale atrakcję samą w sobie – ze względu na wystrój lub własną, rozpoznawalną na świecie charakterystykę. Najbezpieczniej jest rezerwować nocleg na trzy miesiące przed planowanym wyjazdem. Ostatnie tygodnie przed wyjazdem zaczynają być ryzykowne, gdyż wiele hoteli może być już zapełnionych lub pozostały jedynie najmniej interesujące pokoje.

Szkocja – jedzenie w restauracjach, pubach i barach szybkiej obsługi

Kuchnia szkocka jest tłusta i treściwa. Nic w tym dziwnego, gdyż mieszkańcy tej części kontynentu od stuleci znani byli z ciężkiej pracy. Aby mieć siłę, stworzyli dania, które choć nie wyglądają, doskonale smakują. Dużą popularnością pośród przybyłych cieszą się podawane na śniadania kremowe owsianki i popularne, zwłaszcza w ramach lunchu fish and chips. Decydując się na obiad w szkockiej restauracji, musimy przygotować się na niemały wydatek. Cena jednego zestawu obiadowego, jaki możemy zamówić w przeciętnej restauracji waha się od kilkudziesięciu do ponad stu funtów. Znacznie tańsze są dania serwowane przez bary szybkiej obsługi. Ich koszt wynosi średnio 10-20 funtów za zestaw. Najtańsze są przekąski serwowane w szkockich pubach. Jeśli zdecydujemy się na zakup w nich piwa, do rachunku musimy doliczyć od 2 do 3 funtów za 500 ml trunku.

Ceny atrakcji turystycznych w Szkocji

W Szkocji większość lokalnych atrakcji turystycznych jest płatna. Rekordowo drogie jest zwiedzanie szkockich zamków. Średnio wejście do odnowionego zabytku kosztuje kilkadziesiąt funtów. Chcąc zwiedzić kilka tego typu obiektów, należy przygotować się na spory wydatek.

Chcąc zaoszczędzić na biletach wstępu, w trakcie wyjazdu warto zaopatrzyć się w kartę Explorer Pass. Jest ona wydawana jest przez organizację Historic Environment Scotland, która zarządza najważniejszymi zabytkami w Szkocji. Dzięki karcie możemy wejść za darmo do blisko 70 atrakcji turystycznych, w tym zamku w Edynburgu, Stirling Castle i zamku nad jeziorem Loch Ness. Karta gwarantuje również stały 20% rabat na wypożyczenie audioprzewodnika w zamku w Edynburgu. Kartę można zakupić przez stronę internetową i wydrukować ją w domu.

Ceny w Szkocji – w jaki sposób poruszać się po Szkocji?

Jeśli nasza podróż po Szkocji nie ogranicza się jedynie do dużych aglomeracji miejskich, doskonałym rozwiązaniem będzie dla nas transport lokalny. Dostępna sieć kolejowa i autobusowa jest dobrze rozwinięta i stosunkowo tania. Dla tych, którzy planują naprawdę dobrze poznać Szkocję i móc dojechać w jej najdalsze części, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie samochodu. Ceny za wypożyczenie samochodu na dwa tygodnie zaczynają się w przeliczeniu od 500 złotych. Do tego należy doliczyć koszt ubezpieczenia pojazdu i ceny paliwa.

Czy wycieczki zorganizowane po Szkocji są dobrym pomysłem?

Wycieczki po Szkocji są doskonałą opcją dla osób, które chcą zobaczyć kraj bez konieczności zajmowania się organizacją. Atrakcyjne cenowo jedno- lub kilkudniowe wyjazdy możemy wykupić już po przybyciu na terytorium Szkocji. Miejscowe biura podróży, które działają na rynku od wielu lat, posiadają w ofercie opcje dla osób, które nastawione są na zwiedzanie, jak i dla tych, którzy chcą poznać Szkocję, nie przemęczając się. Taka forma spędzania wolnego czasu jest atrakcyjna cenowo, gdyż jej koszt zaczyna się od 100 funtów.

Poprzedni

Wycieczka na Wyspę Man – przewodnik, hotele, atrakcje, plaże

Jesień w Szkocji, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Następny

Dodaj komentarz