Całe Wyspy Brytyjskie mają opinię dosyć chłodnych. A Szkocja leży na ich północy. Należy się więc tutaj spodziewać jeszcze niższych temperatur niż w Londynie czy Manchesterze. Podczas planowania wycieczki do tego kraju, warto zwrócić uwagę także na opady. Edynburg na przykład może „pochwalić się” dwustoma dniami deszczowymi w ciągu roku. Oczywiście nie oznacza to, że „leje” przez ponad pół roku non stop. W niektóre z tych dni pojawiają się jedynie przelotne opady. Ale i tak parasol i peleryna przeciwdeszczowa podczas planowania wyprawy do Szkocji to absolutne must have.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Pogoda w Szkocji – marzec
W marcu Szkocja powoli zaczyna otrząsać się z zimy. W dalszym ciągu temperatury regularnie spadają poniżej zera (zwłaszcza w nocy). Z kolei w dzień będzie dosyć chłodno i cóż… mokro. Jednocześnie jednak dni stają się zauważalnie dłuższe. Spacerując ulicami Edynburga czy Glasgow, od czasu do czasu poczujemy w powietrzu powiew wiosny, a przy odrobinie szczęścia pojawią się również przebłyski słońca.
Powinniśmy nastawiać się na temperatury pomiędzy dwa a osiem stopni Celsjusza, a miesięczna amplituda w marcu zbliża się do osiemdziesięciu milimetrów. Oznacza to, że szansa na zmoknięcie jest dosyć duża. Oczywiście, jeśli zwiedzamy miasta, w razie deszczu możemy schronić się w kawiarni czy pubie. Jeśli jednak wybieramy się w szkockie góry, już powinniśmy zabrać ze sobą mocno specjalistyczny sprzęt.
Pogoda w Szkocji – kwiecień
Pod wieloma względami jeden z najlepszych miesięcy do zwiedzania Szkocji. Przede wszystkim kwiecień jest najbardziej „suchy”. Amplituda opadów oscyluje tutaj wokół pięćdziesięciu milimetrów. To o trzydzieści procent mniej niż w marcu.
Śniegu już nie ma nigdzie – no może za wyjątkiem górskich szczytów. Szanse na deszcz spadają zauważalnie. Jednocześnie wiosna „uderza” z pełną mocą. Możemy ją wyczuć zarówno w powietrzu, jak i zobaczyć na własne oczy w postaci budzącej się ze snu roślinności. Średnia temperatura też zauważalnie rośnie. W kwietniu zazwyczaj przekracza ona dziesięć stopni.
Dla wielu turystów ważnym czynnikiem podczas wyboru miesiąca wyjazdu jest też ilość dni słonecznych. Pod tym względem kwiecień w Szkocji również jest łaskawy. Niekiedy zdarzają się nawet dwa, trzy jasne dni pod rząd.
Pogoda w Szkocji – maj
Maj kontynuuje dobrą passę z kwietnia. Jest jedynie odrobinę bardziej deszczowy (niecałe sześćdziesiąt milimetrów amplitudy). Do zwiedzania Szkocji w tym miesiącu zachęca jednak wiele innych czynników. Przede wszystkim temperatura wzrasta do mniej więcej szesnastu stopni Celsjusza. Dni stają się też o wiele dłuższe – możemy liczyć nawet na szesnaście godzin światła słonecznego w ciągu roku.
Jest to szczyt szkockiej wiosny. Nie powinniśmy się więc dziwić, że na łąkach i skwerach zobaczymy kwiaty. Nie liczmy jednak na wrzosy – te sławne dla Szkocji rośliny zaczynają kwitnąć dopiero latem.
Czerwiec
Czerwiec to miesiąc, w którym w Szkocji spotyka się wiosna z latem. Średnia temperatura wzrasta do siedemnastu stopni. Pamiętajmy jednak, że znajdujemy się na północy Wysp Brytyjskich i nie porównujmy tego miesiąca z polskim czerwcem. U nas o tej porze roku temperatura rzadko spada poniżej trzynastu stopni. W Szkocji może zejść nawet do ośmiu.
W porównaniu z kwietniem i majem miesięczna amplituda opadów wzrasta jedynie nieznacznie. Powinniśmy nastawiać się na mniej więcej sześćdziesiąt milimetrów miesięcznie,
Lipiec
Lipiec to miesiąc jeszcze cieplejszy niż czerwiec. Temperatury rosną do zawrotnego jak na Szkocję poziomu – dziewiętnastu stopni. Rzadko też spadają poniżej jedenastu stopni Celsjusza.
Pod względem temperatury lipiec wydaje się być dobrym miesiącem na plażowanie. Niestety deszcze przychodzą jeszcze częściej niż w czerwcu, a do tego pojawiają się inne zjawiska pogodowe, które nie sprzyjają wygrzewaniu się na słońcu. Na zachodnim wybrzeżu musimy nastawić się na mocne wiatry znad oceanu. Na wschodnim natomiast regularnie pojawia się haar – taką nazwę w Szkocji nosi zimna mgła znad morza.
Pogoda w Szkocji – sierpień
W sierpniu temperatury spadają jedynie odrobinę w porównaniu z lipcem. Należy nastawiać się na maksymalne wskazanie termometru na poziomie osiemnastu stopni. Deszczu spada jeszcze więcej (niemal sto milimetrów miesięcznie), a haar dalej atakuje znad morza.
Jednocześnie to właśnie sierpień należy do miesięcy z największą liczbą turystów odwiedzających Szkocję. Powodów ku temu jest wiele, ale jeden dominuje. Wrzosy kwitną dwa razy – wczesnym latem i późnym latem. W sierpniu mamy więc największą szansę na to, aby je zobaczyć.
Wrzesień
Temperatura spada jeszcze bardziej, a na karku będziemy czuli powiew jesieni. Oczywiście pod warunkiem, że nasz kark nie będzie akurat zakryty przeciwdeszczową peleryną. Bo wrzesień to jeden z najbardziej mokrych miesięcy w szkockim kalendarzu.
Deszcze spadają często i chętnie, a do tego w dalszym ciągu istnieją spore szanse na zimną mgłę znad morza. Jednocześnie należy powiedzieć, że warto odwiedzić Szkocję we wrześniu, chociażby po to, aby zobaczyć barwy wczesnej jesieni zestawione z przekwitającymi wrzosami.
Październik
Temperatury mogą wahać się pomiędzy trzynaście a minus jeden stopni Celsjusza. Deszcz może zaskoczyć nas w dowolnym momencie (prawie sto mililitrów amplitudy), a dodatkowo przebywaniu na zewnątrz nie sprzyjają westerlies – wiatry znad Północnego Atlantyku, które o tej porze roku niosą arktyczne powietrze.
W tym miesiącu natomiast swój szczyt przeżywa jesienna aura, a do tego na niebie często możemy zaobserwować chmury o ciekawym kształcie.
Listopad
Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych miesięcy dla fanów whisky. W listopadzie aura najbardziej zachęca do tego, aby siedzieć w pubie i raczyć się szkocką. Opady w dalszym ciągu pozostają na poziomie stu milimetrów. Do tego średnia temperatura oscyluje wokół sześciu stopni, a niejednokrotnie zbliża się do zera.
Jeśli do tego dodamy, że dzień skraca się od niecałych dziewięciu godzin, wniosek nasuwa się sam: Szkocja w listopadzie nie zachęca.