Gotowy plan wycieczki po Liverpoolu i okolicach

Tagi , , , ,

Trzy dni lub dłuższy weekend to doskonały sposób, aby poznać tętniącą życiem metropolię północnej Anglii –  Liverpool. Niegdyś był to drugi najważniejszy port w Wielkiej Brytanii i jej Imperium. Po utracie swojej znaczącej pozycji, władze miasta Liverpool postanowiły odejść od przemysłu morskiego i pójść w kierunku kreatywności oraz sceny artystycznej. Planujesz zwiedzanie miasta w Liverpool i szukasz inspiracji co zobaczyć podczas trzech dni? W naszym artykule znajdziesz gotowy plan 3-dniowej wycieczki po w Liverpoolu i jego okolicy.

Poniżej znajdziesz propozycję atrakcji, które warto zobaczyć podczas 3- dniowej wycieczki objazdowej po w Liverpoolu. Opisany przez nas plan podróży jest jedynie sugestią. To wyłącznie od Ciebie zależy czy zrealizujesz go w pełni lub też pominiesz niektóre z opisanych przez nas atrakcji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gotowy plan wycieczki po Liverpoolu i okolicachDzień 1: Najważniejsze atrakcje w centrum Liverpoolu

Merseyside Maritime Museum

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o morskiej przeszłości Liverpoolu, Muzeum Morskie Merseyside powinno być pierwszym miejscem, do którego warto się udać. Wszelkiego rodzaju artefakty i modele, wraz z rzeczywistymi rozmiarami statków, opowiadają historię portu i jego znaczenia dla handlu oraz późniejszego wpływu na życie osób z nim związanych. Znajduje się tu również wystawa poświęcona RMS Titanic, z przedmiotami pochodzącycmi z tego zatopionego liniowca.

The International Slavery Museum

Po zapoznaniu się z morską historią tego miasta, warto także zapoznać się z historią niewolnictwa. Na terenie Muzeum Morskiego Merseyside znajduje się także Międzynarodowe Muzeum Niewolnictwa. Działalność gospodarcza związana z transatlantyckim handlem niewolnikami przyczyniła się niegdyś do rozwoju i dobrobytu miasta Liverpool.

Royal Albert Dock

Royal Albert Dock to kompleks budynków doków i magazynów w Liverpoolu. Komplekt ten zaprojektowali Jesse Hartley i Philip Hardwick. Został on otwarty w 1846 roku. Był pierwszą konstrukcją w Wielkiej Brytanii zbudowaną wyłącznie z żeliwa, cegły i kamienia, bez użycia drewna konstrukcyjnego. W rezultacie był to pierwszy niepalny system magazynowy na świecie. Albert Dock umożliwiał szybki rozładunek statków i ich ładunków, czyniąc Liverpool jednym z największych miast morskich na świecie. Po II wojnie światowej obszar ten stale podupadał, został zamulony i ostatecznie opuszczony. Po odbudowie w latach 80. ubiegłego wieku, Royal Albert Dock stał się popularnym centrum kulturalnym miasta. Wśród wielu atrakcji znajdują się tu między innymi: Merseyside Maritime Museum, The Beatles Story oraz Tate Liverpool. W Albert Dock znajdują się również restauracje, kawiarnie i dwa hotele.

Tate Liverpool

Czas na trochę sztuki. Podobnie jak Tate w Londynie i St Ives w Kornwalii, Tate Liverpool gromadzi kolekcje nowoczesnych dzieł sztuki. Miejsce to prezentuje stałe wystawy artystów takich jak na przykład L.S. Lowry, z tymi bardziej współczesnymi. Znajdziesz tu również sklep oraz kawiarnię Tate Liverpool.

Gotowy plan wycieczki po Liverpoolu i okolicachDzień 2: Dzień drugi – Anfield, The Williamson Tunnels, Beatles Tour i nie tylko

Pierwszy dzień w Liverpoolu już za nami, oto kilka pomysłów na spędzenie drugiego dnia:

Wycieczka po stadionie Liverpool FC

Ponieważ bilety na mecze są często trudne do zdobycia, fani piłki nożnej – a zwłaszcza Liverpoolu FC – mogą wejść do środka i zwiedzić Anfield w ramach wycieczki. Chociaż nie można poczuć atmosfery, jaką może zapewnić tylko mecz na żywo, wycieczka po stadionie również jest bardzo interesująca. Klub oferuje różne pakiety do wyboru, od podstawowych po sesję pytań i odpowiedzi z byłym zawodnikiem Liverpoolu. 

The Williamson Tunnels

Jednymi z mniej znanych atrakcji na trasie zwiedzania Liverpoolu są tunele Williamsona. Nazwano je na cześć Josepha Williamsona – ekscentrycznego biznesmena i filantropa. Te podziene tunele znajdują się w Edge Hill, w Liverpoolu. Zbudowano je w XIX wieku i co ciekawe, nikt do dziś nie wie, dlaczego one powstały ani jaki jest rzeczywisty rozmiar pod ziemią.

The Beatles i kultowy The Cavern Club

Nawet jeśli nie jesteś wielbicielem zespołu The Beatles warto zobaczyć okolicę, w której spędzali mnóstwo czasu i w której koncertowali. Najbardziej znane z nich to Penny Lane i Strawberry Fields. Można je odwiedzić w ramach wycieczki zorganizowanej, ale równie dobrze można do nich dotrzeć bez przewodnika. Warto odwiedzić oczywiście kultowy The Cavern Club, który nadal jest integralną częścią sceny muzycznej Liverpoolu od prawie 60 lat. Co ciekawe, to właśnie w tym klubie debiutowali The Beatles. 

Liverpool Waterfront

Morskie powietrze, zabytki, ciekawa architektura i wszechobecne mewy tak można opisać to miejsce. Spacer wzdłuż nabrzeża do lub z Royal Albert Dock to świetny sposób na obejrzenie niektórych z najsłynniejszych budynków Liverpoolu. Warto zrobić to powoli, we własnym tempie – po drodze znajduje się także wiele restauracji, pubów i kawiarni.  Cunard Building, Port of Liverpool Building i Royal Liver Building tworzą tak zwane The Three Graces –  „Trzy Gracje”. Royal Liver Building to najbardziej rozpoznawalny punkt orientacyjny miasta. 

Gotowy plan wycieczki po Liverpoolu i okolicachDzień 3: Najciekawsze atrakcje w pobliżu Liverpoolu

Formby Beach

Formby Beach oferuje ucieczkę od zgiełku miasta i jest jedną z najlepszych plaż w pobliżu Liverpoolu dzięki niemal niekończącym się wydmom i ładnym widokom na Morze Irlandzkie. Obszar ten szczyci się lasem sosnowym, długimi szlakami pieszymi i malowniczymi miejscami piknikowymi. Widoki z wysokich wydm są spektakularne, a w pogodne dni widoczne są odległe Góry Kambryjskie w środkowej Walii.

Rufford Old Hall

Rufford Old Hall to zabytkowy budynek zbudowany w 1530 r. w stylu Tudorów, który otoczony jest wiktoriańskimi i edwardiańskimi ogrodami. Wewnątrz znajduje się wyjątkowa kolekcja zabytkowych mebli, gobelinów i zbroi. Co ciekawe, istnieją pewne dowody sugerujące, że William Shakespeare mógł występować w Wielkiej Sali.

Colwyn Bay

Colwyn Bay to nadmorski kurort z dużą plażą, kilkukilometrową promenadą i licznymi terenami zielonymi. Ten znajdujący się w północnej Walii kurort jest popularnym celem podróży od czasów wiktoriańskich. Dzięki złotym piaskom i uroczym budynkom udało mu się zachować swój dawny urok, jednocześnie modernizując go na potrzeby dzisiejszego rynku turystycznego. W Colwyn Bay jest także wiele do zobaczenia w deszczowe dni, w tym Bay Gallery, Bayview Shopping Centre czy Theatr Colwyn – najstarszy działający teatr i kino w Walii. W pobliżu znajduje się Eirias Park z jeziorem do pływania łódką, kręgielnią i centrum rekreacyjnym.

Ness Botanic Gardens

Ness Botanic Gardens to ogród botaniczny z ogrodami pokazowymi, w tym z ogrodem w stylu wiktoriańskim i widokami na ujście rzeki Dee. Ogrody zostały założone w 1898 roku przez Arthura Kilpina Bulleya. W ostatnich latach zdobyły szereg nagród i wyróżnień, w tym Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego, na wystawie RHS Flower Show. Ogrody pięknie prezentują się przez cały rok dzięki wspaniałej kolekcji rododendronów, kamelii, przebiśniegów i wielu innych gatunków roślin i drzew. 

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

TOP 6 najpiękniejszych plaż blisko Bradford

Co warto zjeść w Edynburgu?

Następny

Dodaj komentarz