Glasgow School of Art, co warto wiedzieć, ciekawostki

Tagi , ,

Glasgow to największe miasto w Szkocji, które na co dzień zamieszkuje około pół miliona osób. Wielu podróżnych może kojarzyć Glasgow jedynie z uwagi na istnienie słynnego klubu piłkarskiego – Celtic. Jednocześnie Glasgow jest miastem wyjątkowym, z niezwykle ciekawą architekturą, a także innymi, zabytkowymi obiektami. Jednocześnie najwięcej zainteresowania wzbudza wśród turystów Glasgow School of Art, czyli jedna z najsłynniejszych szkół artystycznych w mieście. Co więc warto o niej wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Glasgow School of Art?

Jak sama nazwa wskazuje, szkola znajduje się w Glasgow, największym mieście Szkocji. Dokładniej mówiąc, szkoła artystyczna mieści się przy 167 Renfrew St, czyli bardzo blisko ścisłego centrum miasta. Jeśli planujesz ją odwiedzić, wówczas nie musisz martwić się o dojazd – jest on wyjątkowo prosty.

Jak dojechać do Glasgow School of Art?

Do obiektu możesz dostać się na wiele sposobów jak np. korzystając z komunikacji miejskiej, taksówki lub po prostu spacerem. Jeśli chcesz dostać się do Glasgow School piechotą, wówczas poruszaj się w kierunku północnym od wybrzeży rzeki Clyde. Wówczas znajdziesz szkołę pomiędzy Eeek! Escaper Rooms Glasgow, a jednym z bardziej prestiżowych hoteli w mieście – Maldron Hotel Glasgow City. Jeśli zaś skorzystasz z komunikacji miejskiej, wówczas najbliższym przystankiem jest Dalhousie Street. Znajduje się on jedynie 100 metrów od szkoły. Zatrzymują się tam autobusy linii: 3, 4, 15, 77, N2, N3, N4, N18, N38, N240, N267, X25, X25A, X76 oraz X77. Możesz także dojechać na miejsce wypożyczonym samochodem. W takim wypadku kieruj się na północ od rzeki Clyde, ulicą Dalhousie Street. Przy szkole znajduje się parking.

Ciekawostki na temat Szkoły Artystycznej w Glasgow

Glasgow School of Art jest jedną z najstarszych szkół artystycznych w Glasgow. Zgodnie ze źródłami założono ją w 1845 roku i początkowo nazywała się Glasgow Government School of Design. Pod obecną nazwą szkoła ta funkcjonuje dokładnie od roku 1853. Co ciekawe, uczelnia zmieniała swoją lokalizację aż dwukrotnie, zanim przeniesiona została na obecne miejsce. Odwiedzając z szkołę musisz koniecznie zwrócić uwagę na architekturę całego budynku. Wzniesiono go z piaskowca, a zaprojektowany został przez wybitnego architekta – Charlesa Rennie Mackintosha. Dodatkowym atutem jest to, że obecnie szkoła spełnia także rolę muzeum, które jest w całości udostępnione dla zwiedzających. Budynek był budowany częściowo. Pierwszą kondygnację ukończono dopiero w 1899 roku.

Z kolei pozostałe kondygnacje, a także zdobienia zbudowano dopiero w 1909 roku. Niestety, w roku 2014 została w dużej mierze zniszczona przez pożar. Ogień opanował nie tylko zewnętrzną, ale także i wewnętrzną część budynku. Poważnemu uszkodzeniu uległa biblioteka z cennymi zbiorami, które zaliczane były do najlepszych, secesyjnych dzieł. Budynek jednak udało się odbudować i przywrócić jego pierwotny wygląd. Co ciekawe, z uwagi na wysoki poziom nauczania Glasgow School of Art sklasyfikowano na 10 pozycji na świecie oraz 3 pozycji w Europie pod względem najlepszych szkół artystycznych. W szkole kształciło się wielu, znanych absolwentów jak np. Margaret MacDonald czy też Robbie Coltrane. Będąc w Glasgow postaraj się więc tę niesamowitą uczelnię odwiedzić – z pewnością tego nie pożałujesz!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Wiosna w Glasgow, jaka pogoda w marcu, kwiecieniu i maju

Pollok Country Park – spotkanie z dziką przyrodą w Glasgow

Następny

Dodaj komentarz