Pollok Country Park – spotkanie z dziką przyrodą w Glasgow

Tagi , , , ,

Glasgow jest największym miastem Szkocji, uznawanym za jej komercyjną stolicę. Zamieszkuje je ponad pół miliona mieszkańców, którzy żyją we względnie szybkim i dynamicznym tempie. Jednocześnie, jeśli odwiedzasz Glasgow, to wybierz się do Pollok Country Park, by spotkać się z niesamowitą, dziką przyrodą. Co więc o tym parku musisz wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Pollok Country Park?

Park znajduje się w Glasgow – komercyjnej stolicy Szkocji. Dokładniej mówiąc, jest on zlokalizowany na przedmieściach miasta, przy ulicy 2060 Pollokshaws Rd, Bellahouston. Możesz tam jednak dojechać w bardzo prosty sposób.

Jak dojechać do parku?

Do parku z centrum Glasgow możesz dojechać zarówno przy wykorzystaniu transportu miejskiego jak i wypożyczonego samochodu. Jeśli zdecydujesz się na transport publiczny, to ze stacji Jamaica Street wybierz autobus 57 lub 57A. Dojedziesz nim do przystanku Christian Street skąd czeka Cię około 20 minutowy spacer do parku. Jeśli zaś wybierzesz samochód, to poruszaj się drogą M8 aż do parkingu przy parku.

Historia i ciekawostki na temat Pollok Country Park

Pollok Country Park to park miejski w Glasgow, który zajmuje powierzchnię aż 146 hektarów. Usytuowany jest on nad rzeką White Cart Water. Dawniej park ten był częścią Old Pollok Estate. Obszar ten należał do rodziny Maxwelll przez ponad 700 lat. W 1966 roku park został podarowany miastu Glasgow. Właśnie w ten sposób park stał się parkiem miejskim. W 2008 roku park zdobył nagrodę „Best Park in Europe”.

Zwiedzanie parku, co warto zobaczyć, atrakcje

Pollok Country Park to malownicze ogrody. Jeśli się tam wybierasz, to koniecznie zwiedź muzeum Burrel Collection. Skupia się ono głównie na antycznych, eklektycznych eksponatach, które zostały zgromadzone przez kolekcjonera Williama Burrel’a. Kolejnym, interesującym przystankiem może być dla Ciebie Pollok House oraz Highland Cattle, gdzie znajduje się hodowla typowego, szkockiego bydła. Jeśli zaś cenisz sobie aktywny wypoczynek, to w parku znajdziesz także liczne ścieżki rowerowe. Znajdziesz także miejsca, w których mieszkańcy Glasgow lub okolic mają swoje domki letniskowe i poświęcają się niezależnemu ogrodnictwu. 

Dlaczego warto odwiedzić park?

Pollok Country Park to jeden z najpiękniejszych parków w Europie, a także jedyny park miejski o takiej powierzchni, jaki znajduje się w administracyjnych granicach Glasgow. Jest to miejsce, w którym możesz spotkać się nie tylko z malowniczą przyrodą, ale także z innymi zabytkami i atrakcjami, które tam na Ciebie czekają. W parku możesz wypocząć, zrelaksować się i odetchnąć od wielkomiejskiego szumu oraz zgiełku. Wizyty w tym parku z pewnością nie będziesz mógł żałować!

Godziny otwarcia Pollok Country Park

Pollok Country Park jest otwarty dla zwiedzających przez 7 dni w tygodniu tj. od poniedziałku do piątku. W każdy z tych dni możesz wybrać się tam od godziny 10:00 i zostać tam aż do godziny 18:00. Godziny otwarcia parku są więc stałe. Jedynym wyjątkiem są święta, kiedy mogą się one nieco zmienić.

Bilety

Samo wejście na teren parku est całkowicie bezpłatne. Jedyna opłata jaka będzie Cię obowiązywać, to opłata parkingowa, jeśli zdecydujesz się dojechać tam samochodem. Płatne jest także wejście do Pollok House, jeśli nie masz członkostwa NTS. Wówczas bile kosztuje 8,20 funtów. Z kolei wejście do Burrel Colletion również jest całkowicie bezpłatne.

Gdzie zaparkować przy Pollok Country Park?

Jeśli wybierasz się samochodem do parku, wówczas możesz zaparkować tuż przy muzeum Burrel Collection. Jest to parking płatny, który posiada także miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Drugim parkingiem jest The Riverside Carpark, który znajduje się tuż przy Pollok House, do którego możesz dostać się od strony Lochinch Road. Ten parking również jest płatny za godzinę postoju.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Glasgow School of Art, co warto wiedzieć, ciekawostki

SEC Armadillo, miejsce koncertów i wydarzeń w Glasgow

Następny

Dodaj komentarz