Glasgow Film Theatre (GFT) – najbardziej znane kino w Glasgow

Tagi , , , ,

Glasgow Film Theatre (GFT) od czterdziestu lat jest liderem w dziedzinie kina niezależnego w Szkocji. A także siedzibą wielokrotnie nagradzanego Festiwalu Filmowego w Glasgow. Od kina artystycznego po kultowe pokazy późno w nocy, od klasyki po niezależne filmy dokumentalne – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Glasgow Film Theatre (GFT)?

Glasgow Film Theatre znajduje się przy 12 Rose Street, Glasgow, Lanarkshire, G3 6RB.

Jak dojechać do Glasgow Film Theatre (GFT)?

Do Glasgow Film Theatre można dojechać różnymi środkami transportu. W pobliżu kina znajdują się przystanki następujących linii autobusowych: 4, 9, 17, 38 i 60 oraz pociągów ScotTrail.

Historia kina

W 1929 roku dzięki inicjatywie Charlesa Oakleya założono pierwsze stowarzyszenie filmowe w Szkocji i pierwsze poza Londynem – The Film Society of Glasgow. Natomiast pierwsze w Wielkiej Brytanii kino niezależne poza Londynem – Cosmo na Rose Street w Glasgow otwarto w 1939 roku (także z inicjatywy Oakleya). Kino było prowadzone z oddaniem i pasją przez rodzinę Singletonów przez wiele lat. Jednak na początku lat 70. ubiegłego wieku z powodu spadku liczby widzów w kinach w Wielkiej Brytanii jego przyszłość była niepewna. 

Wówczas Scottish Film Council (poprzednik Scottish Screen, a następnie Creative Scotland) szukał miejsca do otworzenia pierwszego szkockiego „regionalnego kina”. Finalnie w dniu 2 maja 1974 roku Glasgow Film Theatre (GFT) otworzyło swoje podwoje dla miłośników kinematografii. Od tamtych czasów kino zmieniło się i ewoluowało, ale pierwotne założenia zostały utrzymane. To, co zaczęło się jako kino z jednym ekranem, rozrosło się do kompleksu kinowego z trzema ekranami, oferującego pokazy, wykłady, dyskusje, festiwale, warsztaty oraz możliwość obejrzenia filmów ze Szkocji i z całego świata.

Bilety

Standardowa cena za bilet dla osoby dorosłej wynosi 6,50 £, warto jednak skorzystać z wielu atrakcyjnych promocji w ciągu tygodnia.

Piątkowe poranki w okazyjnych cenach

W każdy piątek przed godziną 17:00 bilety w standardowej cenie kosztują 6,50 £. Dodatkowo obowiązują zniżki Cinecard i członkostwa na poziomie 15-25 %, dzięki czemu bilety są jeszcze tańsze.

Wtorkowe atrakcje

Bilety na wybrane seanse w cenie 6,50 £ można zakupić w każdy wtorek. Szczegóły znajdują się na stronie Glasgow Film Theatre (GFT).

Rezerwacje grupowe

Jeśli wybierasz się na seans z większą grupą przyjaciół to przy zakupie 10 biletów na ten sam seans, jedenasty otrzymasz za darmo! Nie wszystkie projekcje objęte są tą promocją, dlatego też warto wcześniej upewnić się, że promocja dotyczy danego seansu.

Płać według własnego uznania

Możesz także wesprzeć Glasgow Film Theatre (GFT) przychodząc na większą ilość filmów. Co około dwa tygodnie organizowany jest jeden seans Pay What You Decide. Przyjdź na film, a po jego obejrzeniu zapłać tyle, ile uważasz za słuszne. Pokazy odbywają się zazwyczaj w co drugi poniedziałek – zwróć uwagę na tytuły filmów, aby wiedzieć, które projekcje biorą udział w tej promocji.

Meerkat Movies

Dzięki Meerkat Movies ( Compare The Market) możesz otrzymać dwa standardowe bilety w cenie jednego, w każdy wtorek lub środę. Ta oferta jest dostępna tylko przy zakupie biletu osobiście w kasie.

Gdzie zaparkować przy Glasgow Film Theatre (GFT)?

GFT nie posiada własnego parkingu. Najbliższy parking publiczny to Cambridge Street Car Park, który znajduje się przy Cowcaddens Road, tuż za rogiem budynku kina. Na Cambridge Street dostępnych jest także 9 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Posiadacze niebieskiej plakietki mogą parkować bezpłatnie oraz bez ograniczeń.

AutorL Marceli Łydka

Poprzedni

Grafton Street – najlepsza ulica na zakupy w Dublinie

Małe Muzeum w Dublinie: Skarbnica Historii i Kultury

Następny

Dodaj komentarz