Dlaczego warto jechać do Bradford?

Tagi , , ,

Bradford – być może nie jest to miasto, które jako pierwsze przychodzi na myśl jako najpopularniejsze miejsce do odwiedzenia w Wielkiej Brytanii. Jednak ma ono zaskakująco wiele atrakcji do zaoferowania. Od wspaniałego jedzenia i zabytki po tereny zielone oraz bogatą kulturę. Bradford i jego okolice oferują mnóstwo interesujących miejsc, z wieloma zabytkami do odkrycia. Dlaczego warto jechać do Bradford? Jakie atrakcje skrywa to miasto? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto jechać do Bradford? Przepiękne krajobrazy i dzika przyroda

Malownicze krajobrazy otaczające Bradford z pewnością zachwycają prawie każdego podróżnika. Warto odkryć przepiękną scenerię dzikich wrzosowisk oraz przyrodę regionu, spacerując po Bradford i jego okolicy setkami szlaków pieszych dostosowanych do wszystkich grup wiekowych oraz umiejętności. Co ciekawe, w dystrykcie metropolitalnym City of Bradford znajduje się trzydzieści sześć parków o łącznej powierzchni ponad dwustu siedemdziesięciu hektarów. Do najpopularniejszych należą m.in.: Haworth, Bingley, Shipley, Keighley, Ilkley, Silsden, Wibsey i inne. Ponadto, dziesięć parków znajduje się w rejestrze parków i ogrodów o szczególnym znaczeniu historycznym w Anglii.

Peel Park

W samym Bradford warto odwiedzić m.in.: Peel Park. Jezioro i duże obszary tego parku są idealne do rekreacji i odpoczynku od zgiełku miasta. Natomiast plac zabaw dla dzieci i teren do jazdy na łyżwach (zimą) zapewniają atrakcje o każdej porze roku.

Lister Park

Samuel Lister – założyciel parku był lokalnym producentem i wynalazcą, projektującym nowe maszyny, które zrewolucjonizowały produkcję tekstyliów w Bradford. W 1870 roku sprzedał on swój dom rodzinny – Manningham Hall i otaczające go posiadłości Bradford Corporation, aby rozbudować Lister Park, a później Cartwright Hall. Obecnie jest to teren zielony z wielom interesującymi atrakcjami, takimi jak na przykład: Cartwright Hall. 

Miejsce narodzin wielu znanych i cenionych ludzi

Haworth- dom rodziny Brontë jest jedną z wielu miejscowości w dystrykcie Bradford. Jest to swego rodzaju literacka mekka, w której ludzie z całego świata odwiedzają plebanię, w której mieszkały pisarki, spacerują historyczną brukowaną główną ulicą i podziwiają zabytkowy urok miasteczka. To sprawia, że można poczuć się tu jak 200 lat temu. Bradford ma również silne korzenie muzyczne. W mieście tym urodzili się m.in.: piosenkarka Kimberley Walsh z „Girls Aloud” oraz piosenkarz Zayn Malik – członek zespołu „One Direction” (do 2015 r.). Poza tym, Bob Hardy – basista indierockowego zespołu „Franz Ferdinand” dorastał na obrzeżach miasta i uczęszczał do gimnazjum w Bradford.

Dlaczego warto jechać do Bradford? Ciekawe muzea i galerie

W tym przemysłowym mieście znajduje się wiele ciekawych muzeuów i galerii, które warto odwiedzić podczas wycieczki do Bradford.

Bradford Police Museum

Muzeum Policji w Bradford usytuowane jest w zabytkowym ratuszu. Zapewnia ono wgląd w historię policji, wymiaru sprawiedliwości, egzekwowania prawa obywatelskiego oraz wzrostu przestępczości i kar w mieście, od początku XIX wieku. Bradford Police Museum znajduje się w miejscu oryginalnego XIX-wiecznego posterunku policji w ratuszu, który działał w mieście, w latach 1874-1974. Galeria muzeum obejmuje historię policji od utworzenia jedostki w Bradford w 1848 r. aż do dnia dzisiejszego.

Bradford Industrial Museum

Należące do Bradford District Museums and Galleries –  Muzeum Przemysłowe mieści się w Moorside Mills w dzielnicy Eccleshill. Moorside Mills zbudowano około 1875 roku i pierwotnie była to mała przędzalnia czesankowa. Własność młynów zmieniała się wielokrotnie na przestrzeni lat, wraz z rozwojem i wzrostem terenu. W 1970 roku Rada Bradford kupiła Moorside Mills od W & J Whitehead, aby stworzyć muzeum. Finalnie muzeum otwarto w 1974 roku. Muzeum Przemysłowe Bradford posiada stałe ekspozycje dotyczące maszyn włókienniczych, energii parowej, inżynierii i pojazdów silnikowych.

Cartwright Hall Art Gallery

Cartwright Hall zbudowano na miejscu dawnego Manningham Hall i otwarto je w 1904 roku. Znajduje się ono na terenie pięknego terenu – Lister Park. Cartwright Hall oferuje ciekawy program wystaw, wraz ze stałymi galeriami prezentującymi przedmioty głównie z kolekcji sztuki. Wśród stałych galerii znajduje się „Hockney Gallery”, poświęcona twórczości urodzonego w Bradford artysty Davida Hockneya. Obejmuje ona wczesne prace i stanowi wprowadzenie do jego życia i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem Yorkshire i Bradford, ponieważ David często odwiedzał Cartwright Hall, aby studiować i szkicować.

Doskonała kuchnia

Podczas wakacji w Bradford warto spróbować lokalnej kuchni, która szczyci się tyglem światowej kuchni i celebruje różnorodność kulturową miasta. Ponadto, przez sześć lat z rzędu Bradford było uznawane za „brytyjską stolicę curry”, a smakosze zachwycają się daniami serwowanymi w indyjskich restauracjach. Jednak indyjskie jedzenie to nie wszystko, co oferuje to miasto. Warto przejść się drogą prowadzącą z centrum Bradford do Leeds, aby znaleźć szeroki wybór kuchni, od amerykańskich restauracji, tureckich grillów, włoskich trattorii, francuskich bistro po syryjskie bary.

Dlaczego warto jechać do Bradford? Zabytkowa architektura

Oprócz interesujących muzeów i galerii, w Bradford warto odwiedzić zabytkowe budynki. Co więcej, wiele noclegów w Bradford znajduje się w pięknych budynkach o długiej historii. Do najbardziej interesujących budynków w mieście należą m.in.:

Bradford Cathedral

Miejsce, na którym usytuowana jest obecnie katedra wykorzystywano do kultu chrześcijańskiego od VII wieku, kiedy to misjonarze z Dewsbury ewangelizowali ten obszar. Uważa się, że pierwszy kościół w tym miejscu zbudowano w czasach anglosaskich. Jednak popadł on w ruinę podczas inwazji Normanów w 1066 roku. Natomiast drugi kościół zbudowano około 1200 roku. W XIV wieku kościół przebudowano i część jego starszych murów wykorzystano do rekonstrukcji nawy.

Bolling Hall

Bolling Hall to jeden z najstarszych budynków w Bradford. Obecnie znjaduje się w nim muzeum i centrum edukacyjne, które oferuje odwiedzającym fascynującą podróż w czasie. Oddalony o nieco ponad 1 km od centrum Bradford i usytuowany w cichym, zielonym ogrodzie. Bolling Hall był przez wiele lat siedzibą dwóch ważnych rodzin właścicieli ziemskich: Bollingów i Tempestów. Ponadto niektóre fragmenty budynku pochodzą z okresu średniowiecza.

Alhambra Theatre

Teatr Alhambra jest obecnie uznawany za najważniejsze miejsce koncertowe na północy Anglii. Na jego deskach występują zsepoły teatralne takie jak:  Royal Shakespeare Company, Disney Theatrical, Northern Ballet, National Theatre, Matthew Bourne’s New Adventures i wiele innych.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Symphony Hall w Birmingham zwiedzanie, koncerty, bilety

Życie nocne w Liverpoolu: Najlepsze puby i kluby muzyczne do odkrycia

Następny

Dodaj komentarz