Kiedy jechać do Szkocji?

Tagi , , , , ,

Szkocja to nie tylko kraj przepięknych gór, wyjątkowej historii, zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz folkloru, który trudno odnaleźć w jakimkolwiek innym zakątku świata. To również jedno z tych miejsc, w których pogodę może opisać tylko jedno słowo: nieprzewidywalna. Warunki atmosferyczne mogą znacznie różnić się w zależności od szerokości geograficznej czy pory roku. Warto więc zaplanować wyjazd w te rejony wtedy, kiedy będzie to dla nas jak najbardziej komfortowe. W jakich miesiącach jechać do Szkocji, a kiedy zastanowić się kilkukrotnie przed odwiedzinami? Sprawdź tutaj! 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda w Szkocji – Szkocja wiosną 

Wiosna w Szkocji to długo wyczekiwany czas ocieplenia temperatury. Słońce zaczyna nieśmiało wychylać się zza chmur, a pobliskie łąki, trawniki i pola pokrywają się dywanami świeżych, żółtych krokusów. Dla wielu osób końcówka marca to właśnie idealny czas na odwiedziny na dalekiej północy. Chociaż średnia temperatura w tym okresie waha się od -1 do 9 stopni Celsjusza, znacznie spada również obfitość często występujących na tych terenach opadów deszczu. Ułatwia to wspinaczki, trekkingi oraz rozkoszowanie się klimatem większych miast. 

Kwiecień jest z kolei momentem, kiedy powoli zaczyna wydłużać się szkocki dzień, osiągając długość nawet 14h słonecznych na dobę. Temperatura plasuje się w granicach od 2 do 11 stopni. Wilgotność powietrza – chociaż wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie 80% – znacznie maleje. Kolejny wiosenny miesiąc, maj, rozpoczyna okres największego sezonu turystycznego w całej Wielkiej Brytanii. Turyści mogą cieszyć się niższymi niż zazwyczaj opadami, a temperatura osiąga nawet 15 stopni Celsjusza. 

Pogoda w Szkocji – Szkocja latem  

Dla wielu osób lato to najpiękniejsza pora roku w całej Szkocji. Dni stają się niezwykle długie, oferując niekiedy nawet 18 godzin pełnego nasłonecznienia na dobę. Górskie szlaki pokrywają się bujnymi dywanami wysokich traw, z łatwością można ujrzeć słynne futrzaste krowy pasące się na łąkach oraz niespotykaną nigdzie indziej, głęboką zieleń szkockiej natury. 

Czerwiec, lipiec oraz sierpień są najcieplejszymi miesiącami w ciągu całego roku, ze średnią temperaturą 6-18 stopni Celsjusza. Chociaż jest to jednocześnie najbardziej deszczowa pora, kiedy na ziemię w ciągu miesiąca spada około 80 litrów wody na metr kwadratowy, wielu turystów decyduje się na odwiedziny właśnie wtedy. Od czerwca do września przez całą Szkocję podróżują setki tysięcy podróżników. Jest to związane również z harmonogramem działalności atrakcji, które często zamykają się w okresie jesienno-zimowym. 

Szkocja jesienią 

Chociaż jesień w Szkocji nie należy do najcieplejszych pór roku, z łatwością przyciąga gości dzięki swoim bujnym, przygotowującym się do zimy lasom i górom. Kiedy drzewa oraz polne dywany zaczyna pokrywać pomarańczowo-czerwono-złoty płaszcz liści, uroki okolicznych ścieżek widokowych zostają tylko uwydatnione. To bardzo dobry czas na górskie wędrówki oraz trekkingi. 

Wrześniowa pogoda waha się od 8 do 16 stopni Celsjusza, przy jednoczesnym spadku ilości opadów. Czyni ją jedną z najbardziej korzystnych, turystycznych momentów na odwiedziny w kraju. Z początkiem października temperatura zaczyna powoli spadać, a okolice często pokrywa gęsta, filmowa mgła. Jest to czas, w którym magiczne, szkockie miasteczka zyskują niepowtarzalny, wyjątkowy klimat – nawet kiedy wilgotność zaczyna wzrastać, a opady deszczu przybierają na sile. 

Listopad i grudzień uważane są za zimniejsze miesiące, kiedy termometry wskazują nawet -1 stopni Celsjusza. Temperatura wciąż często dochodzi jednak do 11 stopni powyżej zera, a świąteczne targi otwierają stoiska z grzanym szkockim piwem oraz ciepłymi napojami, które z łatwością przyciągają podróżników z całego świata. 

Pogoda w Szkocji – Szkocja zimą 

Chociaż końcówka grudnia może cieszyć się całkiem ciepłymi temperaturami, styczeń oraz luty są niezaprzeczalnie najzimniejszymi miesiącami w ciągu roku. Ze średnimi wynikami plasującymi się pomiędzy -2 a 8 stopni Celsjusza, są to zdecydowanie momenty, w których warto mieć w zanadrzu ciepłą kurtkę, szalik, rękawiczki oraz… przeciwdeszczówkę. 

Dlaczego? W trakcie szkockiej zimy zjawisko śniegu praktycznie nie występuje. Stosunkowo obfite deszcze szybko rozprawiają się z dywanami białego puchu spadającego na ziemię w tych miesiącach. Wyjątkiem od reguły są tutaj jednak szkockie góry, Highlandy. Temperatura często znajduje się w nich poniżej zera. Gęsty śnieg umożliwia uprawianie sportów zimowych w jednym z kilku ośrodków narciarskich, takich jak Cairngorm Mountain czy Glenshee. 

Warto podkreślić, że początki marca bywają dość mocno nieokreślone – kiedy termometry wskazują od -1 do 9 stopni Celsjusza. Nigdy do końca nie wiemy czy mamy do czynienia już z wiosną, czy jeszcze z zimą. Na szczęście tutaj najlepszym rozwiązaniem nie jest zrezygnowanie z odwiedzin w pięknej Szkocji, a po prostu odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Porządne buty, ciepła odzież, termos z ciepłą herbatą oraz kurtka przeciwdeszczowa trzymana w zanadrzu z łatwością sprawią, że szkocka przygoda stanie się nie tylko znośna, ale nawet wspaniała i magiczna – niezależnie od pory roku. 

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Szkocji – sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Co zobaczyć i zwiedzić w Walii, TOP 15 atrakcji must see

Następny

Dodaj komentarz